Drone nedir? Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Son yıllarda popüler olan drone ve insansız hava araçları fazlasıyla merak uyandırıcı. Zengin bir kullanım alanına sahip olan bu araçlar bilhassa görüntüleme, fotoğraf ve video çekimleri için tercih ediliyor. 

Drone kullanımın ve drone ehliyeti hakkında detaylı bilgiler ise şu şekilde:

Drone Nedir?

Pek çok amaçla kullanılabilen drone, uzaktan kumanda ya da yazılımsal yönetim yoluyla yönlendirilen İnsansız Hava Aracı’dır. Cihaz kullanımında pilot gerekmediği için prodüksiyon giderlerinden tasarruf edilebilir ya da riskli koşullarda can sağlığının tehlikeye girmesi önlenebilir. Pilot gerektirmemesi avantajı aynı zamanda dronel’arın farklı boyutta yapılabilmesini sağlar, bu sayede küçük sahalarda da kullanılabilir. 

Drone cihazları ilk olarak Vietnam savaşında görüntü almak ve keşif yapmak amacıyla kullanılıyordu. Düz ve dairesel hareketlerle ilerleyebiliyor, yakıtı tükenene kadar belirlenen sahalardan görüntü toplayabiliyordu. Sonraki zamanlarda zorlu görevlerde savaş uçağı olarak, yangın söndürücü olarak da kullanılmaya başlandı. 

Drone Nasıl Kullanılıyor?

Pilotlar drone ve insansız hava araçlarını uzaktan kontrol edebiliyor. Temel uçuş tekniklerini öğrendikten sonra droneları havalandırabiliyorlar ve uzaktan kumandayla kontrol ederek yönlendirebiliyorlar. Kullanım alanına göre farklı teknolojiler barındıran dronelar karmaşık bir yapıyla karşımıza çıkabilir. 

Drone cihazlarını kontrol eden kumandalar genellikle 2.4 GZ frekans barındırıyor ve dört kol kanadıyla kablosuz şekilde çalışıyor. Bu frekans sisteminin tercih edildiği kumanlar şifreleme sistemi ile drone’la uyumlanıyor. 

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Drone ehliyeti; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün talimatları doğrultusunda verilen eğitimin gerçekleşmesi ile alınır. Bu eğitimin gerçekleştiğine dair bir bildirge olan sertifikalar, drone ehliyeti alımında zorunludur. 

Drone ehliyeti almanın koşulları ise şu şekilde:

  • Ağırlığı 500 gramın üzerinde olan tüm drone araçları için ehliyet zorunludur. 
  • Ehliyet SHGM üzerinden ya da SHGM’NİN yetkilendirdiği kurumlar üzerinden alınabilir. 
  • Uçuş eğitimi almak zorunludur. 
  • Ehliyetin bir süresi yoktur. 
  • Drone ticari amaçla kullanılacaksa İHA 0 için 12 saat, İHA 1 için 36 saat eğitim almak gerekir. 
  • Drone ehliyet ücreti kurumların ve SHGM’nin güncel fiyatlandırmaları üzerinden öğrenilmektedir. 

 

Tasarlab