FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi Nedir?

İnternet ve yazılım teknolojisindeki gelişmeler birçok alanda etkisini gösteriyor. Kurumsal ve bireysel işlemlerde hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin en popülerinden biri de FAST işlemleri. Banka işlemlerinde kullanılan FAST (Fonların anlık ve Sürekli Transferi)  ticari işlemlerimizin ve kişiler arası ödemelerimizin daha hızlı olarak, zaman diliminden bağımsız şekilde yapılmasını sağlıyor.

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi Nedir?

2021 yılına kadar bankalar arası para transferlerinde ve fon transferlerinde bankacılık sistemlerinin açık olduğu gün veya saatlere bağımlı işlem yapılabiliyordu. Sabah 9 ve akşam 5-5 buçuk arasında yalnızca Pazartesi gününden Cuma gününe kadar yapılabilen transfer işlemleri FAST ile daha özgür hale geldi.  Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi ile her gün ve her saatte para transferi gerçekleştirilebiliyor. Üstelik farklı bankalar arasında yapılan transfer işlemleri saniyeler içinde tamamlanıyor.

Bunun yanı sıra FAST sisteminde kolay adres ile de işlem yapabilirsiniz. Eğer transfer  yapacağınız kişinin banka hesap bilgilerine sahip değilseniz; telefon numarası, kimlik numarası gibi bilgilerle de işlem gerçekleştirilebiliyor.

FAST Sistemi Nasıl Çalışır?

Fast sistemi Merkez Bankası tarafından sunulan tamamen güvenli bir hizmettir. Kullanıcılar, cüzi miktarda transfer ücreti ödeyerek işlemlerini gerçekleştirebilir. Günümüzde tüm bankalarda FAST ile işlem yapılabilmektedir.

  • Ödeme talimatı vermeden önce akıllı telefonunuzdan mobil bankacılık uygulamanızı ya da internet bankacılığını açın.
  • Para transferleri bölümüne girin ve başka bankalara havale ile Fast ile ödeme seçeneklerini tıklayın.
  • Transfer yapacağınız kişinin IBAN numarasını yoksa kolay adres bilgilerini (Telefon numarası, kimlik numarası, e-posta adresi vb.) girin.
  • Talimatı onaylayın.

Bu sayede acilen gerçekleştirmek istediğiniz ya da bekletmek istemediğiniz para transferlerinizi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

FAST Sistemi Ne İşe Yarar?

FAST sistemi kurumsal banka hesaplarının ve bireysel banka hesaplarının para transferi işlemlerinde kullanılır. Farkı transfer işlemlerinin en kısa sürede, her gün her saatte gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Ayrıca transfer esnasında kullanıcıların birbirlerinin hesap numaralarına, ad ve soyad bilgilerine sahip olmasına da gerek yoktur. Kolay adres bilgileri ile işlem gerçekleştirilebilir.

Bekletilen ödemeler, araya giren hafta sonları, 17.30 sonrası transferlerin ertesi güne aksaması gibi sorunlara FAST işlemlerinde rastlanmaz.

2022 yılı Şubat ayı itibariyle FAST ile günlük 5.000 TL’ye kadar transfer yapılabiliyor.

FAST Sistemi Avantajları Nelerdir?

FAST sisteminin avantajları banka müşterilerine işlem kolaylığı sunmasıdır. Kişiler arası para transferi işlemlerinde, iade işlemlerinde ve ticari ödemelerde hızlı bir şekilde işlem yapılabilir. 

  • Alıcı kişiler birkaç saniye içerisinde ödemelerini alarak daha güvende hissediyor.
  • Kurumlar arasındaki para transferiyle gerçekleştirilen ticari işlemler artıyor.
  • Göndericiler saniyeler içerisinde ödemelerini yaparak itibar kazanıyor.
  • Hesap bilgileri gibi bilgilerin aktarılması beklenmeden e-posta ve telefon numarası gibi bilgilerle aktarım yapılıyor.
  • Tek seferde 5 bin liralık ödeme gerçekleştirilebiliyor.
Tasarlab