Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de keyifli bir tren yolculuğu yapmak ve şehirler boyunca eşsiz manzara seyretmek isteyenler için Doğu Ekspresi harika bir deneyim. Ankara’dan Kars’a kadar süren uzun bir yolculuğun sonunda Türkiye’nin en temiz havalı şehirlerinden birine gezi düzenlemek de cabası.
Doğu Ekspresi ile düzenleyeceğiniz bir seferin öncesinde yapmanız gereken hazırlıklar ve bilmeniz gereken detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bilet bulmak

Doğu Ekspresi biletleri 1 ay öncesinden satışa sunuluyor olsa da bilet bulmak kolay değil. Bilet sayısı sınırlı ve talep oldukça fazla. Bu sebeple satışa sunulacak ilk günleri de takip etmeniz ve hızlı davranmanızda fayda var. Doğu Ekspresi biletleri yalnızca TCDD resmi web sitesi üzerinden satın alınabilir.

Bilet satış linki : https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/

Yolculuk süresi ve konaklama

Ankara’dan başlayan yolculuk; Kırıkkale, Sivas, Erzincan, Erzurum istikametinde devam ederek Kars’ta son buluyor. Fakat belirtmek gerekir ki şehir sayısı az olsa da yolculuk süresi oldukça uzun. Yaklaşık 24 saatte son bulan bu sefer süresini kısaltmak için yolculuğa Ankara yerine diğer şehirlerden başlayabilirsiniz.

Tren şehir merkezlerinde 15 dakika, ara duraklarda 5 dakika mola vererek yolculuğuna devam ediyor, bu sebeple Ankara ve Kars dışındaki şehirlerde bir gezi planlamak da mümkün olmuyor.
1 gün boyunca sürecek olan yolculuğunuzda 3 farklı konaklama seçeneği bulunuyor.

Pulman: Standart bir tren yolculuğundaki gibi konaklayacağınız pulman seçeneğinde koltuklar ikişerli ve tekli düzenekte sıralanıyor. Koltuklar berjer büyüklüğünde ve oldukça rahat olsa da 24 saat idare edip edemeyeceğinizi söylemek oldukça zor.

Örtülü Kuşetli: Bu konaklama tipinde koltuklar 4 kişilik bölümlerden oluşuyor. Avantajı ise koltukların yatağa dönüşebiliyor ve yolculuk esnasında daha rahat uyumanıza elverişli olması. Örtülü kuşetli konaklamada eğer 4 kişi değilseniz yanınızdaki koltuklarda bir yabancının seyahat edeceğini de hatırlatmak gerekiyor. Eğer yolculuğunuzu daha rahat geçirmek istiyorsanız bölmedeki 4 bileti de almanız gerekebilir ya da yataklı konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Yataklı Konaklama: Yataklı konaklama kompartıman odalarda 2 kişilik ranzalar ile dizayn edilmiş durumda. Dilerseniz 2 kişi olarak kiralayabileceğiniz yataklı odaları, eğer tek kişi seyahat ediyorsanız, ek ücret ödeyerek tek kişi olarak kiralamanız da mümkün . Kompartıman içerisinde el, yüz temizliği yapabileceğiniz bir lavabo da bulunuyor.

Doğu Ekspresinde yemek, konfor ve temizlik

Doğu Ekspresi seyahatinde, 24 saatlik süre içerisinde yemek ve temizlik koşullarının nasıl sağlanacağı en merak edilen konulardan biri. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki dışarıdan yiyecek getirilmesi yasak değil. Ayrıca trende yemek servisi alabileceğiniz bir vagon da bulunuyor. Özel kurumlar tarafından yönetilen restoran ve kafede hijyen ve temizlik standartlarına uygun servis almak da mümkün.

Ek olarak mola verilen istasyonlara sipariş yoluyla yemek söylemek de mümkün. Bunun için istasyona varmadan önce sipariş vermeniz ve civar restoranlar hakkında bilgi almanız gerekiyor.
Trende kişisel el-yüz temizliğini rahatça yapabilmeniz için yataklı konaklama ve örtülü kuşet konaklama tercih etmeniz faydalı olabilir. Bu bölmelerin kendine ait lavaboları bulunuyor ve sayılı kişi kullanıyor.

Tren tuvaletleri pulman için ayrı, örtülü kuşet ve yataklı konaklama için ayrı kullanılıyor.

Yataklı konaklamalarda temiz nevresim ve yastık Doğu Ekspresi tarafından temin ediliyor. Nevresimler her seferinde, yastıklar sık aralıklarla yıkanıyor. Dilerseniz kendi nevresim ve yastığınızı götürebilirsiniz.

Ekspreste wifi bağlantısı sağlanmıyor ve yalnızca örtülü kuşet ile yataklı konaklama bölümünde priz bulmanız mümkün.

Ayrıca belirtmek gerekiyor ki trende ısıtıcı, tost makinesi gibi ürünlerin kullanımı yasak . Bunun sebebi; bu tip ürünlerin sigortalara zarar vermesi ve yolcular için tehlikeli olması

Doğu Ekspresini daha keyifli hale getirmek

Doğu ekspresinde güzel vakit geçirmek istiyorsanız öncelikle günün en güzel saatlerinde uyanık olmanızı tavsiye ederiz. Gün doğumu ve gün batımı Kuzey Doğu yöresinde yıl boyu süren açık hava sebebiyle her zaman güzeldir.

Yolculuk boyunca uyanık kalmanız en mühim yerler ise genel olarak Erzurum-İliç arasından oluşuyor. Bu bölgeye yaklaşacağınız saati öğrenip alarmınızı kurabilirsiniz.
Yolculuğu daha keyifli hale getirmek için yanınızda bölmenizi süsleyebileceğiniz ışıklandırmalar, okumaktan keyif alacağınız bir kitap, atıştırmalık ve içecek götürebilirsiniz.

Kars’ı Keşfedin

Türkiye iklim ve yeryüzü çeşitliliği, tarihi, doğal kaynakları bakımından dünyanın en avantajlı ülkelerinden biri. Ülkemizde gezip görmeye değer olan onlarca şehirden biri olan Kars da sizi kendine özgü iklim ve doğal kaynaklarıyla büyüleyebilir. Elbette hangi mevsimde ziyaret edeceğiniz de önemli.

Yazları serin, kışları soğuk olan bu şehir en fazla yağışı ilkbahar aylarında alıyor.

Kışın beyazlara bürünen şehirde kayak merkezlerini ziyaret edebilirsiniz, ilkbaharda şehrin ferahlığı içinde doğanın canlanışını izleyebilirsiniz. Kış aylarında Çıldır Gölü’nün donmuş yüzeyinden balık avlayabilir, Sarıkamış’ın eşsiz karında kayak yapabilir; ilkbahar aylarında ise Kars’ın benzersiz çayır ve yaylalarına gezi düzenleyebilirsiniz.

Kale, müze ve arkeolojik alanları gezebileceğiniz gibi bölgenin yerli esnafını ve çarşısını dolaşabilir yöresel gıda ve giyim alışverişi yapabilirsiniz.
Kazları da unutmamak gerek…

Tasarlab