Dünya Mutfağından Mutlaka Denemeniz Gereken 9 Enfes Lezzet

Annelerimiz şüphesiz evrendeki en iyi yemekleri pişiriyor. Ancak kimi zaman yeni lezzetler denemek damak zevkinizin gelişmesine yardımcı olarak, farklı kültürlere aşina olmanızı sağlar. Dünya mutfağı söz konusu olduğunda çok fazla seçenek vardır. Ancak her ülkenin kendine has lezzetleri olması nedeniyle en sevilenleri sizler için derledik.

1. Vietnam’dan Goi cuon

Vietnam yemeklerinin ana bileşenleri karides, balık sosu, pirinç, yeşillik, fesleğen, meyve ve sebzelerdir. Mutlaka denenmesi gereken lezzet ise Goi cuon adındaki börektir. Börek içinde kişniş, yeşillik, kırmızı et, karides veya yengeç ile harmanlanmış lezzetli bir harç vardır.

2. Yunanistan’ın ikonik lezzeti Souvlaki

Genel olarak, salatalardan sıcak yemeklere, tatlılardan çorbalara kadar deneyebileceğiniz birçok lezzet bulunan bu ülkede en dikkat çeken lezzet souvlaki. Yunanistan’ın ikonik yemeği, genellikle sokaklarda, barlarda, küçük mağazalarda ve kafelerde bulabileceğiniz bir fast food türüdür. Temelde ızgarada kızartılarak marine edilen kırmızı et yemeğidir.

3. İtalya’nın geleneksel tadı Panna Cotta

İtalyan mutfağının geleneksel renkleri kırmızı, yeşil ve sarı her zaman harika bir lezzet ve tat karışımı oluşturur. Genellikle tüm yemekler domates, ekmek ve zeytinyağlıdır. Ancak en çok dikkat çeken lezzeti panna cotta tatlısıdır. Krema ile hazırlanan bu tatlı oldukça hafiftir ve ülkede genellikle kırmızı dut reçeli ile servis edilir.

4. Pakistan’dan Shahi Tukra

Hindistan ve Afganistan arasında kalan Pakistan’da dana eti, tavuk, balık ve sebze yemeklerde sıkça kullanılıyor. Ayrıca çok fazla baharat kullanıyorlar. En sık kullanılan baharatlar ise biber tozu, zencefil, köri, kişniş, kırmızı biber, tarçın ve sarımsak. Shahi tukra dilimlenmiş ekmek, krema, şeker, süt ve safran ile yapılan tatlı bir yemektir ve mutlaka denenmelidir.

5. Ukrayna’nın lezzeti Borsch Çorbası

Ukrayna çeşitli hamur işleri, çorbalar ve et yemekleri ile ünlüdür. Yemeklerde domuz eti kullanılsa da sığır eti de tercih ediliyor. Ünlü pancar çorbası, borsch, Ukrayna mutfağının mutlaka denenmesi gereken lezzetidir. İçinde pancar, kırmızı et, sarımsak, soğan, kereviz, havuç ve domates bulunur.

6. Hindistan’dan Paneer Butter Masala

Hindistan’da inek kutsal bir hayvandır ve ülkedeki vatandaşların çoğunluğu vejetaryendir. Geleneksel Hint yemeklerinde birçok farklı baharat kullanılır ve lezzetli soslar eklenir. Yemeğe geleneksel olarak naan ekmeği eşlik eder. Tabii ki pirinç de Hint mutfağının temel ürünlerinden biri. Mutlaka denenmesi gereken lezzeti ise Paneer Butter Masala, kremalı domates püresi, geleneksel Hint otları ve baharatları ile yapılır.

7. İspanya’nın vazgeçilmezi Risotto

İspanya özellikle sokak lezzetleri konusunda çok çeşitli bir ülkedir. Diğer yandan en sevilen lezzetlerinden biri Paella adındaki genellikle deniz ürünleri ile yapılan bir risottodur.

8. Fransa’nın özel lezzeti Bouillabaisse

Fransa’nın bir gurme başkenti olduğu için hepimiz biliyoruz. Görünüşe göre bu unvanı hak ediyor. Sabahları küçük bir fincan kahve ile kruvasan Fransa’da bir zorunluluktur. En çok tercih edilen geleneksel lezzet ise Bouillabaisse adındaki balık çorbasıdır.

9. Meksika’dan Chili Con Carne

Sıcak, güneşli, mavi deniz Meksika’nın ideal resmidir. En sevilen ve denenmesi gereken lezzeti ise Chili con carne adındaki çok baharatlı, domates ve et tabanlı çorbasıdır.

Tasarlab