Divertikülit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sindirim sistemiyle ilgili bir rahatsızlık olan divertikülit kimi zaman büyük rahatsızlıklara sebep olmasa da bazı kişilerde cerrahi tedaviler gerektirebiliyor. Divertikülit, hastalığı hafif geçiren kişilerde birkaç semptoma sebep olurken ileri boyutlarda ise kanser oluşumunu doğrudan etkileyebiliyor.

Divertikülit Nedir?

Sindirim sisteminin iç yüzeyinde oluşan küçük ve şişkin keselere divertikül denir. Kalın bağırsağın alt kısmında yer alır ve 40 yaş üstü kişilerde yaygındır. Genellikle büyük bir rahatsızlığa sebep olmayan divertiküller enfeksiyon kaptığında veya iltihaplandığında divertikülit olarak adlandırılır. Divertikülit; karın ağrısı, ateş, mide bulantısı gibi reaksiyonlara sebep olur ve aynı zamanda bağırsak alışkanlıklarını değiştirebilir.

Divertikülitin kesin sebebi tam olarak bilinmese de lif oranı düşük gıdaların tüketilmesinin bu konuda etkili olduğu biliniyor. Lif yönünden fakir besinlerin boşaltım sistemini olumsuz etkilemesi ve bağırsaktaki dışkının sertleşmesine sebep olması divertikülit oluşumunu tetikliyor. Yaşlanma, obezite, sigara, hareketsizlik, hayvansal yağın fazla tüketimi de divertikülit oluşumunu artırıyor.

Divertikülitler sindirim ve boşaltım sisteminde enfeksiyon ve iltihaplara bağlı olarak şiddetli rahatsızlıklara sebep olabilir. Apse, bağırsak tıkanması, sindirim sisteminin enfekte olması, kolon ve rektum iltihaplanması divertikülit komplikasyonları arasında yer alır. Bu komplikasyonlar zamanla kansere de yol açabilir.

Divertikülit Belirtileri Nelerdir?

Sindirim ve boşaltım sistemini etkileyen divertikülit genellikle bu bölgelere dayalı semptomlarla kendini belli eder. Divertiküllerin iltihaplanması ve enfeksiyon kapması halinde divertikülite dönüşen bu keseler ateşlenmeye de sebep olur. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Ateşlenme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kabızlık
  • İshal
  • Karın ağrısı

Divertikülit Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Divertikülit tedavisi hastanın komplikasyonlarına göre değişkenlik gösterir. Eğer hasta hafif belirtiler gösteriyor ve şiddetli rahatsızlıklar geçirmiyorsa antibiyotik tedavisiyle beraber sıvı diyeti uygulanır. Fakat hastanın komplikasyonları yüksekse iç organları tehdit altında görülür ve dolayısıyla tedavi yöntemleri değişir.

Komplike Diverkülit: Hastanın başka sağlık sorunları varsa ya da yoğun ataklar geçiriyorsa hastaneye kaldırılabilir. Damar yoluyla antibiyotik kullanılacağı gibi eğer apse oluşumu gözlenirse ameliyat gerekebilir.

Kolostomi: Eğer diverkülit; kolon ve rektumda çok fazla iltihaba sebep olduysa kolostomi uygulanabilir.

Cerrahi Tedavi: Birincil bağırsak rezeksiyonu halinde bağırsağın hastalıklı bölümü çıkarılarak sağlıklı bölümleri tekrar birleştirilir. Böylece hasta, bağırsak sağlığını geri kazanabilir. Kimi kişilerde doktor, kolonoskopi tedavisini gerekli bulabilir. 

Divertikülit oluşumundan korunmak birçok sağlık sorunundan korunmak anlamına geliyor. Bağırsak sağlığını ve sindirim sistemi sağlığını doğrudan ilgilendiren bu rahatsızlık, zamanla komplikasyonlara ve başka hastalıklara sebep olabiliyor. Divertikülit hastalığından korunmak için kişilerin egzersiz yapmaya, lifli beslenmeye, bol su içmeye özen göstermesi ve sigara kullanımından kaçınması gerekiyor.

Tasarlab