Fantastik Bir Dünya İmgesi: Gökkuşağı Okaliptüsü

Düşmekte olan yağmur damlacıklarında güneş ışınlarının kırılıp yansıması ile gökyüzünde oluşan yedi renkli kemer biçimindeki görüntü olarak tanımlıyor, Türk Dil Kurumu gökkuşağını. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe moru renklerinden oluşan gökkuşağı, kendisini gören hemen hemen herkeste hoş duygular uyandırır. İnsan bu fenomene denk gelmiş olmanın coşkusunu yaşar.

Peki gökyüzünde aniden ortaya çıktığında bizi böyle olumlu duygulara sevk eden gökkuşağını bir ağacın gövdesinde gördüğünüzü hayal edebiliyor musunuz? Evet böyle rengarenk gövdeye sahip bir ağaç var, adı da bizi şaşırtmayacak şekilde gökkuşağı okaliptüsü.

Okaliptüs ülkemizde de yetişebilen, etrafınızdaysa keskin kokusuyla dikkatinizi çekmemesi imkansız olan mersingillerden. 700’ün üstünde türü bulunan, Avustralya’ya özgü bir ağaç türü. Bitkiyi süs olarak kullanıyor, yağını çıkarıp fizik tedavi ve masaj alanlarında faydalanıyor, nefes ile ilgili sorunu olanların tedavisinde yararlanıyor ve çayını demleyebiliyoruz. Bataklıkların kıyısına dikiyor su çekme özelliğinden de faydalanıyoruz.

Birçok alanda kullandığımız bu bitkinin bir çeşidi olan gökkuşağı okaliptüsü ise bir ressam tarafından boyanmış gibi duran gövdesiyle gözlere de hitap ediyor. Elverişli koşullar sağlandığında çapı 2 metreyi, boyu 100 metreyi bulabilen bu tür özellikle Filipinler, Papua Yeni Gine ve Endonezya’ya özgü rengarenk ormanlar oluşturuyor.

Normalde gri ve sıradan bir ağaç gövdesi gibi görünen bu ağacın gövdesindeki kabuklar zaman içerisinde kuruyup soyulur ve dökülür; gökkuşağı okaliptüsü içindeki güzellikleri gün yüzüne çıkarmak için sabırla döker kabuklarını, dökülme şeritler halinde ve zamana yayılan bir şekilde gerçekleşir. Bir kabuk ilk soyulduğunda adeta fosforlu yeşil bir renk çıkar altından. Bu renk, havayla teması sürdükçe giderek koyu yeşil, mavinin çeşitli tonları, parlak bir turuncu ve pembe gibi renklere dönüşür. Bu arada gövdenin farklı yerlerindeki kabuklar dökülmeye devam eder; ağacın bütün gövdesi gökkuşağının parlak renklerini barındıran bir hal alır. Bu dönüşüm hiç durmadan devam eder ve ağaç hiçbir zaman aynı renklerde kalmaz.

Rengarenk bir gövdesi bulunan bu ağaç ile oluşturulmuş bir ormana girmek büyüleyici bir dünyaya geçiş yapmak gibi görünür elbette. Bizim neden bir alice harikalar diyarımız olmasın ki? Diye düşünebilirsiniz ancak ne yazık ki ülkemizde yetişmesi pek mümkün görünmüyor. Doğal ortamı dışında yetişen bu tür okaliptüs ağacının renkleri ne yazık ki istediğiniz etkiyi vermiyor ve soluk oluyor. Bu nedenle Filipinler’in yağmur ormanlarındaki bu büyüleyici ağaçlara rastlayabilmek için birçok insan ülkeye seyahat ediyor.

Bünyesinde barındırdığı yoğun su miktarı ve lifli dalları sebebiyle koalaların da büyük fanı oldukları okaliptüslerin yaşam alanları ise günümüzde giderek daralıyor ne yazık ki.

Tasarlab