Dikey Bahçeler ile Doğayı Evinize Taşıyın!

Büyük-küçük, genç-yaşlı hepimiz doğaya aşık, yeşile hasretiz. Fırsat bulduğumuz ilk anda, günü güne ekleyip kaçıveriyoruz doğa ananın kucağına! Yeşilde huzur, mutluluk buluyor; tazeleniyoruz. Ancak bu masum kaçış her zaman mümkün olmuyor. O halde ne yapmalı diye düşünürken imdadımıza 21. yüzyılın en iyi buluşlarından biri kabul edilen dikey bahçeler yetişiyor.

Dikey Bahçe Nasıl Olur?

Betonun bol, mekanların dar, alanın kısıtlı olduğu kentlerde dikey bahçeler yaşam alanlarına tam anlamıyla rahat bir nefes aldırıyor. Fransız Patrick Blanc’ın icadı olan dikey bahçeler sayesinde tüm duvarları ister bahçeye ister bostana çevirmek mümkün. Evin duvarından apartmanın dış cephesine her yere kurulabilen dikey bahçeler sayesinde dikey peyzaj yapabilir, tüm yaşam alanlarımızı hani o her fırsatta kaçıverdiğimiz yeşil vahalara dönüştürebiliriz.

Dikey Bahçe Nasıl Yapılır?

Dikey bahçelerin ortaya çıkışının temelinde bitkilerin yaşamak için esasen toprağa değil suya ihtiyacı olduğunun keşfedilmesi yatıyor. Yani dikey bitkilendirmenizi topraklı veya topraksız yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Ancak bitki türü açısından kısıtlanmak istemiyorsanız topraklı bir dikey peyzaj yapmanızı öneririz. Dikey bahçe sistemlerinde ihtiyacınız olan dört ana malzeme var: Metal bir çerçeve, bahçe teli, dikey bahçenin izolasyonunu sağlayarak duvarın rutubetlenmesini önleyecek PVC plaka ve bitkilerin tutunacağı, poliamitten yapılmış, küflenmeye karşı dayanıklı keçe katman. Eğer toprak kullanacaksanız keçe katman yerine dikey bitkilendirmenize yetecek kadar toprağa ihtiyacınız var. Öncelikle metal çerçevenin boyutlarında bahçe teli kesip çerçeveye vidalıyoruz. PVC plakayı yine bu çerçevenin boyutlarında kesip duvara sabitliyoruz. Araya takoz yerleştirerek keçe katmanı da duvarda oluşturduğumuz bu çerçeveye gerip vidalıyoruz. En dışa ise hazırladığımız metal çerçeveyi sabitleyerek duvarla keçe arasında kalan boşluğa toprağımızı dolduruyoruz. Ve işte dikey bahçemiz hazır!

Dikey Bahçe İçin Nasıl Bitkiler Seçilmeli?

Şimdi sıra işin en keyifli kısmına geldi. Bahçe telinin aralarından keçe katmanda küçük delikler açarak dikey bahçe bitkilerinizin tohumlarını veya fidelerini ekebilirsiniz. Can suyunu da verdikten sonra işlem tamam! Dikey bahçe bitkilerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus seçeceğiniz türlerin dikey bahçede büyümeye uygun olması. Fideyken çok sevimli görünen bir tür büyüdüğünde tüm alanı kaplayıp yaptığınız dikey peyzajı bozabilir. Kullanacağınız türleri seçerken dikey bahçenizin canlı olduğunu, dikey bahçede kullanılan bitkilerin zaman içinde alacakları görünümü de göz önünde bulundurun. Dikey bahçede kullanılan bitkiler genellikle duvara tutunan, tırmanan, sarkan ve yaz-kış yeşil kalan türler. Ülkemizde Osmanlı çimi olarak bilinen “ophiopogon japonicus”, ruj çiçeği, mavi koyun yumağı, Amerikan sarmaşığı, acemborusu, şerbetçiotu, beyaz çiçekli yasemin, tırmanıcı güller ve mor salkım gibi bitkiler, dikey bahçe sistemlerinde en çok tercih edilen türler arasında. Bu arada dikey peyzaj yapacağınız duvarın konumunu belirlerken güneş ışığını ne oranda aldığını, ısı ve rüzgar değişimlerini; kısacası bitkilerin yetişmesini etkileyecek iklimsel koşulları da dikkate alın.

Artık Dikey Bahçe Sahibisiniz!

Evet emek verip biraz sabretmeniz gerekiyor ama emin olun aldığınız sonuç tüm bu zahmete değecek. Tohumlar yeşerip fideler büyüdükçe duvarınızın günbegün bir sanat eserine veya tüm sebze-meyvelerinizi ücretsiz ve organik olarak temin edebileceğiniz bir açık hava reyonuna yani bostana dönüştüğüne keyifle tanıklık edeceksiniz.

Tasarlab