Dünya’dan Soyutlanma Tekniği Olarak: Kanaviçe Yapmak

El işlemeleri için kullanılan seyrek dokunmuş keten bezi ve bu bez üzerine yapılan işlemeleri ifade eden kanaviçe sanatının insanlık tarihi kadar eski bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. İşleme sanatının nerede ve nasıl ortaya çıktığı kesin olarak belirlenemiyor olmasa da Orta Asya Türklerinde varlığını gösterdiği bilinmektedir.

Bir modele uygun olarak, çoğunlukla kanaviçe yapmaya uygun ucu küt bir iğne yardımıyla; normal bir iğne de kullanılabilir; renkli ipler ile çapraz dikişler yapılarak ortaya çıkarılan kanaviçeler, çoğunlukla geleneksel ve çeyiz işlemeleri olarak görülmekteydi. Moda akımlarının zaman içerisinde yeniden dirilmesi kuralına uygun olarak kanaviçe işlemeli kıyafetler, çantalar ve hatta çoraplar birkaç yıldır yeniden ilgi görmeye başladı. Daha önceleri çoğunlukla hayvan ve bitki motifleri işlenirken teknolojinin de ilerlemesiyle bir t-shirtün üstünde Gustav Klimt’in ‘’Öpücük’’ eserini kanaviçe işi olarak görmeye başladık.

Dışarıdan bakıldığında yapılması oldukça zor ve karmaşık olarak görünse de kanaviçe öğrenmek için temel matematik bilgisine sahip olmanın yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlaştıkça pek çok farklı işleme tekniğini dağarcığınıza katabileceksinizdir elbette ancak; en temeli ‘’çarpı işi’’ olan kanaviçe renkli iplerin kumaş üzerindeki deliklerden çarpı şeklinde işlenmesiyle ortaya çıkıyor. ‘’Kanaviçe nasıl yapılır?’’ sorusu için başlangıçta içerisinde uygun iplik, iğne, kumaş, kasnak ve gerekli diğer malzemelerin yer aldığı hazır kitler kullanılabilir. Yeni modeller için pek çok derginin yanı sıra köklü firmaların internet sitesinde ücretsiz örneklerin yer aldığını da söylemek gerekir. Bu anlamda kanaviçeye başlamak, yeni modeller ile kendinizi geliştirmek, yeni dikiş tekniklerini internetten öğrenmek ve bu konuda uzmanlaşmak hiç de zor değil. Pek çok uğraşa göre pahalı bir uğraş olmadığını da eklemek gerekir. Bir defa alacağınız iğneyi ve kasnağı her zaman, çeşitli renklerde aldığınız ipleri de pek çok modelde kullanabilirsiniz.

Hobi Olarak Kanaviçe

Hobi olarak kanaviçe aynı zamanda bir terapi aracı olarak da görülebilir. Yapabilmek için sabırlı olmak önemli şartlardan bir tanesi; ancak işlemeye devam ettikçe ortaya çıkan ürün insanı başarma duygusu açısından oldukça tatmin etmektedir. Diğer yandan tüm davranışların temelinde duygular yatmaktadır ve duyguları kontrol altına alabilmek için bu tarz hobilere sahip olmak yaşam kalitesini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Kanaviçe işlerken modeli doğru bir şekilde çıkarabilmek için dikkatinizi yoğunlaştırmak ve sayı saymak zorundasınız; bu durum stresi azaltarak kanaviçe işini bir meditasyon şekline dönüştürür. Sizi sinirlendiren, öfkelendiren, üzen duygulardan uzaklaşarak, bu duygulara bağlı ani tepkiler vermeden, daha sakin değerlendirmeler yapmanıza yardımcı olur.

Başarma Duygusu ve Mutluluk

Her insanın karşılanması gereken temel bazı ihtiyaçları vardır. Yemek yemek, su içmek, uyumak, sevilme, ilgi görme, takdir edilme, kendini korumanın yanında başarı da bu temel ihtiyaçlarından birisidir. Bu duyguyu tatmin etmek insanın yaşama dair motivasyonunu arttırır. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, size özel olacak, başka kimsede bulunmayan ve istediğiniz yerde kullanabileceğiniz bir ürünü ortaya çıkarmayı başarma duygusu insan için önemli bir ihtiyacın da karşılanması anlamına gelir.

Kanaviçe pek çok nakış tekniğinden biridir. Dünyada nakış işlerinin ne denli yaratıcı kullanıldığını gördüğünüzde bu size bir motivasyon kaynağı olabilir. Örneğin Ana Teresa Barboza bir kasnaktan akan deniz dalgaları yapabilmekte, nakışlarla bir hareket duygusu yaratabilmektedir. Debbie Smyth nakış işinin düzenli dünyasına yeni bir bakış açısı getirdiğini görebilirsiniz. Amacı geleneksel nakış türünü alt etmek olan Severija Incirauskaite-Kriauneviciene ise kumaş yerine araba kaportaları, metal kovaları gibi eşyaları çapraz işlemeleri ile süslüyor. Lisa Smirnova’nın 100 saat harcayarak yarattığı giysileri ise kesinlikle görmelisiniz.

Ücretsiz örnekler için ilgili link: https://www.dmc.com/us/free-patterns-5041/free-patterns-5042/free-cross-stitch-patterns-5044.html#null

Ana Teresa Barboza için görseller:
https://tr.pinterest.com/pin/163818505184347201/ https://tr.pinterest.com/pin/416301559312106598/
https://tr.pinterest.com/pin/204632376807945805/

Debbie Smyth için görseller:
https://tr.pinterest.com/pin/55591376639495238/
https://tr.pinterest.com/pin/422845852507585637/
https://tr.pinterest.com/pin/122512052351120219/

Severija Incirauskaite-Kriauneviciene için görseller:
https://tr.pinterest.com/pin/396809417174033342/
https://tr.pinterest.com/pin/5488830772906398/
https://tr.pinterest.com/pin/531987774734846269/

Tasarlab