Elektrikli Araç Teknolojisi Nedir?

Günümüzde ulaşım sektöründe kullanılan araçların büyük bir kısmı fosil yakıtlarla (petrol) çalıştırılmaktadır. Son yıllarda fosil yakıt rezervlerinin ciddi oranda azalması, çevreye verdiği zarar ve yakıt fiyatlarında yaşanan değişiklikler elektrikli araç kullanımını daha da zorunlu hale getirmiştir.

Elektrikli Araç Teknolojisi (e-mobility) Nedir?

Aslında 1800’lü yılların sonunda bulunan fakat petrol kullanımının yaygın olması sebebiyle pek tercih edilmeyen elektrikli araçlar, son zamanlarda giderek ilgi odağı haline gelmiştir. Bunun sebebi biraz da küresel iklim değişikliğiyle mücadele eden ülkelerin elektrikli araç teknolojisini ve kullanımını teşvik etmesidir.

Elektrikli araçlar petrol ve türevlerini kullanmayan, lityum ya da iyon benzeri pillerle elektrik motoruna güç katan araçlardır. Ayrıca düşük yakıt tüketimi gerçekleştirir. Bu özellikleri sayesinde doğaya zarar vermeden, zararlı gaz salınımı yapmadan çalışabilir.

Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır ve Şarj Olur?

Elektrikli araçlar, içten yanmalı olan araçlara göre çok daha kolay çalıştırılır ve basitliği ile dikkat çeker. Bunun sebebi fosil yakıt tüketen otomobillerin 10’da 1’i kadar hareketli parçaya sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra kullanım şekilleri fosil yakıtla çalışan otomobillerle aynıdır. Ancak elektrikli otomobiller, kullanıcılara birbirinden farklı avantajlar sunar. Sessiz çalışan bu araçlar gürültü kirliliğine sebep olmaz. Motor ve tekerler arasındaki enerji transferi güç aktarım ünitesi aracılığıyla gerçekleşir. Gücünü yalnızca elektrik enerjisinden alması sebebiyle diğer araçlara göre daha kısa sürede yüksek devirlere çıkabilir.

Elektrikli araçların güç kaynağı yeniden doldurulabilen bataryalardır. Bataryalar, elektrikli araba şarj istasyonlarında bu bataryaları kısa sürede şarj edebilir. Bir başka seçenek ise araç markasının onay verdiği ekipmanları kullanarak şarj etmektir. Bu sayede sürücü istediği yerde bataryasını şarj edebilir. Kimi elektronik araç markaları ise sürücülere kablosuz şarj özelliği sunar.

Elektrikli Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Elektrikli araçlar fosil yakıt kullanan araçlara göre birçok yönden daha avantajlı olsa da kendi içinde dezavantajlara da sahiptir. Aşağıda araçların avantaj ve dezavantajlarını sıraladık.

Elektrikli Araçların Avantajları

  • Çevre dostudur. Doğaya zararlı gaz salınımı yapmaz.
  • Gürültü kirliliği oluşturmaz.
  • Şarj istasyonu bulmak kolaydır.
  • Yakıt maliyeti düşüktür.
  • Sürüş olanakları daha konforludur.
  • Daha az bakım gerektirir ve bakım masrafları daha azdır.

Elektrikli Araçların Dezavantajları

  • Sarj süresinin uzun olmasıdır.
  • Kimi markalar pil kirası için ayrıca ücret talep edebilir.
  • Otomobilin kendisi diğer otomobillere göre daha pahalıdır.
  • Yeni tercih edilen bir teknoloji olduğundan üretici sayısı azdır ve piyasa koşulları bu sebeple belirsizdir.
Tasarlab