Evde Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Herkes tarafından uygulanabilir olan evde meme muayenesi meme kanserinin yanı sıra birçok meme hastalığın erken tanı ve tedavisinde önemli rol oynuyor. Basit hareketlerle birkaç dakika içerisinde yapılan meme muayenesi doku hasarı, kist ve iltihabın teşhisini sağlıyor.

Meme Muayenesinin Önemi

Birçok kadın gençlik döneminden sonra meme bölgesinde problemler yaşayabiliyor. Kendi içerisinde hassas bir yapıya sahip olan meme adet döngülerinde ve emzirme dönemlerinde şişkinlik yapabiliyor ve kist üretebiliyor.

Memenin fizyolojik yapısında dış bölgede cilt ve meme ucu bulunuyor. Memenin iç yapısında ise lenf bezi, kan damarları, salgı bezleri, yağ dokusu, bağ dokusu, süt kanalları, süt lobları ve kas yer alıyor. Karmaşık ve hassas bir donanıma sahip olan bu bölgede, fibroadenom denilen masum kistlerin yanı sıra, doku ve bezlere bağlı hastalıklar ve kanser kistleri de oluşabiliyor.

Ayın belli günlerinde düzenli olarak yapılan meme muayenesi riskli hastalıkların erken tanısı ve tedavisinde önemli rol oynuyor.

Evde Meme Muayenesi

Evde meme muayenesi 3 safha ile tamamlanabilir. Muayenenin ayda bir kere yapılarak düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Adet döneminden 2 gün-7 gün sonraki aralıkta yapılması gerekir çünkü bu dönem meme şişkinliğinin ve adet kistlerinin en az olduğu dönemdir.

Emziren kadınların da bu dönemde aylık kontroller yapması gerekmektedir çünkü emzirmeye bağlı süt kistleri oluşmaktadır.
Menopoz geçirmiş kişilerin ise ayın aynı günlerinde periyodik olarak meme muayenesi yapması gerekir.

Ayna karşısında gözle inceleme

Sanılanın aksine meme muayenesi yalnızca el ile yapılmamaktır. Meme cildindeki ve duruşundaki hasarları tespit etmek amacıyla ayna karşısında gözle yapılan kısa bir inceleme de meme muayenesinin safhalarındadır.

Ayna karşısında elinizi belinize koyup, dik pozisyon alarak meme duruşunuzu inceleyin. Renk değişimi, memede ya da meme ucundaki anormal şişkinlik, bir memenin diğer memeden farklı semptomları olup olmadığına dikkat edin.

Ayakta elle inceleme

Bunu ayna karşısında ya da duşta da yapabilirsiniz. Hatta sabun ya da duş jeli gibi kayganlık veren maddeleri sürdükten sonra yapmanız muayenenizi kolaylaştıracaktır.
İşaret, orta ve yüzük parmağınızı birleştirerek meme çevresi, meme ucu ve koltuk altınızı dairesel hareketlerle kontrol edin. Sağ memenizi sol elinizle, sol memenizi sağ elinizle kontrol etmelisiniz. Bunu yaparken bastırmanız önemli olacaktır çünkü kistler genelde iç bölgede olurlar ve hissetmeniz için baskı uygulamanız gerekir.

Yatar Pozisyonda elle inceleme

Elle inceleme işlemini 2. kez yapmanızın sebebi yatar pozisyonda meme içinin daha yüzeye çıkması ve kistleri bu pozisyonda da kontrol etmektir. Kontrol ettiğiniz taraftaki kolunuzu başınızın altına koyarak, ayakta dururken yaptığınız gibi 3 parmağınızla meme ucu, koltuk altı ve meme çevresini dairesel hareketlerle kontrol etmelisiniz.
Meme uçlarınızı nazikçe sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmeli?

Meme muayenesinde aşağıdaki durumlardan birini tespit etmeniz ya da içinize sinmeyen bir gözlemde bulunmanız sonucunda mutlaka doktora gitmelisiniz. Her kist, şişlik, yara kötücül bir duruma işaret etmese de risk almamak adına doktora danışmak çok daha sağlıklı olacaktır.

 • Memenin genel boyutunda değişiklik oluşması.
 • Memenin yüzeyinde ve dış hatlarında anormal değişimi.
 • Memelerden birinin küçülmesi, büyümesi ya da büzülmesi.
 • Gözle görülebilen şişlikler.
 • Damar genişlemesi, damarların anormal belirginliği.
 • Meme yüzeyinde renk değişimleri.
 • Meme cildinde küçük şişler, yara ya da çöküntü görülmesi.
 • Meme başında akıntı.
 • Koltuk altında gözle görülen şişlik, yumru ya da ele gelen kistler.
 • Memelerde ele gelen şişlik, yumru ve kistler.
 • Tüm bu tespitlerden sonra doktora gitmelisiniz.

  Kimler Meme Muayenesi Yapmalı?

  Yanılgılı bir şekilde meme muayenesinin orta yaş sonrası yapılması gerektiği düşünülür. Oysa gençlik evresinde olan kadınların da meme muayenesi yapması gerekmektedir. 20 yaşın üzerindeyseniz aylık periyotlarda meme kontrolü yapmanız olası hastalıkların kayıplarından koruyabilir.

  Tasarlab