Evden Çalışırken Veriminizi Artıracak 5 Öneri

Dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle yepyeni bir kavramla tanıştık; evden[KÖ1] çalışma. Hemen hepimiz evde bir çalışma ortamı yaratıp ofisimizi eve taşıdık. İş arkadaşlarımızla iletişim halinde olmak adına yaptığımız online toplantılar, görüntülü konuşmalar; kurduğumuz mail ve WhatsApp grupları günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Kimimiz çabuk alıştı bu yeni duruma; kimimiz ise halen ısınma turları atıyor. Evden çalışmanın konforlu tarafları olduğu kadar dezavantajları da var elbette. Bunların başında ise motivasyon ve dikkat eksikliği geliyor. TV’nin, evin diğer sakinlerinin ve dikkatimizi dağıtan, akla hayale gelmeyecek daha binbir türlü şeyin çalışma planımızı sabote ettiği bir gerçek. Dışarı da çıkamıyoruz. Peki sağlıklı bir çalışma ortamına kavuşmak ve iş verimini artırmak için neler yapmalıyız? İşte basit ama etkili 5 öneri.

Uygun bir ortam oluşturun

Siz ne kadar motive olursanız olun eğer çalışma ortamınız iş yapmaya uygun değilse istediğiniz verimi alamazsınız. Bu nedenle öncelikle evin en az rahatsız edileceğiniz, en gözden uzak köşesine çekilin. Evin diğer sakinlerine çalışacağınızı ve mola zamanına dek rahatsız edilmek istemediğinizi söyleyin. Böylece yan odadan aniden yükseliveren bangır bangır müzik sesi nedeniyle online toplantınızı yarıda kesmek zorunda kalmazsınız. Çalıştığınız alanın iyi ışık almasına, havalandırılabilir olmasına özen gösterin. Mümkünse masada, ergonomik bir sandalyede oturarak çalışın; koltuk ve yatak gibi yumuşak yerler çabucak uykunuzun gelmesine, bu da motivasyon ve dikkat eksikliğine neden olabilir.

Çalışma planı yapın ve uyun

Evden çalışırken patron sizsiniz; sizi izleyen, denetleyen kimse yok. Bu da hem sorumluluğun hem de inisiyatifin tümüyle sizde olduğu anlamına geliyor. Çalışma arkadaşlarınızla iletişim ve işbirliği içinde hareket etmeniz için disiplinli çalışmanız çok önemli. Çalışma planınızı yapın ve ciddi bir engel oluşmadığı sürece uymaya özen gösterin. Sanki işe gidiyormuş gibi sabah erken kalkıp güne erken başlayın. Sıkı bir kahvaltının ardından pijamalarınızla vedalaşın ve bir fincan kahve eşliğinde bilgisayar başındaki yerinizi alın.

Önceliklerinizi belirleyin

Evdesiniz; mesai başladı. İş listesi kabarık, çalışma planı yoğun. Nereden başlayacağınızı bilemiyor, nasıl ilerlemeniz gerektiğini kestiremiyorsunuz. Ve bu durum hem gerilmenize hem de motivasyon ve dikkat eksikliğine neden oluyor. Hazırladığınız çalışma planına bir göz atın ve o gün için önceliklerinizi belirleyin. Tamamlamanız gereken işleri öncelik sırasına göre numaralandırın. Acil işlerin bitimini hızlandırmak için ekip arkadaşlarınızla iletişime geçin ve gerekiyorsa yardım alarak işbirliği yapın. Tamamladıklarınızın yanına tik atın; böylelikle motivasyon ve dikkat seviyenizi artırmış olacaksınız.

Kendinizi ödüllendirin

Çalışma planını aksatmamak ve iş listesini tamamlamak adına masa başında saatler geçirip okuduğunuzu anlayamayacak seviyeye geldiniz. E epey de iş kotardınız hani. Ne dersiniz; kendinizi ödüllendirmenin vakti gelmedi mi? Mola verin ve en sevdiğiniz müzik grubunun favori albümünü dinleyip dans edin. Veya mutfağa geçip en sevdiğiniz atıştırmalığı hazırlayıp kendinize taze kahve demleyin. Muhabbetine doyamadığınız bir dostunuzu arayıp iletişim kurun. Çocuklarla ya da dört ayaklı minik dostunuzla oyun oynayın. Balkona çıkıp saksılardaki çiçekleri sulayın ve derin bir nefes alın. Kısacası sizi iş stresinden her ne uzaklaştıracaksa onu yapın. Keyif sizin! Göreceksiniz ki biraz hareket etmek tüm yorgunluğunuzu alıp götürecek.

Hedef belirleyin ve yeniden başlayın

Her güzel şey gibi molanız da göz açıp kapayıncaya dek bitti; şimdi yeniden işe dönme vakti! Kafamı dağıtayım, zihnimi boşaltayım derken motivasyon ve dikkat de uçup gitti. Ne yapıyordum, nerede kalmıştım dememek için çalışma planınıza bir göz atın ve iş listenizi güncelleyin. Üstlendiğiniz işlerin ne kadarını tamamlayıp geriye neler kaldığını görmek hem zihninizi rahatlatacak hem de motivasyonunuzu artıracak. İş arkadaşlarınızla ve varsa yöneticinizle görüşüp yeni hedefler belirleyin. İşbirliği içinde olduğunuz insanlarla görüşmek, kendinizi takımın etkin bir parçası olarak hissetmenizi sağlayıp yeniden çalışma ortamı havasına girmenize yardımcı olacak, göreceksiniz.

Tasarlab