Epsom Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda popüler olan epsom tuzunun faydaları saymakla bitmiyor desek yeridir. Tuza benzer özellikler taşıyan ama tuzdan farklı niteliklere sahip bir ürün olan epsom tuzu stresten kabızlığa birçok probleme deva olabiliyor.

Fakat aşağıda yapacağımız önerilerden önce belirtmek gerekiyor ki: epsom tuzu kontrollü kullanılması, sık kullanımından kaçınılması gereken bir ürün. Ayrıca yaşadığınız bir sağlık sorunu bulunuyorsa doktora danışarak kullanmanız gereken bir üründür. 

Epsom Tuzu Nedir?

İçerisinde sodyum yerine magnezyum bulunan, görüntüsü ve suda çözülme özelliği sebebiyle tuz olarak tanımlanan epsom tuzu ismini İngiltere’nin bir kentinden alıyor. Halk arasında İngiliz tuzu olarak da bilinen bu tuz magnezyum ve sülfatın doğal olarak birleşmesiyle meydana gelen inorganik bir madde. 

İsmini İngiltere’nin epsom kentinden almasının sebebi ise ilk olarak orada keşfedilmesi ve bölgede sık sık kullanılması. Sofra tuzuna benzeyen bu ürünün banyo ve temizlik ürünlerinde sık kullanıyor olmasından dolayı onu daha önce banyo tuzu olarak tanımış olmanız da mümkün. 

Peki banyo tuzu, İngiliz tuzu ve Epsom tuzu olarak bilinen bu ürünün kullanım alanları ve faydaları nelerdir?

Epsom Tuzu Faydaları

Epsom tuzunun faydaları arasında iyi bir anti bakteriyel olması, arındırıcı özelliklere sahip olması bunların yanı sıra stresten uzaklaştırması geliyor. Son zamanlarda masaj ve terapilerde de kullanılmaya başlanan tuz kişinin zihinsel olarak rahatlamasına ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. 

Aynı zamanda kasların gevşemesine yardımcı olan tuz ağrıların azalması, bedenin rahatlaması için de kullanılabiliyor. 

Bunların yanı sıra tuz el ayak, cilt ve saç gibi kişisel bakım zamanlarında da kullanılabiliyor. Ölü derinin atılmasına ve cildin güzelleşmesine yardımcı olan tuzun anti bakteriyel özelliğe sahip olması, onu el ayak bakımının da vazgeçilmezi haline getiriyor. Epsom tuzu ayak kokusunun giderilmesinde, parmak aralarında ve tırnak diplerinde oluşan bakterilerin giderilmesinde kullanılabiliyor. 

Epsom Tuzu Kullanım Alanları

Epsom tuzu medikal kullanımdan hijyen amaçlı kullanıma birçok şekilde kullanılabiliyor. Saçlarda, cilt, terapide, el ve ayak bakımında kullanılabilen bu ürünü ev temizliğinde kullanmak da mümkün. Bu yönleriyle kendisinin nitelikli bir arındırıcı olduğunu söylemek mümkün. 

Cilt Bakımı: Epsom tuzunu peeling olarak kullanabilirsiniz. Bunun için tuzu küçük parçalar haline getirerek peeling maskenizin içine katabilir ya da uygulama esnasında ilaveten kullanabilirsiniz. Tuz ölü derilerin daha kolay atılmasına ve gözeneklerin sıkılaşarak siyah noktaların azalmasına yardımcı olur. 

Saç Bakımı: Epsom tuzunu saç bakımı için de kullanabilirsiniz. İçerisinde bol magnezyum bulunan bu saç saçlarınızın gürleşmesini ve dayanıklılığını artmasını sağlar. 

Duş ve terapi: Epsom tuzunu küvetteki suyun içine attığınızda cildinizin rahatladığını ve kaslarınızın gevşediğini hissedersiniz. Bu etkiler aynı zamanda stresinizin de azalmasına olanak sağlar. İyi bir uyku çekmek, günün yorgunluğunu atmak istediğinizde Epsom tuzuyla bir duş alabilir, rahatlamış birkaç saat geçirebilirsiniz. Tuz aynı zamanda masaj ve terapilerde de aynı etkiyi sağlamaktadır. 

El ayak bakımı: Epsom tuzunu pedikür, manikür suyunuzun içine eklediğinizde hem peeling görevi üstlenir hem de el ve ayaklarınızdaki bakterilerin ölmesini sağlar. Bu işlemi bir süre uyguladığınızda ayak kokusu probleminizin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. 

Kabızlık problemi: Epsom tuzunu müshil gibi kullanabilirsiniz. Bir bardak suyun içine düşük miktarda attığınız epsom tuzu kabızlık problemine iyi geliyor. Fakat bu işlemi kontrollü yapmanızı ve başka seçenekleriniz varsa onları uygulamanızı tavsiye ederiz. Çünkü epsom tuzu yenilebilen bir tuz değildir ve sık kullanımda bağırsak floranızı tahrip edebilir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki epsom tuzu vücudunuzda su kaybına sebep olabilir. Bu yüzden doktora danışarak kullanmanız tavsiye edilir.

 

Tasarlab