Fitness Başlangıç Programını Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitness kelime anlamıyla fit olmak anlamına gelir. Yani iyi bir fiziksel uygunluk seviyesini korumak için fitness doğru bir tercih olacaktır. Ancak her fitness programı herkese uygun değildir. Bu nedenle kişiye özel programlar oluşturularak hedefine ulaşması sağlanmalıdır.

Fitness Nedir?

Fiziksel uygunluk olarak da açıklanabilen fitness, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan egzersizlerin tümünü kapsayan bir spor dalıdır. Kas gelişimine yardımcı olan fitness, vücut geliştirme antrenmanları ile karıştırılır. Ancak her ikisi de farklı spor dallarıdır ve fitness egzersizlerinde asıl amaç vücut geliştirme değil, vücudun sağlıklı kalmasıdır.

Neden Fitness Yapmak İstiyorsunuz?

Doğru bir fitness planı oluştururken en önemli adım neden bunu yapmak istediğinizi bilmektir. Fitness yapmak için birçok neden bulunsa da kendi hedefleriniz programın şekillenmesinde rol oynayacaktır. Fit kalmak, kas yapmak ya da yağ yakmak için fitness egzersizlerini tercih edebilirsiniz. Önemli olan neden başlamak istediğinizdir ve bu da egzersiz planınızın oluşması için önemlidir.

Kilo Alarak Kas Yapmak İsteyenler

Birçok insan için egzersiz çoğu zaman kilo kaybıyla bağlantılıdır. Ama kilo almak için de egzersiz yapmanız mümkündür. Fitness bu hedefi gerçekleştirmek için iyi bir tercih olacaktır. Kilo almanın sağlıklı olması için kas kütlesinin artması gerekir. Bu durumda kas kütleniz üzerine yoğunlaşan fitness antrenmanları ile hem kilo alıp hem de sağlıklı kalabilirsiniz. Fitness tek başına kilo alarak kas yapmanıza yardımcı olmaz. Bunun için aynı zamanda size özel hazırlanmış olan beslenme planına da uymanız gerekir.

Kilo Vermek ve Fit Görünmek İsteyenler

Kilo vermenin en önemli adımı beslenme düzeninin sağlıklı hale getirilmesidir. Fitness yaparken protein bakımından zengin gıdalarla beslenmek kilo vermenizi sağlayarak egzersiz programına yardımcı olacaktır. Fit görünmek için kardiyo antremanlarına ek olarak ağırlık kaldırma ve pilates gibi egzersizler uygulanabilir. Diğer yandan vücudunuzun özellikle incelmesini istediğiniz alanlara uygun egzersizlerden de faydalanabilirsiniz.

Hem Kas Yapmak Hem Yağ Yakmak İsteyenler

Yağ yakmak ve beraberinde kas kütlesini arttırmak için fitness en uygun spor dallarından biridir. Ağırlık antrenmanları ile kas kütlesini arttırırken incelmesini istediğiniz alanlardaki yağları yakmak mümkündür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu programın da dengeli bir beslenme rutini ile desteklenmesi önemlidir. Kan dolaşımını hızlandıran kardiyo egzersizleri yağ yakımına yardımcı olur.

Tasarlab