Elektronik İmza (E-İmza) Nedir? Nasıl Alınır?

Dijital teknolojilerin hayatımıza katkılarından biri de bizler için külfetli olan ve zaman alan işleri hızlandırmasıdır. Elektronik imza bu yönüyle hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan biri. Hukuki değeri ıslak imzayla aynı olan ve resmi işlemlerimizde de kullandığımız elektronik imzanın detaylarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Elektronik İmza (E-İmza) Nedir? Ne İşe Yarar?

E-imza, BTK (Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu) onayınca gerçek kişilere sunulan bir elektronik hizmettir. Bu hizmete göre kişiler, elektronik ortamda e-imzaları ile işlem gerçekleştirebilir ve ıslak imza gerektiren işlerini çok daha hızlı bir şekilde yapabilirler. E-imza dijital ortamda oluşturulan evrakların imzalanmasında kullanılır ve elektronik işlemlerde gönderilen bilgilerin gönderen kişiye ait olduğunu kanıtlar. 5070 sayılı elektronik imza kanunu e-imzayı şöyle tanımlar:

“Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi ifade eder.”

Elektronik imzanın ne işe yaradığından bahsedecek olursak:

  • Kişinin eliyle attığı ıslak imzanın yerine geçer ve hukuki değeri eşittir.
  • Elektronik işlemlerde gönderilen bilgilerin gönderim sırasında değişmediğini yani kişinin gönderimden haberdar olduğunu ve gönderimi onayladığını ifade eder. Aynı zamanda bu koşulun başka bir zamanda inkar edilemeyeceğini garanti eder.
  • Dijital ortamda gerçekleşen işlemlerin kişilerin kendisi tarafından yapıldığını garanti eder, yani kişilerin kimlik bilgilerini doğrular.

Elektronik İmza (E-İmza) Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun onayladığı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları ile sunulur. Bu noktada kişilerin dikkat etmesi gereken kurumun BTK tarafından onay almış olmasıdır. (Kurum listesine BTK web sitesi üzerinden erişilebilir.) Bu aracı kurumlardan yapacağınız başvurular sonucunda ücretli olarak e-imza sahibi olabilirsiniz. E-imzalar kısmi süreliğine alınabilir ve talep edilen süreye göre ücretlendirme yapılır. Başvurular sonucu oluşturulan e-imzanızı teslim almak için teslimat şubesine gitmeniz ve şu evrakları götürmeniz gerekir:

  • E-imza başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport
  • İmza sirkülerine ait fotokopi

Elektronik İmza (E-İmza) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik imza başvurusu için öncelikle hangi kurum aracılığıyla yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kurumla iletişime geçtikten sonra başvurunuzu İçişleri Bakanlığının belirttiği şu yönlendirmeler ile yapmanız gerekecek:
Eposta hesabınıza Kamu SM’den gelen “KamuSM Başvuru Parolası” konulu epostaki Kullanıcı Girişi linkine tıklatın. Burada vatandaşlık numaranızı ve başvuru erişim parolanızı girerek Başvuru Formuna ulaşabilirsiniz. Eğer ilk defa başvuruyorsanız Yeni Başvuru, yenilemek için başvuruyorsanız Yenileme formunu seçin. Formu uygun şekilde doldurun. Formu onayladıktan sonra cep telefonunuza onay kodu gelmesi için gönder seçeneğine tıklayın. Onay kodunu girdikten sonra:
İlk başvuru için “Islak İmzalı Başvuru Arayüzü” yenileme için “Elektronik imzalı Başvuru Arayüzü”nü tıklayın ve başvuru formunu açarak çıktısını alın ve ıslak imzanızı atarak proje sorumlusuna teslim edin.

Tasarlab