Ensefalit (Beyin İltihabı) Nedir?

Bulaş ya da anti hijyen sebebiyle vücuda giren patojen mikroorganizmalar (bakteri ve virüsler), beden sindirim, solunum ve dolaşım sistemi yoluyla bedenin diğer bölgelerine yayılır. Özellikle solunum ve sindirim sistemini bozan bu mikroorganizmalar, çeşitli organlarda enfeksiyona sebep olarak organ hasarına ve çeşitli komplikasyonlara da sebep olabilir.

Ensefalit (Beyin İltihabı) Nedir? 

Halk arasında beyin iltihabı olarak bilinen ensefalit viral enfeksiyonlara bağı olarak gelişen, çocukluk ve yaşlılık evrelerinde daha sık görülen bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ya da yeterince gelişmemiş olması ensefalit riskini artıran unsurlardandır.

Ensefalit; hijyene dikkat edilmemesi, virüs ve bakteri enfeksiyonu, bağışıklık sistemi zayıflığı ile ortaya çıkar. Anti hijyen ya da bulaş yoluyla sisteme giren virüs veya bakteri; solunum, dolaşım ve sindirim sistemi yoluyla bedene yayılır. Patojen mikroorganizmalar sistem sorunlarına sebep olmasının yanı sıra kimi organlarda enfeksiyona da yol açar. Bu organlardan biri beyindir ve beyinde viral enfeksiyonun gerçekleşmesi halinde ensefalit hastalığı ortaya çıkar. Ensafalit hastalığı nörolojik disfonksiyon ile ortaya çıkar ve beynin hangi bölümünde çıktığına bağlı olarak hastalarda farklı semptomlara sebep olur. Koordinasyon kaybı, görme bozukluğu, ateşlenme, baş dönmesi ve işitme kaybı en yaygın semptomlar arasındadır. Eğer hastalık kısa sürede tedavi edilmezse kalıcı hasarlara sebep olabilir.  

Beyinde İltihap Belirtileri

Ensefalit, yani beyin iltihabı, çok hızlı meydana gelen bir enfeksiyon çeşididir. Hızlı gelişmesine rağmen semptomları şiddetlidir ve kısa sürede anlaşılabilir. Belirtiler ilk olarak gribal enfeksiyonla benzerlik gösterir ve şiddeti giderek artar. Ayrıca enfeksiyonun beynin hangi bölümünde geliştiğine bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Kimi hastalarda fiziksel belirtiler görme veya işitme kaybı yaşanırken, kimi hastalarda halüsinasyon ya da  nöbetler görülebilir.

Belirtileri genel haliyle sıralayacak olursak:

 • Ateşlenme
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Akıntı
 • His kaybı
 • İşitme, tat alma, koklama ve duyma gibi duyu yeteneklerinde azalma-bozulma-kayıp
 • Ruh durumunda bozulma-dengesizlik
 • Depresyon, ajitasyon
 • Halüsinasyon
 • Sinirlilik, agresiflik
 • Algı bozulması
 • Denge kaybı
 • Koordinasyon bozukluğu

Beyin İltihabı Nasıl Geçer?

Beyin iltihabı hastalar için oldukça riskli bir durumdur. Çünkü bedenin diğer organların da çalışmasını sağlayan merkez organını tehdit eder. Beyin organı hormonlarla, duyularla, iç organlarla ve yaşamsal fonksiyonların gerçekleşmesi için her türlü işleyişle ilgili bir organdır. Bu organın göreceği bir hasar insan hayatında kalıcı ve geri döndürülemez kayıplara yol açabilir. Ensefalitin, beyin iltihabının erkenden tedavi edilmesi gerekir. Tedavi yöntemleri yalnızca doktorlar tarafından belirlenir ve kişiler kendi kendilerine tedavi olmayı denememeliler. Beyin iltihabı hastalığına ilk olarak enfeksiyon tedavisi uygulanır ve hastalığın ilerlemesine son verilir. Bunun yanı sıra enfeksiyonun yarattığı hasar ve semptomların giderilmesi için ek tedaviler de gerekebilir. Örneğin gözde hasara yola açtıysa göz için ayrıca tedavi uygulanabilir. Hafif geçirilen beyin iltihabında, yatak istirahati ve enfeksiyon tedavisi uygulanırken; şiddetli geçirilen beyin iltihabında, solunum desteği ve sürekli takip uygulanabilir. İntravenöz sıvılar anti-enflamatuar ilaçlar da şiddetli beyin iltihabı vakalarında kullanılır. Kimi hastalara ek olarak fizik tedavi uygulanır. 

Tasarlab