Esnek Ekonomi Nedir?

Yazılım teknolojilerinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasıyla birlikte hayatımıza birçok yenilik girdi.  Sosyal medya, görüntülü konuşma, e-ticaret gibi 30-40 yıl önce hayal bile edilemeyecek şeyler bugünlerde günlük yaşamımızın bir parçası. Ama elbette internetin hayatımıza kattığı yenilikler, tüketim ve keyif alanlarımızdan ibaret değil. Üretim ve çalışma hayatımıza da yenilikler katıyor. Esnek ekonomi o yeniliklerden biri.       

Esnek Ekonomi Ne Demektir?

Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde yeni sektörler kuruluyor ve bunlar hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline geliyor. Bunun peşi sıra şekillenen çalışma şekilleri de yeni ekonomi biçimleri doğuruyor. 

Esnek ekonominin bir diğer adı Gig ekonomi. Gig, İngilizceye müzik sektöründen girmiş bir kelime ve kısa süreli iş anlamına geliyor. Hayatlarımıza yeni girmiş bu kavramın işleyiş biçiminin çok yeni olduğu ise söylenemez.

Daha önce freelance (serbest zamanlı) çalışma biçimini duymuşsunuzdur. Esnek ekonomi sistemiyle oldukça benzer.  İlk defa 1800’lü yıllarda kullanılmış olan freelance çalışma sistemi; bağımsız bir çalışma şeklini işaret ederken esnek ekonomi de aslında aynı sistemi tarif ediyor. Fakat freelance sistemini daha spesifik bir şekilde ele alarak dijital dünyaya adapte oluyor.

Esnek ekonomi, dijital platformlar üzerinde bir araya gelen çalışan ve işverenleri, tüketici ve üreticiyi kapsıyor. Bağımsız sözleşmeler ve parça başı üzerine yapılan anlaşmalarla sağlanan üretimin yarattığı ekonomi; esnek ekonominin ana konusudur.

Bu sistem ek gelir sağlamak isteyen, çalışma alanını ve şeklini dijital dünyaya taşımak isteyenler için oldukça avantajlı.

Esnek Ekonomi Kapsamında Nasıl Çalışılır?

Esnek ekonomi kapsamında çalışan kişiler mesai saatlerini, çalışacakları alanları kendileri belirleyebilir; diledikleri yerde, diledikleri zaman çalışabilirler. Bu sayede işe gidip gelmek, trafik ve dış yaşama bağlı olan çeşitli harcamalardan da muaf olurlar.

Dijital yazılımlar aracılığıyla yapılan tüm işlerde esnek ekonomi kapsamında çalışılabilir.

Proje çizimi, içerik yazarlığı, tasarım, grafik tasarım, web dizaynı, yazılım vb. işler dijital platformlara uygun işlerdir ve esnek ekonomi çalışanları yaratabilir.

Fakat bu çalışma sisteminin kendi içerisinde dezavantajları da var. Esnek ekonomi sistemiyle çalışan kişilerin iş yönetimi, zaman yönetimi bütünüyle kendilerine bağlıdır. Onlara mentorluk edecek ve sorumluluklarını hatırlatacak yöneticileri yoktur ve bu durum işlerini aksatmalarına sebep olabilir. Açıkça belirtmek gerekirse: Esnek ekonomi ile çalışan kişilerin çalışma koşulları ve kazançları ne kadar esnek olursa olsun kendilerinin öz disipline sahip olmaları gerekir.  Bunun yanı sıra sosyal güvence, sigorta gibi haklar da esnek ekonomi çalışanlarının sahip olabildiği haklar değildir. Sigorta ve güvence isteyen esnek ekonomi çalışanları bunun için bütçe ayırmalı ve özel sigorta şirketleriyle anlaşmalıdır.

Tasarlab