Doğru Spor Kıyafeti Nasıl Seçilir?

Aktif yaşamımıza sporu katmaya çalışırken hepimiz farklı yöntemler ediniyoruz. Kimimiz ağırlık çalışıyor, kimimiz açık hava koşusuna yöneliyor. Pilates, aletli pilates, yoga, zumba, boks, yüzme gibi birçok seçenek de spor seçeneklerimizin arasında.
Spor öncesi yaptığımız alışverişte bizlere spor türüne göre öneriler yapılırken, türüne göre hangi kıyafetin daha konforlu olacağından pek bahsedilmiyor.

Oysa spor yaparken ne kadar terlediğimizi düşündüğümüzde hem hijyenik açıdan, hem hareket edebilmek için hem de kas ağrısı ve üşütme gibi problemlerle karşılaşmamak için doğru kıyafeti seçebilmemiz gerekiyor.

Sırt ve boyun bölgesinin kapalı olması avantaj olacaktır

Spor kıyafetlerinde yeni moda akımları olsa da spor esnasında sağlığınızı öncelemeniz çok daha iyi olacaktır. Boyun sırt bölgesinin sıklıkla açık bırakıldığı ve bol dekolteli spor üstlerinin pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz.
Hareket ederken, bedeninizi zorlarken ve ağırlık kaldırırken bolca terlediğinizde boyun ve sırtı açıkta bırakmak ve bu bölgelerden esinti almak sakatlanmanıza, ağrı çekmenize ve üşütmenize sebep olabilir.

Terinizi emmeli

Bilhassa üst ürün seçimlerinizde aldığınız ürünün terinizi emiyor olması önemlidir. Eğer spor esnasında büstiyer ya da spor sütyeni kullanıyorsanız ya da boyun bölgenizi açık bırakan atlet kullanıyorsanız üzerine üşütmeye ve ağrıya elverişli bölgelerinizi kapatan pamuklu bir t-shirt ya da hırka giymenizi tavsiye ederiz. Eğer giydiğiniz ürün terinizi emmiyorsa kolayca üşütebilir ve ağrı çekebilirsiniz.

Taytların çok da sıkı olmaması gerekir

Spor esnasında giyilen taytların fazlasıyla sıkı olması hareket ve esneklik kabiliyetinizi köreltecektir. Bacak bölgenizi çalışırken kasılmalara sebep olabileceği ve sizi kısıtlayabileceği gibi spor esnasında kan dolaşımınızın sıkıştırılıyor olması tansiyonunuzu da tetikleyebilir. Bu özellik erkek ve kadın taytlarında da geçerlidir. Bu sebeple spor esnasında giydiğiniz taytlar ve diğer ürünler vücudunuzu sarsa bile sıkı-dar olmamalıdır.

İç çamaşırı seçimi

Spor esnasında hem rahat hissetmek hem de terlemeyi kontrol edebilmek adına giydiğiniz iç çamaşırını da doğru seçmeniz gerekiyor. Taytınızın ya da eşofmanınızın içerisine terinizi emecek ya da hareket esnasında sizi rahatsız etmeyecek bir iç çamaşırı seçmek faydanıza olacaktır.
Bakteri ve tahrişi önlemek amacıyla pamuklu iç çamaşırı seçebilirsiniz.

Mevsimine göre giyinmek

Spor yaparken vücut ısımızın artmasına güvenerek soğuk havalarda korunaksız giyinebiliyoruz. Oysaki vücut ısımız arttıkça terliyoruz, terimizin esinti ve düşük ısı sebebiyle tenimizde kuruması üşütmemize, ağır grip geçirmemize sebep olabiliyor.
Bilhassa açık havada yapılan sporlarda korunaklı davranmaktan vazgeçmemelisiniz.

Hafif olsun

Omurga ve kemik sağlınız için spor esnasında korunaklı giyinmek kadar hafif giyinmek de önemlidir. Soğuk havalarda yaptığınız yürüyüş koşu ya da diğer açık hava sporları esnasında rüzgar geçirmeyen, hafif ağırlıklı hırka ve ceketler tercih etmeniz gerekmektedir. Böylelikle sırt, omurga ağrısı gibi problemler yaşamazsınız.

Ayakkabı seçimi

Ayakkabılarınızda yapacağınız spora göre seçim yapmanız gerektiğini biliyor muydunuz?
Bu farklılık yalnızca grup sporlarında ya da ekstrem sporlarda gözetilmiyor. Yürüyüş ve koşu esnasında da farklı ayakkabı seçimleri hem spor uzmanları hem de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Örneğin koşu yapacak bir kişinin yürüyüş yapacak bir kişiye göre daha sert bir ayakkabı tabanına yönelmesi gerekir. Böylelikle tabandan alacağı sert hareketlerin bilek, diz, ve omurga kemiklerini incitmemesi ya da deforme etmemesi sağlanır.

Tasarlab