Evdeki Dostlarımız İçin Yapabileceğimiz 4 Kendin Yap Oyuncak

Şu hayatta bizi gördüğünde bu kadar çok sevinen başka bir canlı var mı? Mutlu mu yoksa mutsuz muyuz hemencecik anlayıveren ve duygularımıza ortak olan can dostlardan, evcil hayvanlarımızdan bahsediyoruz. İtiraf edelim; ailemizin birer üyesi haline gelmiş olan evcil hayvanlarımızdan çok şey öğrendik. Bize neşe, ilham ve motivasyon kaynağı oldular. Yalnızlığımızı giderip terapistliğimizi yaptılar. Tek isteği bir kap mama ve su; ilgi, sevgi ve oyun olan bu dilsiz melekler için ne yapsak az biliyoruz. Hadi gelin, hazır evde olduğumuz şu günlerde eğlenceli bir hediyeyle gösterelim onlara duyduğumuz sevgiyi. Hayır, satın almak yok. Devir tasarruf devri. Evdeki malzemeleri kullanarak kendi ellerimizle kedi-köpek oyuncağı yapacağız. Oyuncak yapımı oldukça basit; siz malzemeleri hazır edin yeter. Kedi oyuncağı ve köpek oyuncağı yapacağız. Kendin yap akımına kapılmak emin olun size de çok iyi gelecek. Elbette can dostu bukalemun olanlar da bu tariflerden esinlenebilir

1. Yakala getir oyuncağı


Kedi-köpek için oyuncak yapımı çok eğlenceli değil mi? Evet yine hem kedi oyuncağı hem de köpek oyuncağı olarak kullanabileceğiniz bir materyal yapacağız. Hepimizin evinde artık giymediğimiz, eski bir tişört vardır. İşte onun hayatımıza yeniden dahil olma zamanı geldi! E bezini, eski kıyafetleri ince uzun parçalar elde edecek şekilde, şeritler halinde kesin. Bu oyuncak yapımında püf noktası şu: Şeritler ne kadar fazla olursa oyuncağınız da o kadar kalın ve dayanıklı oluyor. Parçaların bir ucunu avucunuzda birleştirip düğümleyin. Saçakları örün ve örgünün sonuna da sağlam bir düğüm atın. İşte hazır! Hem çekiştirmece ve yakala getir oyunu için mükemmel bir köpek oyuncağı hem de kedinizin ısırıp patileriyle ittireceği bir kedi oyuncağı.

2. Tırmık taburesi


Evde kullanmadığınız bir tabure ve hasır ip veya jüt halat ipi varsa hemen başlayalım. Bir kedi oyuncağı yapıyoruz. Taburenin ayaklarını iple sararak ucunu yapıştırıcı ile sabitleyin. İşte kedinizin kendin yap ürünü tırmık tahtası hazır! Oturma kısmını ince sünger ve kumaşla kaplayarak kediniz için bir dinlenme alanı da yaratabilirsiniz. Hem pratik hem de oldukça kullanışlı değil mi? Evdeki koltukları kurtarmış olmak da bonus.

3. İpli çubuk


İşte hem kedi oyuncağı hem de köpek oyuncağı olarak kullanabileceğiniz bir materyal. Yapmanız gereken tek şey bir çubuğun (oklava bile olur) ucuna evcil hayvanınızın dikkatini çekecek renklerde ve elbette çekiştirmeye dayanıklı ipler bağlamak. İsterseniz ipin ucuna evcil hayvanınızın yutamayacağı boyutta (pet şişe veya peluş oyuncak gibi) bir şey bağlayabilir, kendin yap ürünü kedi-köpek oyuncağınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hatta varsa küçük, zilli bir top bile olabilir. Emin olun bu oyuncak çok ama çok ilgilerini çekecek.

4. Oyuncak havuzu


Şimdiki kendin yap tarifimiz bir kedi oyuncağı. Pek çok kedi suyu sevmez ama bir sır verelim; suda yüzen hareketli cisimlerle oynamaya bayılıyorlar! Çok derin olmayan, yüzeyi geniş bir kabın içine su doldurun ve yaptığınız bu mini havuzu; alüminyum mumluklardan pet şişe kapaklarına, plastik bardaklardan oyuncaklara, kısacası suda batmayacak şeylerle doldurun. Kediniz bu materyalleri suyun içinde yüzdürmeye bayılacak. Evdeki malzemelerle yapılabilecek mükemmel bir kedi oyuncağı değil mi; ne dersiniz?

Tasarlab