Efsane, Beklenen, Süper: Black Friday ve Cyber Monday

Küresel çapta bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı günler kapımızda, milyarlarca dolarlık ticaret hacmi sağlayan ‘’Black Friday’’ yani kara cuma bizim bu kültür ile tanışmamızı sağlamıştı yıllar önce. Black friday sonra, yaşamımızın son birkaç yılında hepimizin günlük alışkanlıklarının değişmesine neden olan gelişmeler yaşandı ve online işlemlere daha çok yönelmemiz ile yeni bir çılgınlık daha ortaya çıktı ‘’Cyber Monday’’ yani siber pazartesi.

Black Friday ve Cyber Monday Nedir? Farkları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan bu alışveriş günleri ülkemiz alışveriş kültürü içinde de kısa süre içinde yer buldu ama tabi daha tatlı ve kültürel değerlerimize dokunmayacak isimleri var; efsane cuma, beklenen cuma, süper cuma gibi. ABD’de Kasım’ın dördüncü perşembesi Şükran Günü olarak kabul ediliyor ve 1950’lerden itibaren bu günü takip eden cuma günü Noel alışverişi için başlangıç kabul ediliyor; mağazalar sabahın karanlığında açılıp gecenin karanlığında kapanıyor, trafik sıkışıyor, insan yoğunluğu artıyor ve haliyle talihsiz olaylar da yaşanıyor. Bu nedenle bu gün kara olarak anılıyor. Son dönemde mağazalarda birbirlerini ezerek bir şeyler almaya çalışan insanları görünce bu ismi vermekte haksız da değillermiş diye düşünüyor insan.

Son dönemde alışveriş davranışlarımızın değiştiğini ve internet alışverişine yöneldiğimizi de özellikle bir kenara koyarak düşünmek gerekiyor. Bu durum izdiham görüntülerini daha az görmemize, daha az insanın canının yanmasına sebebiyet vermesi açısından güzel elbette. Bu dönüşüm black friday alışveriş alışkanlıklarının da dönüşmesine neden oluyor. Cyber monday de işte bu dönüşümle ortaya çıkıyor; mağaza indirimleri artık e-ticaret siteleri ile ayağımıza geliyor. Yapılan araştırmalar indirim dönemlerinde en çok teknoloji ürünlerinin satın alındığını ortaya koyuyor. Aynı zamanda insanlar nedense en çok pazartesi günleri alışveriş yapıyorlar. Bu nedenle black friday alışverişini takip eden pazartesi de cyber monday olarak belirlenmiş.
Black friday indirim oranlarının daha yüksek olduğu algısı olsa da cyber monday insanı mağazaya gitme ve o kargaşanın içine girme durumundan kurtarıyor ve en önemlisi daha önceki alıcıların yorumlarını inceleme fırsatı sunuyor. Normalde de internetten alışveriş yapan insanlar için cyber monday daha da cazip bir hale geliyor.

Diğer yandan İnsan var olduğu günden itibaren bir birliktelik duygusu beraber olma ihtiyacı ile hareket ediyor ve bu da toplumu oluşturuyor. Küreselleşme arttıkça insanların davranışlarını etkileme stratejileri de gelişim gösteriyor. Popülist kültür desteklenerek tüketim ahlakında da bir boşluk oluşmasına sebep olunuyor. Yani insanın aslında ihtiyacı olana değil de popüler olana yönelme ihtimali artıyor. Artık boş zaman aktivitesi olarak alışveriş merkezi geziyoruz ve tüketimin hayatımızın nasıl da merkezinde olduğunu görmemek imkansız hale gelmeye başladı. Bu dönemlerde gerçekten indirimli ürünlerin satışa sunulduğu da görülüyor elbette; ancak tuzaklara da düşmemek gerekiyor. Özellikle bu dönemde alışveriş yapmayı düşünüyorsanız kontrolü sağlayabilmek adına, bir süre öncesinde fiyat takibi yapmaya başlamanızı, ihtiyaç listenizin net olmasını ve bu günler için ne kadar harcamayı planladığınızı önceden belirlemenizi öneriyoruz. Şimdiden keyifli alışverişler diliyoruz.

Tasarlab