Fibromiyalji Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan çalışmalar ortalama yaşam süresinin her yıl biraz daha arttığını gösteriyor. Türkiye’de 2012 yılında erkekler ortalama 75, kadınlar ise 78 yıl yaşıyorken; 2020 yılında ise bu sayı erkeklerde 78.6, kadınlarda 81.3 olarak belirlenmiş durumda. Peki uzun yaşam bizim için nasıl geçiyor?

Fibromiyaljinin Belirtileri Nelerdir?

Modern insanın yaşam süresi uzuyor olsa da her geçen gün başka bir hastalıkla uyanıyor adeta yeni güne. Bunlardan birisi çağın hastalığı olduğu da düşünülen fibromiyalji. Bu hastalığın en önemli yakınmaları: Ağrılar içinde uyanıyorum, sürekli yorgunum ve her tarafım ağrıyor… Fibromiyalji yakınmalardan da anlaşılacağı üzere kendisini en çok ağrılar ile belli eden bir yumuşak doku romatizması. Kronik ağrı sendromu ve kronik yorgunluk sendromu isimleri de verilen bu hastalık yaşam kalitesini oldukça etkiliyor. Yaşanan yoğun ağrılar kişilerde tükenmişliğe, depresyona ve isteksizliğe neden olabiliyor.

Bu kronik rahatsızlığın nedeni henüz net olarak bilinmiyor. Fakat uzmanlar genetik faktörlerin, enfeksiyonların, yaşanan fiziksel ya da duygusal travmaların ve belki de modern insanın en çok maruz aldığı stresin fibromiyaljiyle bağlantısı olduğunu ifade ediyorlar. Teşhisinde henüz herhangi bir görüntüleme yöntemi etkili olamıyor. Muayeneler sırasında belirlenen ağrı bölgelerinde 3 aydan uzun süredir devam eden bir ağrının bulunması önemseniyor. Fibromiyalji noktaları adı verilen bu noktalar ağrının en çok hissedildiği yerler. Bu noktalar baş arkası, omuz üstleri, bel bölgesi, dizler, dirsekler ve kalçalar. Kadınlarda daha sıklıkla görülüyor. Hastaların neredeyse %70-80’ini kadınlar oluşturuyor.

Fibromiyalji Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın tedavisi için en önemli nokta öncelikle hastalığı teşhis edebilmekten geçiyor. Bu aşama başarıyla geçilebilirse tedavi multidisipliner bir müdahaleyi ve kesinlikle kişiye özel bir uygulamayı gerektiriyor. İlaç tedavisine ek olarak fizik tedavi uygulamalarını, egzersizleri, yaşam şeklinde yapılacak değişiklikleri, beslenmeye yönelik müdahaleleri ve hatta masajı bile içerebiliyor. Hastalığın fiziksel etkileri tüm yaşayış biçimini etkilediği için psikolojik etkileri de büyük olabiliyor. Kişiler yaşama ile ilgili isteklerini kaybedebiliyorlar. Bu nedenle tedavinin önemli bir ayağını da psikolojik-psikiyatrik tedavi oluşturuyor. Sabah uyandığında yaşadığı ağrılar sebebiyle yatağından bile çıkmak istemeyen fibromiyalji hastalarının hayat ile ilgili motivasyonlarını arttırmak tedavi açısından oldukça önemli. Eğer siz de yukarıda saydığımız uyku bozuklukları, uyandığınız andan itibaren başlayan ağrılar, depresif bir ruh hali ve isteksizlik gibi durumlarla başa çıkmaya çalışıyorsanız bir romatoloji bölümüne başvurmanızı öneriyoruz. Hayatınızdaki stresi azaltmak ve bununla başa çıkma yöntemlerini belirlemek pek çok hastalığın belirtilerini azaltacaktır.

Tasarlab