Elektrik Faturanızı Düşürmenin 10 Yolu

Soğuk kış günlerinden kendimizi korumak ya da bunaltıcı sıcaklardan kaçabilmek için olsun, yemek yemek, yaptığımız yemeyi bir sonraki güne saklamak, bulaşıkları yıkamak, üstüne kendimizi yıkamak, eh kirli kıyafetlerle de dolaşılmaz, onları da yıkamak, karanlıkta kitap okumaya çalışmamak, arada bir de haberleri ya da sevdiğimiz diziyi izlemek için… Bunların hepsi için elektriğe ihtiyacımız var.

Son yıllarda, bu sonsuz elektrik ihtiyacını karşılamaya devam etmek için sadece elektrik üretimini arttırmanın yeterli olmayacağı, tüketimi de kontrol etmenin ve enerjiyi tasarruflu kullanmanın önemi üzerinde duruluyor. Enerji tüketiminin büyük bir kısmının hane içerisinde gerçekleştiği de göz önünde bulundurulduğunda elektrikli ev aletleri, ampuller gibi kaynakların harcadığı elektrik miktarı sorgulanır oldu. Bu noktada tasarruf edebilmek için ise bu ürünlerin üzerindeki etiketlerde yer alan ve sonsuza doğru uzayacakmış gibi görünen “+” işaretlerinin ne anlama geldiği bilmek özellikle enerji maliyetlerinin arttığı son dönemde oldukça önem kazanmıştı. Ancak size iyi bir haberimiz var; Avrupa’da 2017 yılında yayınlanan yönetmeliğe uygun olan yeni enerji etiketlerine Türkiye de 2021 yılı Mart ayında geçiş yaptı ve böylelikle “plus” ifadesi etiketlerden çıkmış oldu. Peki yerine nasıl bir etiket geldi ve yeni enerji sınıfları neyi ifade ediyor?

Bu enerji sınıfı etiketlerinin üzerinde su ve enerji tüketimi, ses seviyesi, program süresi ve kapasitesi gibi bilgiler yer alıyor ki bu bilgiler ürünü seçerken karşılaştırma yapma ve kendinize en uygun ürünü seçmenize yardımcı oluyor. Tüketicilerin daha bilinçli seçimler yapması, üreticilerin de tüketicilerin bu taleplerine uygun çevre dostu ve daha az enerji tüketen ürünler üretmesi amaçlanıyor.

Yeni enerji etiketlerinin kullanıldığı ürünler buzdolapları, derin dondurucular, bulaşık, çamaşır ve kurutmalı çamaşır makineleri, televizyon, ekranlar, lambalar, ampuller, klimalar, pişirme cihazları gibi pek çok cihazı kapsıyor. A’nın en yüksek enerji verimliliğini ifade ettiği ve G’ye kadar devam eden enerji sıralaması bir sınıflandırma sistemi kuruluyor. Örneğin A sınıfı bir buzdolabı D sınıfı bir buzdolabına göre %45 oranında daha az enerji harcıyor. Ki buzdolabının fişinin asla çekilmediği düşünülürse buzdolabının hassas noktamız olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu yeni etiketler üzerinde teknolojik gelişmelere de ayak uydurularak ürünün bilgilerine ulaşabileceğiniz QR kodun da bulunması gerekiyor.

Gelen yeni sistemin bir diğer ayağını ise cihazların onarılabilirliğinin arttırılması yoluyla daha uzun süre kullanılması ve atıklarının azaltılması oluşturuyor. Firmalardan 7-10 yıllık sürelerle tamir ve bakım hizmeti vermesi bekleniyor. Ayrıca yaygın olarak kullanılan, her evde bulunan aletlerle bu cihazların tamirinin yapılabilmesi, böylece bozulan ev aletinin uzun zaman sonra bile kullanıcı tarafından tamir edilip kullanılması isteniyor.

Enerji fiyatlarının giderek artması ile ise bu konuda tasarruf yapmak artık bir tercih değil zorunluluk haline gelmiş durumda. Peki faturamızı düşürmemizi sağlayacak önemler neler olabilir?

1. Buzdolabına dikkat edelim: Öncelikle enerji verimliliği meselesini uzun vadeli bir yatırım olarak düşünmek ve verimliliği en yüksek olan ürünlerin tercih etmek gerekiyor. Elektrik faturanız sürekli karanlıkta oturmanıza rağmen yüksek gelmeye devam ediyorsa üzgünüz ama buzdolabınızı değiştirmeniz gerekebilir. Uzun vadede hem enerjiden tasarruf edeceksiniz hem de gezegenimizi korumada bir nefer olacaksınız. Ayrıca kapısını açık bırakmamak ve ihtiyacınız olan büyüklükte bir dolap almanız da diğer önlemler arasında.

2. Lambalarımızı kontrol edelim: Aydınlatma diğer önemli bir harcama kalemi; tasarruflu lambaları tercih ederek aynı aydınlatma kalitesini yakalamanız mümkün. Bu lambalar daha pahalı,        evet ancak daha uzun süre kullanılacak ve faturanıza etkisi de daha az olacak; böylelikle verdiğinizden fazlasını kazanmış olacaksınız.

3. Işığı söndürmeyi unutmayalım: İnatla açık bırakılan banyo tuvalet gibi alanlar sensörlü hale getirilebilir. Aydınlatmayla ilgili bu iki değişikliğin, 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama tüketimini 66 kilovatsaatten 13.2 kilovatsaate düşürebildiğini de eklemek gerekiyor.

4. Fırının ısısını kaçırmayalım: Fırın kapağı her açıldığında ısısının %20’sini kaybeder, bu nedenle çok açmamaya dikkat etmek, çok gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmamak, yapılıyorsa da 10 dakikayı geçmemek, fırın yerine daha çok ocağı kullanmak öneriler arasında. Elektrikli ocaklarda yemek pişmeden bir süre önce ocağı kapatarak var olan sıcaklığından yararlanarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

5. Elektrikli su ısıtıcı: İhtiyacınız olan kadar su ısıtmak önemli bir tasarruf kaynağıdır.

6. Bekleme yapmayalım: Televizyon, uydu gibi cihazları bekleme konumunda bırakmamak %10’luk bir tasarrufu sağlayabilir.

7. Çamaşır makinesinin boyutu önemli: Buzdolabı gibi ailenize uygun boyutta olmalı. Tam kapasite çalıştırmalı, çamaşırınızın tipi ve kirlenme durumuna uygun programları seçmelisiniz.

8. Uygun derece yıkayalım: Bulaşıkları yıkarken çoğu zaman 55 derecelik sıcaklık temiz bulaşıklar için yeterlidir, daha yüksek sıcaklıklarda yıkamak enerji tüketiminin artmasına neden olmaktadır.

9. Ütüler: Buhar gücü yüksek ütüler tercih edilmeli, ütü işi ütünün birkaç defa sıfırdan ısıtılmasına gerek olmadan topluca yapılmalı, son birkaç parça ütü fişten çekilerek yapılabilir.

10. Süpürgeyi de temizleyelim: Elektrikli süpürgelerin seçiminde de emiş gücünün dikkate alınması, fitre ve toz torbalarının sık sık değiştirilerek emiş gücünün yüksek kapasitede tutulması tasarrufa yardımcı olacaktır.

Tasarlab