Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Nedir?

E-ticaret, son yıllarda birçok marka ve kurumun öncelikli tercihi haline gelmiş durumda. Müşterilerin ihtiyaçlarını, almak istedikleri hizmetleri veya ürünleri internet sitesinden sipariş ederek adrese teslim şekilde aldığı bu işlemler, birçok sektörün temel ticaret aracı olmuş durumda. Yaşanan teknolojik gelişmelerle hizmete daha kolay erişim imkanı sunulması elbette müşterilerin de ilgisini çekiyor. Binlerce çeşide geniş fiyat aralığında ulaşmak, kıyaslama yapabilmek ve kolay alışveriş yapabilmek tüketicinin de e-ticaret sistemini daha çok tercih etmesine sebep oluyor.

Son zamanlarda Tarım ve Orman Bakanlığının gerçekleştirdiği bir proje olan Dijital Tarım Pazarı projesi de çiftçilere sunulan yeni bir e-ticaret alanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu proje ile dijital platformda bir araya gelebilen üretici ve tüketici alışveriş yapabilecek.

Dijital Tarım Pazarı hakkındaki detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Nedir?

DİTAP, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir proje. Çiftçinin ürünlerine daha kolay pazar bulabilmesini sağlarken ilk elden alım ile tüketicinin daha uygun fiyata ve ürün çeşitliliğine erişmesini, üretilen mahsulün daha kolay pazarlanabilmesini ve ziyan olmamasını hedefleniyor. Bu pazarda çiftçi ve her türlü tüketici bir araya gelebiliyor. Dijital Tarım Pazarı’ndan küçük esnaf da büyük şirketler de alışveriş yapabiliyor.

Bu alışveriş sayesinde üretilen mahsulün alıcıya ulaşması kolaylaşırken, çiftçinin daha bol satış yapması da sağlanıyor. Yüzlerce müşteriye tek bir pazardan ulaşabilen çiftçi, sınırlı sayıda alıcının belirlediği fiyat ve alım gücüne mecbur kalmıyor. Aynı zamanda alıcı da ilk elden alım yaparak daha makul fiyatlarla alışveriş yapabiliyor. Bunun yanı sıra yakın çevrede bulamadığı ürünleri Dijtal Tarım Pazarı’nda kolayca bulabiliyor. Ürün ve fiyatları kıyaslama imkanı artırıyor.

Dijital Tarım Pazarına Nasıl Üye Olunur?

Dijital Tarım pazarına gerçek kişiler ve tüzel kişiler üye olabilir. Başvurular “ditap.etarim.gov.tr” adresi üzerinden yapılabilmektedir. Hem alıcılar hem satıcılar “sup.etarim.gov.tr” adresi üzerinden e-devlet bağlantısıyla ya da kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapabilirler.

Yeni kayıt olan kişiler “sup.etarim.gov.tr” adresindeki “kayıt ol” butonuna tıklayarak üyelik oluşturmalıdır. Üyeliklerini tamamladıktan sonra sisteme ilk girişlerinde mobil numaraları üzerinden doğrulama yapmaları da gerekir.

Dijital Tarım Nasıl Yapılır?

Dijita tarım aslında bir ticari ilişki kurma ve alışveriş yapma biçimidir. Bu ticari ilişkiler DİTAP sisteminin belirlediği prosedürler ile gerçekleştirilir.  Sistem alıcılar ve satıcılar tarafından farklı şekilde kullanılır. Alıcılar ihtiyaç duyduğu ürünü pazarda arayabilir ya da talep ilanları açabilir. İlanda ihtiyacı olan miktarı ve ödemeyi kabul ettiği birim miktar fiyatını belirtebilir.  Açtığı ilana satıcılar tarafından fiyat teklifleri gönderilir. Tekliflerin kabulü, reddi, askıya alınması gibi seçenekler bulunur. Satılan mahsulün arazi bilgileri de DİTAP sisteminde belirtilir. Çiftçi ürettiği ürünün yetiştiği arazi hakkında da bilgilendirme yapar. 

Satıcı olan çiftçinin ilanları stok bildirimi ile birlikte yapılır. Alıcının ve satıcının anlaşması halinde sözleşme ile alışveriş yapılır. 

Ödemelerde nakdi avans ve ayni avans talep edilebilir. 

 

Tasarlab