Evde Tohumdan Bi̇tki̇ Yetiştirmek

İlkbaharın başlangıcı ve doğanın uyanışını temsil eden Mart ayına giriş yapmış bulunuyoruz. Hava yavaş yavaş ısınmaya başlayacak ve 21 Mart ekinoksuyla beraber güneş ışınları daha dik bir açıyla dünyamıza gelmeye başlayacak. Doğa uyanacak ve biz de onunla beraber canlanma fırsatı bulacağız.

Mitolojik hikayelerde dahi ve aynı zamanda bir gerçeklik olarak yerleşik hayata geçen ilk tarım toplumları için Mart ayı yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul ediliyordu. Çünkü bütün bir kış boyunca soğuk nedeniyle ölmüş olan toprak yeniden hayat buluyordu. Bizler ise günümüzde bir tarım toplumu olmaktan giderek uzaklaşmaya başladık ve doğadan kopuş hız kazanıyor. Bize yeniden köklerimizi hatırlatacak, toprakla ve doğayla biraz da olsa yakınlaşmamızı sağlayacak. Mart ayını bir fırsat olarak değerlendirmemize yardımcı olacak bir fikir ile karşınızdayız: Evde tohumdan kendi sebzelerimizi yetiştiriyoruz.

Tohumdan bitki yetiştirmek fideye göre biraz daha zor ancak oldukça keyifli ve haz verici bir süreç. Küçücük bir tohumun sizin ellerinizde gelişmesini izlemek, heyecanını yaşamak ve her gün kontrol etmek. Tüm bunlar doğayla birlikte canlanma fırsatını yakalamamızı sağlayabilir. Bu tohumlar özellikle yetiştirip tüketebileceğimiz ürünler de sağlarsa bize, tadından yenmez bir hal alıyor. 

Evde Tohumdan Nasıl Bitki Yetiştirilir?

İşin püf noktalarına geliyor ve öncelikle malzemeler diyoruz: 

-15-20 cm derinliğinde saksılar. 

-Saksı toprağı ve torflu toprak

-Tohum: Özellikle Mart ayı için önerilerimiz soğan, maydanoz, tere, roka, marul. Nisan ayından itibaren ise biber, domates, salatalık gibi sebzeler, limon ve kamkat gibi meyveler evde yetiştirmek için oldukça uygun bulunuyor.

Tohumdan bitki yetiştirmek için öncelikle tohumu çimlendirmemiz gerekiyor. Bunun iki yolu var. Tohumu başka bir yerde çimlendirip saksıya ekeceğiz ya da direkt saksıda çimlenmesini bekleyeceğiz. 

Eğer tohumu dışarıda çimlendireceksek ilkokul bilgilerimize dönüp pamukta çimlendirme yöntemini deneyebiliriz. Hafif nemli bir pamuk içinde çimlenme gerçekleştikten sonra saksıya alabiliriz.

İkinci bir dışarıda çimlendirme yöntemi doğal bir kap yaratma yöntemi. Sabah kahvaltı için kırdığımız yumurtaların kabuklarını atmıyoruz, içine biraz toprak ile tohumu ekiyor arada nemlendirerek çimlenmesini sağlıyoruz. Saksıya ekerken de yine kabukla, kabuğu hafifçe kırarak ekebiliriz. Böylelikle yumurtanın faydalarından da yararlanmış oluyoruz. Bu doğal kap bir limon ya da portakal kabuğunun çanak haline getirilmesi ile de yapılabilir. Burada yaratıcılığımızı konuşturuyoruz.

Doğal bir kap yaratmak istemiyorsak yumurta kutuları, karton bardaklar da küçük çimlendirme işlemleri için uygun alanlar. Yok, ben öyle dışarıda çimlendirmeyle uğraşamam diyorsanız o zaman tohumlarımızı direkt toprağa ekiyoruz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Saksı bitkileri toprakları oldukça ağır ve yoğun topraklar, tohumun gelişmesi için pek elverişli değiller. Bu nedenle saksımızın alt kısmını köklerin tutunabileceği saksı toprağıyla doldurup üst kısmına tohumun hava alıp aynı zamanda nemlenmesini ve çimlenmesini sağlayacak torflu toprakla örtüyoruz. Tohumları bu toprağın üzerine serpiyoruz ve hafifçe bastırıyoruz. Daha sonra tohumların üstü kapanacak ama onları zorlamayacak kadar torflu toprak serpiyoruz ve nemlendiriyoruz. Bu nokta dışarıda çimlendirip ekeceğimiz tohumlar için de geçerli elbette ki. 

Bundan sonrası ise heyecanlı bekleyiş, canlanan tohumlar, kendi küçük bahçemizde hayata bulan, hayatımızı renklendiren yeşillikler ve tabi ki afiyet olsun. 

Tasarlab