En Fazla Yapılan Kişisel Finans Hataları Nelerdir?

Mali durumunuzu iyi yönetemiyorsanız yanlış seçimler yapmanız ya da tasarruf etmekten çok borçlanmış olduğunuzu görmeniz mümkündür. Yaygın finansal hataları gidermek sonraki yıllarda refah içinde yaşamanız için önemlidir.
Finansal hataların giderilmesi zor olabilir ve genellikle düzeltilmesi biraz zaman alabilir. Ancak en yaygın kişisel finans hatalarını anlamak, gelecekte daha iyi finansal seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Borç – Gelir – Gider Planı

Bir finansal planınız olmadığında, finansal hedeflerinize ulaşmak için ilerleyemezsiniz. Finansal planınız, harcamalarınızın önceliklerinize uygun olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir. İstemediğiniz hatalar yapmaktan kaçınmak için her ay borç, gelir ve gider planı oluşturmayı deneyin. Böylelikle elinize kalan paranın ne kadar olacağını bilir ve buna göre harcama yapabilirsiniz.

Maaştan Maaşa Bir Yaşam Kurmak

Bir ay boyunca sıkı bir şekilde çalışarak elde ettiğiniz maaşınızı bilinçsiz bir şekilde harcamak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir sonraki maaşın banka hesabınıza yatmasını beklemek en büyük hatalardan biridir. Maaştan maaşa bir yaşam kurmak hem maddi durumunuzu sıkıntıya sokacak hem de ihtiyaçlarınızın karşılanmasını engelleyecektir. Bu nedenle detaylı bir planlama yapmak ve harcamaları buna göre düzenlemek önemlidir.

Acil Durumlar İçin Çözüm

Sağlık sorunları, çocuklarınızın ihtiyaçları ya da işten çıkmak gibi acil durumlar için fon oluşturmamak da en sık yapılan hatalardan biridir. Her an beklemediğiniz bir durumun ortaya çıkacağını göz önünde bulundurarak buna bağlı birikim yapmak finansal durumunuzun düzene girmesine yardımcı olacaktır. Sağlık Sigortaları bu sorun için önemli bir çözümdür.

Birikim

Birçok insan her zaman genç ve sağlıklı kalacağını düşündüğü için yaşlılığı ya da sağlıklı olmadığı zamanlar için yatırım yapmaktan kaçınıyor. Sigortalı olarak çalışsanız bile sonrasında alacağınız emekli maaşınızın her ihtiyacınızı karşılaması mümkün olmayabilir. Ya da her şey yolunda ilerlerken beklenmeyen bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çeşitli finansal araçları kullanmak önemlidir. Hayat sigortaları bu alan için kurtarıcı birikim araçları olabilir.

Bilinçsiz Alışveriş

İnsanların yaptığı en yaygın hatalardan biri, temel ihtiyaçların haricinde bilinçsiz harcama yapmalarıdır. Her gördüğünüz şeyi almak ya da bütçenizi bilmeden alışveriş yapmak finansal olarak kötü bir durumda olmanıza zemin hazırlayacaktır. Zor kazandığınız paranızın bir kısmını istediğiniz şeylere harcamanız normal olsa da belki de hiç kullanmayacağınız ürünleri almak sizi zarara sokabilir. Alışveriş yaparken ya da bir şey almayı düşünürken kendimize sormamız gereken en önemli soru “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” olmalıdır.

Tasarlab