Dünyadaki Suyun Sonu mu Geliyor: Su Tasarrufu İçin 10 Yöntem

Son yıllarda sıklıkla su kaynaklarının kuruduğuna, denizlerin kirlendiğine, temiz suların azaldığına dair haberler duymaktayız. Bu haberleri uzaktan dinliyor olmamız, şehirleşmenin etkisiyle su kaynaklarından uzak bir yaşam sürmemiz, su kullanım sınırımızın olmaması bu durumu içselleştirmekte zorlanmamıza sebep olsa da gün içerisinde yapacağımız basit tasarruf davranışlarıyla su kaynaklarının kurumasını ve temiz suların kirlenmesini azaltmak mümkün.

Su Kaynakları Ne Durumda?

“Çocukluğumuzda bu nehir boyumuzu aşardı ama şimdi bilek seviyemize zor geliyor…” Yaz aylarında memleketini ziyaret eden birçok kişi bu sözü duymaktadır. Su kaynaklarına sınırsız erişim ve küresel ısınmanın sonucunda akarsu ve göllerde su seviyesi azalırken, çoğalan atıklar ve endüstrinin nihayetinde deniz ve okyanuslar da kirlenmektedir.

Ülkemizde son 60 yılda 70 gölün kuruması, Türkiye’nin en büyük 5inci gölü olan Akşehir Gölü’nün tamamen kuruyarak haritadan silinmesi, Aral Gölü gibi büyük göllerin son 20 yılda yarısından fazla su kaybetmesinin yanı sıra dünyanın birçok yerinde; Afrika’da, Asya’da, Avrupa’da, Amerika’da da sular azalmaya devam ediyor. Çağımızın modern ve ergonomik yaşam stilinde bir tüketim sınırımızın olmaması, kaynak sınırını unutmuş olmamız ve nüfusun günden güne artması birçok kaynak gibi su kaynaklarının da sonunu getirmekte.

Tasarrufa üşendiğimiz ve  ertelediğimiz her gün ise kayıpların çoğalmasına sebep olmakta.

2020 yılında açıklanan veriler öyle gösteriyor ki su tasarrufu hepimizin acilen edinmesi gereken bir davranış.

  • 1960’lı yıllarda kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarı 4000 m3’e yakın iken 2000li yıllarda bu miktar 2000 m3’ün altına düşmüş ve 2020 yılında 1000m3 yaklaşmıştır. 2030 yılında 1000’in de altına düşeceğimiz öngörülmektedir.
  • Belirlenen ölçeklerde ise 1000 m3ün altındaki yıllık ortalamalar su kıtlığına, 500m3’ün altındaki ortalama ise mutlak su kıtlığına işaret etmektedir.
  • Bir başka veri ise günümüzde dünyada 1 milyara yakın insanın temiz suya ulaşmakta zorlandığı ve 2 milyara yakın insanın kirli su tükettiği.
  • Endüstriye karşı önlem alınmadığı, tüketimin azalmadığı, su arıtma teknolojisinin kullanılmadığı ve su tasarrufunun yapılmadığı düşünülürse 2030 yıllarında su kıtlığı seviyesine yaklaşmamız bekleniyor.
  • Tüm dünyayı tehdit eden su kıtlığının su kaynağı yönünden zengin olmayan Türkiye ve Ortadoğu bölgelerini öncelikli olarak etkileyeceği ve çölleşmelere sebep olacağı düşünülüyor.

Su Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Su tasarrufunda temel olarak bildiğimiz davranış suyu kısıtlı kullanmak olsa da su tasarrufu için yapılması gerekenler bir yaşam stiline işaret ediyor. Daha az sığır eti tüketmek, daha az alışveriş yapmak, ve daha az tüketmek de su tasarrufunun en önemli davranış biçimlerinden.

Muslukları kısmak: Lavabo musluklarını sonuna kadar açmak yüksek miktarda suyun boşa akmasını sağlıyor. Bunun için vanaları kısmak, muslukları sonuna kadar açmamak önemli davranışlarından biri.

Yağ atıklarını belediyelere vermek: 1 litre atık yağ 1 milyon litre ağırlığındaki suyun kirlenmesine sebep olmaktadır. Gayri ihtiyari olarak lavabo musluklarına döktüğümüz yağ atıklarının sonu maalesef acı bitmektedir. Bu sebeple biriken yağları kavanoz, pet şişe gibi materyallerde biriktirerek atık yağ toplayan kurumlara teslim etmek gerekmektedir. Atık yağların toplanması hakkındaki genel bilgiye 181 numaralı hattan ve Çevre Şehircilik Bakanlığından ulaşabilirsiniz.

Deterjan tüketimini azaltmak: Daha çok deterjan kullanmak daha temiz çamaşır ve bulaşıklara sahip olmamızı sağlamadığı gibi yüksek oranda suyun kullanılamaz hale gelmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple bulaşıkları makinede yıkamak, el deterjanından kaçınmak ve deterjanı küçük birimlerle kullanmak gerekmektedir.

Pamuk tüketimi: Modayı ve kıyafetleri ne kadar seviyor, sağlıklı  olduğu için pamuk ürün giymeyi tercih ediyor olsak da daha az alışveriş yapmanın etkisi su tasarrufunda da önemli. Bir yetişkin insanın bir tişört için kullanılan suyu içmesi yaklaşık 13 yıl sürmektedir. Pamuk kullanımını ve dolaylı olarak pamuk üretimini azaltmak su tasarrufuna sağlanacak en büyük katkılardan biri.

Sığır eti: Gıda yetiştiriciliğinde kullanılan en fazla su miktarını sığır eti oluşturmaktadır. Bir kilo sığır etinin üretimi için kullanılan sı 15bin litrenin üzerine çıkmaktadır. Et tüketiminin, endüstriyel et tüketiminin azalması hem ekolojik iyileşmelere hem su kaynaklarının korunmasına yardımcı oluyor.

Tüketim oranlarını azaltmak mecburi: Ev içerisindeki su kullanımını azaltmak ve atıkları doğru alanlara yönlendirmek etkin bir davranış olsa da su tasarrufunun büyük bir kısmı tüketimi azaltmaktan geçmektedir. Sürekli yaptığımız alışverişleri, yeniye karşı hevesimizi bireysel bir zevk olarak kabul ediyor olsak da milyonlarca insanın aynı davranışı gerçekleştirmesi doğal kaynakların tahribatına, su kaynaklarının kurumasına, küresel ısınmaya ve ekolojik dengenin bozulmasına sebep olmaktadır.

 

Not: İnternet aracılığıyla su ayak izinizi hesaplayabilir, günlük kullandığınız su miktarını hesaplayabilir ve azaltmanız gereken davranışları öğrenebilirsiniz. 

Tasarlab