Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) Nedir? Nasıl Kayıt Yapılır?

Günümüzde birçok insan sosyalleşme, eğitim, iş, alışveriş gibi temel ihtiyaçlarını dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriyor. Gündelik hayatımızın içine günden güne daha çok giren dijital teknolojiler alışkanlıklarımızın ve beraberinde gelen güvenlik arayışımızın da değişmesine sebep oluyor.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, internetten alışveriş yapan müşteriler için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bilgi ve güvenlik sistemidir.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) Nedir?

ETBIS, satış hizmeti sunan şirket ve kişilerin kayıt altına alınması, e-ticaret verilerinin toplanması, verilerin işlenmesi, işlenen verilerin istatiksel bilgiye dönüştürülmesi gibi işlemlerin gerçekleştirildiği bir sistemdir. Bu bilgi sistemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiştir. Satılan mal veya hizmetlerin satış sözleşmesinin yapılabilmesini ve sipariş verilebilmesini mümkün kılar. Satışın yasal prosedür ile gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede hem satıcıyı hem alıcıyı korur.

ETBİS Kayıt Nasıl Olunur?

Kayıt olma süreci aşağıdaki gibidir:

ETBİS’e gerçek kişi olan tacirler ya da tüzel kişi olan tacirler kayıt yaptırabilir. Bunun için MERSİS numarası, vergi kimlik numarası, vatandaşlık numarası ya da ESBİS (esnaf ve sanatkarlar için) gereklidir.

  • ETBIS’e kayıt olmak için www.eticaret.gov.tr sitesinde yer alan “ETBİS GİRİŞ” seçeneğine tıklanır.
  • Daha sonra “İşletme Giriş”i yapılır.
  • Bağlantı e-devlet üzerinden gerçekleşir. Bu sayede yalnızca yetkili kişi-temsilci giriş yapabilir.
  • Bir sonraki adımda “ETBİS’e Kayıt Ol” butonuna tıklanır ve E-devlet bilgilerine bağlı olan işletme bilgileri ekrana gelir.
  • Eğer birden fazla işletmeniz varsa ETBİS kaydı yapmak istenilen işletme seçilir.
  • Birden fazla site kaydedilebilir
  • Kayıt ücretsizdir.

 ETBİS Sistemine Kimler Başvurabilir?

ETBİS yalnızca satıcı tarafın kayıt yapması gereken bir sistemdir. Elektronik ortamda mal ve hizmet satan, kendi e-ticaret sitesi ya da mobil uygulaması olan, aracı hizmet sağlayan ve yurt dışında aracı hizmet sağlayıcıların dijital pazar yerlerinde satış yapan yerli satıcılar ETBİS’e kayıt yaptırmak zorundadır.

Bunun yanı sıra ETBİS’e kayıt yaptırma yükümlülüğü olan fakat yaptırmayan kişiler için para cezası uygulanır.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 12 maddesi gereğinde ETBİS kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler 5 bin ila 20 bin TL arasında idari para cezası alır.

Tasarlab