Ferritin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Neden Olur?

Vücudumuzda bulunan minerallerden biri olan demir, kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan hemoglobin için kullanılır. Demir miktarının düşük olması kırmızı kan hücrelerinin yeterince oksijen alamamasına ve daha az üretilmesine sebep olmaktadır. Bu durumun sonucunda insan vücudunda bulunan organların oksijen miktarı azalır. Vücutta belirli rahatsızlıkların oluşumuna yol açar. Bu yazımızda vücuttaki demirin depolanması ve kontrolünü sağlayan Ferritin’den bahsedeceğiz.

Ferritin Nedir?

Ferritin, insan vücudundaki demirin depolanması ve kontrollü olarak salgılanmasını sağlayan bir proteindir. Ferritin proteini genellikle vücutta karaciğerin yaklaşık %75’ini oluşturan hücrelerde kemik iliğinde ve bağışıklık sisteminde bulunmaktadır.

Ferritin Ne İşe Yarar?

Ferritin insan vücudunda demirin depolandığı ana bileşenleri oluşturan bir yapıdır. Vücudunuzdaki demir miktarı aynı zamanda Ferritin miktarının da hangi seviyelerde olduğunu gösterir. Organlara, vücut dokularına ve hücrelere oksijen ileten demir, Hemoglobin protein molekülünün en önemli parçasıdır. Vücutta yeterli Hemoglobin üretilmesi demir miktarı ile doğru orantılıdır. Böylece Hemoglobin hücrelerinin azalması vücuttaki demir miktarının da azalması anlamına gelmektedir.

Ferritin Hangi Besinlerde Bulunur?

Ferritin halk arasında vücutta bulunan demir miktarı bazı besinlerle takviye edilebilir. Özellikle demir eksikliği yaşayan kişiler için önerilen besinler bulunmaktadır. Şimdi bu besinlerden bahsedelim:
Et ve Et Ürünleri: Demir içeriği yüksek olan besin kaynağı et ürünleri aynı zamanda A ve B grubu vitaminleri, çinko ve selenyum minerallerini de içinde barındırmaktadır.
Yumurta: Protein deposu olarak bilinen yumurta demir açısından da oldukça zengin bir besin değeridir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.
Sebzeler: Yeşillik açısından zengin sebzeler örneğin ıspanak, roka, maydanoz, tere tüketildiği takdirde vücudun demir minerali artacaktır. Ayrıca lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini korur ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar.
Kuru Baklagiller: Kuru baklagiller olarak bahsettiğimiz nohut, fasulye, börülce, barbunya gibi besinler vücuda birçok yönden fayda sağlar. A C ve E vitaminlerini içinde barındıran kuru baklagiller bağışıklık sistemini de güçlendirir. Özellikle vejetaryenler için zengin demir besin kaynağı olan bu yiyecekler çokça tercih edilmektedir.
Pekmez: Halk arasında demir eksikliği şikayeti olan kişiler için pekmez sıklıkla önerilmektedir. 1 tatlı kaşığı pekmez için 1 mg demir barındırdığı söylenmektedir. Kalorisi yüksek olan bu besin tüketileceği zaman porsiyonun ayarı yapılmalıdır.

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Belirli bir seviyenin altında olan ferritin oranı vücutta demir eksikliğinin olduğunu işaret eder. Halk arasında kansızlık ya da anemi olarak bilinen bu rahatsızlık halsizliğe, iştah kaybına, unutkanlığa yol açmaktadır. Ferritin düşüklüğünün birçok sebebi olabileceği gibi günlük kahve ve çay tüketimin fazla olmasından da kaynaklanabilir. Diğer sebepleri ise düzensiz beslenme, adet döneminin ağır geçmesi, gebelik veya sık doğum yapmaktan da kaynaklanabilir. Ferritin düşüklüğü yani demir eksikliği belirtileri kendini halsiz hissetmek, yorucu bir gün geçirmeden de yorgun olmak, iştahsızlık, baş dönmesi ve sık baş ağrısı olabilir.

Ferritin Yüksekliği Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Ferritin seviyesinin gerekenden fazla olması vücudun fazla demir depolamasından kaynaklanır. Bu durum ferritin düşüklüğü gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Vücutta bulunan demir miktarının fazla olması demir zehirlenmesine yol açarak diğer organların zarar görmesine sebep olmaktadır. Belirtilerinden bahsedecek olursak kişilerde yoğun kalp çarpıntısı, yorgunluk hissi, göğüs bölgesinde ağrı, eklem ağrıları, fark edilir bir kilo kaybı ve cilt renginde koyulaşma gibi rahatsızlıklarla kendini belli eder.

Tasarlab