Dijital Göçebe (Digital Nomad) Nedir? Nasıl Olunur?

Hayatlarımızı birçok anlamda kolaylaştıran dijital teknoloji, yaşam stillerimizi değiştirmemizi de sağlayabiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar yerinden yapmak zorunda olduğumuz işlerimizi artık uzaktan yapabiliyor ve benzer performansları sergileyebiliyoruz. Günümüzde birçok insan bu olanaklardan faydalanarak çalışma hayatını evinden ya da birbirinden farklı konumlardan sürdürebiliyor. Dijital göçebeler ise dijital teknolojiler sayesinde her yerden çalışabiliyor.

Dijital Göçebe Nedir?

İngilizce adıyla “digital nomad” dır. Mekana, konuma bağlı olmaksızın çalışabilen, mesaisini birbirinden farklı yerlerde doldurabilen insanların genel adıdır. Dijital göçebeler; bilgisayar, tablet, akıllı telefonların aracılığıyla çalışma hayatlarını sürdürürler. Üretimlerini bu cihazların teknolojileriyle gerçekleştirir ve internet olan her yerde çalışabilirler.

Fakat dijital göçebe bir meslek değildir, mesleği gerçekleştirme biçimidir. Örneğin bir tasarımcı ofisten ya da evden çalışıyorsa dijital göçebe olduğu söylenemez. Fakat internet olan her yerde çalışabilirim bilinciyle hareket ediyor, sık sık konum değiştiriyorsa o tasarımcının dijital göçebe olduğunu söylemek mümkün.

Kafe ve restoranlarda sık sık gördüğümüz, bir yandan bilgisayarıyla çalışmaya devam eden bir yandan sosyal hayatına devam eden kişiler dijital göçebe olarak adlandırılırlar.

Kimler Dijital Göçebe Olur?

Dijital göçebe olarak çalışabilmesi için öncelikle kişinin bu yaşam stiline uygun bir mesleğe sahip olması gerekir. Dijital pazarlama, medya, sosyal medya, grafik tasarım gibi sektörlerde çalışan birçok insan dijital göçebe olmaya uygundur. Bunlardan bazıları ise şunlar:

  • Sosyal medya uzmanları
  • Dijital pazarlama uzmanları
  • Tasarımcılar
  • Muhasebeciler
  • Strateji uzmanları
  • Proje yöneticileri
  • Çevirmenler
  • Editörler ve metin yazarları

Dijital Göçebe Olarak Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Özgürce çalışmak, çalışırken sosyalleşme, konumlara bağımlı kalmamak birçok insan için cezbedicidir. Dijital göçebelik bu yönleriyle cazip görünse de kendi içinde dezavantajları da bulunuyor. Bu çalışam stilinin avantaj ve dezavantajları şöyle:

Avantajlar:

Üretkenlik ve yaratıcılık: Sürekli aynı alanda olmak, zamanlar kişilerin motivasyon kaybı yaşamasına ve yaratıcılığının körelmesine sebep olabiliyor. Sürekli konum değiştiren ve farklı insanlarla, kültürlerle iletişime geçen dijital göçebelerse tam aksine hayattan bol bol ilham alıyor.

Yenilikçilik: Bu yaşam stilinde yeniliğe açık olmanız önemli. Değişken durumları ve karşınıza çıkan yenilikleri hızlı bir şekilde kavrayabiliyorsanız bu durum sizin için avantaja dönüşecektir. Dijital göçebelikle edindiğiniz deneyimler, başarılı bir iş hayatının kapılarını aralayabilir.

Kendinize ve zevklerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz: Dijital göçebeliği her yerden sürdürebilirsiniz. Sevdiğiniz bir şehirden, kahvesine hayran olduğunuz bir kafeden, dekorasyonunda iyi hissettiğiniz bir restorandan ya da evinizden… Bu konumların tümünü kullanabilir, bir yandan molada ya da tatilde hissederek işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Sosyal kazanımlar: Hareketli, bol eylemli bir iş yaşamı size sık sık yeni insanlar yeni kültürel kazanımlar getirir ve ufkunuzu açar. Dijital göçebe olarak çalışırken kendinizi yepyeni bir dünyanın içinde bulabilirsiniz.

Dezavantajlar:

Odaklanmakta güçlük çekebilirsiniz: Eğer rutini seven bir kişiyseniz dijital göçebelik rahatsız edici olabilir. Mekan değiştirdiğinizde yeni mekana adapte olmakta güçlük çekebilirsiniz. Üstelik gittiğiniz çoğu yer bir iş sahası olmadığı için ses, hareketlilik gibi durumlara sık sık maruz kalabilirsiniz.

Geliriniz düzenli olmayabilir: Eğer sabit bir kurumla değil birçok kurumla dönemsel olarak çalışıyorsanız gelir problemleri yaşayabilirsiniz. Bir sonraki ayı planlamanız, uzun süreli bir bütçe planı oluşturmanız zor olacağı gibi kimi zaman temel ihtiyaçlarınızı gidermek konusunda da güçlük çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra devamlılığı ve güvenilirliği olmayan kurumlarda ödeme almakta sorun yaşayabilirsiniz.

Zaman yönetimi zor olabilir: Dijital göçebenin sunduğu özgürlük sizi disiplinden çıkarabilir ve zamanla zamanı daha savruk kullanmaya başlayabilirsiniz. Bulunduğunuz mekanlardaki sosyal yaşantınız iş hayatınızı sekteye uğratabilir. 

Tasarlab