Finansal Hedef Nedir? Nasıl Belirlenir?

Başarılı bir hayat sürmek için her zaman önerilen ilk koşul, hedef sahibi olmaktır. Tutunduğumuz bir amac: hayatımızdaki davranışlarımızı, zamanımızı ve paramızı nasıl yöneteceğimizi belirler. Hedefimize sadık kaldığımız müddetçe yolumuzu şaşırmaz ve sonuca ulaşmakta güçlük çekmeyiz.

Bu sistem hayatımız kadar işlerimizde ve başarıya ulaştırmak istediğimiz her şeyde geçerlidir. Elimizde olanların, giriştiklerimizin, için olduğumuz durumların sonucunu planlamak ve plana dair bir rota oluşturmak onları daha verimli şekilde değerlendirmemizi sağlar. Hedef koymanın temel amacı budur.

Bu yazımızın konusu o hedeflerden biri: finansal hedef.

Finansal Hedef Nedir?

Finansal hedef, hayatınızın herhangi bir alanında koyduğunuz hedeflerden çok da farklı değildir. Üniversite eğitimi, kariyer zirvesi ya da beden formunuz hakkında koyduğunuz hedefler nasıl ki size bir amaç veriyor ve planlama yapma zorunluluğu sunuyorsa finansal hedef de aynı şekilde bu yola koyulmanızı sağlar.

Fakat farklı olan planlamanız gereken şeyin farklı olmasıdır. Ekonomik anlamda daha güvenceli ve getirisi bol bir yaşam sürmek adına yapabileceklerinizi belirlemeniz ve kendinizi çizdiğiniz rotaya odaklamanız gerekir.

Finansal Hedef Nasıl Belirlenir? Aşamaları Nelerdir?

Finansal hedef sahibi olmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey ölçeklerinin farkında olmak ve bu ölçeklere akla yatar şekilde değerlendirmektir. Hayalperest arzular ve tutarsız amaçlar kişiyi hayal kırıklığına uğratabileceği gibi hedefinden kolaylıkla vazgeçmesine de sebep olabilir. Kısaca; amaç dünya üzerindeki en iyi koşullara erişmekten ziyade, ölçekler dahilinde ne kadar iyiye gidilebileceğini saptamaktır.

Gerçekçi bir şekilde ekonomik tablo oluşturmak: Geliriniz, giderleriniz, kredi kartı ekstreleriniz, borçlarınız, birikimleriniz, ödemeleriniz… Her birinin yer aldığı ve hesaplamalara dahil edildiği bir tablo oluşturmanız gerekir. Bu sayede kendi finansal göstergelerinizle yüzleşebilir; kar ve zarar hesaplarınızı yapabilirsiniz.  Sizi zorlayan koşullar, değiştirmeniz gereken alışkanlıklarınız bu sayede ortaya çıkacaktır.

Ne istediğinizi karar verin ve listeleyin: Finansal durumunuzu ortaya döktükten sonra hedeflerinizi listeleyebilirsiniz. Daha sonra hedefleriniz için ihtiyacınız olan zamanı ve bütçeyi hesaplayarak; bu hesaplarla tutarlı bir planlama yapmanız gerekir. Bu aşamada gerçekçi olmak ve öncelik sıralaması yapmak faydalıdır. İsteklerinizin ulaşılabilir olması ve ihtiyaçlarınıza göre sıralanmış olması zaman içinde de sizi motive edecektir.

Bütçe oluşturun ve yönetin: Gelir ve giderlerinizi hesapladıktan ve hedeflerinizi belirledikten sonra bütçenizi oluşturmanız gerekir. Bulunduğunuz durum bütçe ayırmanıza olanak vermiyorsa ilk hedefiniz bunu yapabilecek koşullara erişmek yani engelleri ortadan kaldırmak olmalı. Birikim yapmak, bütçe elde etmek için giderlerinizi azaltabilir ya da ödemelerinizi daha hızlı bitirebilirsiniz. Bu sayede yakın zamanda asıl hedefleriniz için ayırabileceğiniz bütçeye erişme imkanı sağlarsınız.

Borçlarınızı azaltın, birikime odaklanın: Kişilerin finansal sıkıntılarının temelinde genellikle borçları yatar. Yapılması gereken ödemeler bir ayak bağı gibidir ve hem ekonomik hem psikolojik olarak yorgunluğa sebep olabilir. Finansal hedefiniz varsa bu aşamada borç ödemelerini ölçekleri doğrultusunda planlamalı ve planına sadık kalmalısınız. Bu sayede birikim yapma olanağınız artar.

Acil durum için fon oluşturmak: Bir nevi birikim oluşturmak… Fakat bu birikimi acil durumlarınız için bir kenara koymalı ve dokunulmazlığını kabul etmelisiniz. Hastalıklar, kötü sürprizler için ayıracağınız fon başka bir sıkışıklıkta kullanılmamalıdır. Acil durum fonunuzu sigorta şirketleri ve bankalar aracılığıyla da oluşturabilirsiniz.

Zamanı planlamak: Konu finans ise hem paranın hem zamanın değerlendirmesini yapmak gerekir. Ödemeleriniz için de birikimleriniz için de kendinize bir vade oluşturmalı ve adım adım ilerlemeye odaklanmalısınız.

Finans sektörünü takip etmek: Finans hakkında bilgi edinmek ve finans uzmanlarının önerilerini takip etmek sizin için faydalı olabilir. Daha karlı, güvenceli yatırımların yanı sıra daha başarılı bir finans yönetimi için de finansal bilgilere erişmek lehinize olacaktır.

Finansal hedef belirlemeden önce En fazla yapılan kişisel finans hataları nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Tasarlab