Facebook’un Kriptopara Girişimi Libra Ödeme Dünyasında Neleri Değiştirecek?

Facebook, nakit, kredi kartları ve banka havalelerine alternatif sağlayacağı umuduyla küresel bir kripto para birimi için planlarını açıkladı. Gelecek yılın ilk yarısında piyasaya sürülmesi beklenen kripto para birimi, Uber, Spotify, Mastercard, eBay ve Vodafone gibi 27 şirket ve organizasyon tarafından desteklendi.

Libra Nedir?

Libra Facebook tarafından küresel bir para birimi olarak tanımlanıyor. Şirket tarafından dijital bir varlık olarak tanımlanan yeni para birimi, aynı zamanda Facebook tarafından üretilen blockchain alt yapısıdır. Kısaca bu yeni para birimi büyük şirketlerin de desteği ile sık kullanılacak gibi duruyor.

Merkez Bankacılığında Değişim

Yeni para birimi libranın ortaya çıkmasıyla merkez bankacılığında da değişimler olacağının sinyali verilmiş oldu. Buna göre merkez bankalarının senyoraj adını verdiği para yaratma ve tutma etkisi de kaybolacak. Facebook gibi finans alanına giren bankacılık dışı kesim nedeniyle işlemleri izlemek ve ciddiye almak önemli hale gelecek.

Gelişmekte Olan Ülkelerin Bankalarına Uyarı

Gelişmekte olan ülke bankalarına uyarı yapan Facebook kurucularından Chris Hughes, yeni para biriminin orta derecede başarılı olması durumda bile para kontrolünün büyük kısmının merkez bankalarından özel şirketlere geçebileceğini söyledi. Bu durumda gelişmekte olan ülkeler için özellikle vurgu yaparak para biriminin denetlenmesinin bağımsız bir organizasyon aracılığı ile yapılacağını açıkladı.

Libra’da Dolar Desteği

Facebook tarafından açıklanan bilgiler ışığında libranın son yıllarda sık söz edilen bitcoin gibi kendiliğinden bir değeri olmayacağı bilinmeli. Böylelikle diğer para birimlerinde görülen dalgalanmalar yeni para birimi için geçerli olmayacak, çünkü libra dolarla desteklenecek.

Libra’ya Güvenmeli Mi?

Facebook’un kullanıcı gizliliğine dair geçtiğimiz yıllarda yaşanan olaylardan dolayı güven azaldığından çoğu kişi bu yeni para birimine güvenmek konusunda şüphe duyuyor. Diğer yandan şirket bu konu ile alakalı yaptığı açıklamada gelişmiş teknolojiler kullanarak kara para aklamayı ve dolandırıcılığı engelleyeceğini açıkladı. Bunun için bankaların kullandığı sistemden yararlanacak olan Facebook, canlı destek sunarak kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına da cevap vereceğini duyurdu. Aynı zamanda dolandırılarak para kaybedilmesi durumunda da şirket kaybınızı karşılayacak.

Tasarlab