Evde Antoryum (Flamingo) Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Flamingo çiçeği olarak da bilinen Antoryum çiçeği, son yılların en popüler çiçekleri arasında. Vazo ömrünün uzun olması, nemi tutması, dekoratif estetiği ve pratik bakımıyla birçok kişinin ilk çiçek tercihlerinden biri. Bu yazımızda flamingo çiçeğinin bakımı ve özelliklerini bulabilirsiniz.

Antoryum (Flamingo) Çiçeği Nasıl Bakılır?

Flamingo çiçeğiniz için en iyi konum doğuya bakan pencerenizin önüdür. Fakat ışığı filtreli olması gerektiğinden tülü kapalı tutmanız gerekir. Çiçek 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda esintiyle temas etmemelidir. Gece 20 derecenin altında, gündüz 28 derecenin üstünde sıcaklığa maruz kalırsa ömrü kısalır. Bu yüzden kışın iyi ısınan ve yazın daha serin olan evler için uygundur. Çiçeğinizi toprak nemini kaybettikçe sulamanız gerekir. Dengeli bir sulama için suyu yavaşça vermeniz ve toprak altından sızsa da biraz devam etmeniz gerekir. Sulama için oda sıcaklığında su kullanmalısınız. Yaz günlerinde çiçeğin yapraklarını her gün spreyle ıslatmanız gerekebilir.

Toprağın nemini koruması için saksının altına çakıl taşlarıyla bir zemin hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu tabancaki su seviyesi çakıl taşlarını geçmemeli ve saksıya temas etmemeli. Antoryum (flamingo) için doğal, organik maddelerle beslenmiş havadar toprak gerekir. İyi bir bahçe toprağını humusla ve yapraklarla zenginleştirip kullanabilirsiniz. Sığır gübresi kullanılabilir. Antoryum toprağı için organik ponza taşı da önerilir. 3 yılda bir toprağını değiştirmeniz gerekir. (Nisan ayında yapılmalıdır.) Antoryum yalnızca güneş aldığında çiçek açabilir, bu yüzden her gün en az 4 saat güneş görmelidir. Kış aylarında güneşi direkt olarak almalı, yaz ve bahar aylarında mesafeli bir şekilde geniş açıyla almalıdır.

Çiçeğin yapraklarını çürümediği sürece kesmeni önerilmez. Eğer yaprak sararır ve solarsa kendiliğinden düşmesini beklemelisiniz. Çiçeğin daha çok besin alması için orkide çiçeğinin besinini seyrelterek verebilirsiniz.

Antoryum (Flamingo) Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Flamingo çiçeği Haziran ortasından sonra çoğaltılabilir. Kökten yavru verdiğinde bunları ayırarak çoğaltabilirsiniz. İkinci bir seçenek olarak gövdesi uzun olan çiçeğinizi dibe yakın bir yerden kesip ayrı bir saksıya dikebilirsiniz.

İşlem için Haziran ayının son iki haftasını tercih ederseniz kısa sürede köklenip büyür. 

Flamingo Çiçeği Zehirli mi? 

Flamingo çiçeği zehirli çiçek türleri arasında değildir. Evinizde solunum alanını kirletmez ya da sizi solunum yoluyla etkilemez. Fakat çiçeğin öz suyunda hafif miktarda zehir bulunur. Öz suyu ancak tene temas etmemelidir.  Bu sebeple dikme ve çoğaltma işlemlerinde eldiven kullanmanız önerilir.

Çiçek hayvanların ve bebeklerin olduğu evler için önerilmez.

Flamingo (Antoryum) Çiçeğinin Faydaları 

Flamingo (antoryum ) çiçeğinin spesifik bir faydası yoktur. Evin havasının temiz olmasını sağlar, dekorasyona katkı sunar ve pozitif hissetmenizi sağlar.

Tasarlab