Geliriniz Azaldığında Yapmanız Gereken 4 Şey

Yaşadığımız bu zorlu pandemi süreci tüm insanların maddi-manevi pek çok şeye, bugüne dek olduğundan çok daha farklı, çok daha derinlemesine bakmasını sağladı. Hepimiz evde kaldığımız süre boyunca geçmişimizi; yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı, dünyanın gidişatını düşündük ve birtakım kararlar aldık. Bazı insanlar sağlığını, işini kaybetti; gelir azalması ise cabası. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bunun farkındayız. Parayla olan ilişkimiz, tüketim alışkanlıklarımız ve maddi kaynaklara bakışımız; sağlam bir distopya tadındaki bu sürece göre şekilleniyor. Peki gelir azalması durumunda ne yapmalı; hayatımızı, var olan yeni duruma göre yeniden nasıl kurmalıyız? Yaşadığımız bu finansal darboğazı geçmek için hangi akılcı yöntemleri uygulamalıyız?

Önceliklerinizi belirleyin

Aslında öncelik belirleme, yalnızca gelir azalması yaşadığımız dönemlerde değil, gereksiz harcama yapmamak ve tasarruf etmek için her daim kullanmamız gereken bir yöntem. Ne de olsa pandemi olsa da olmasa da devir ekonomi devri. Elinize bir kağıt kalem alın ve önceliklerinizi, olmazsa olmaz harcamalarınızı alt alta yazıp bir gider hesaplaması yapın. Zorunlu giderleriniz neler, nelerden vazgeçebilirsiniz, nelerin olmaması hayatınızı gerçekten etkiler? Öncelik belirleme hesabının ardından elinizde ne kadar bir meblağ kalıyor bakın ve diğer ihtiyaçlarınızı yine öncelik sırasına göre numaralandırın. Aciliyeti olmayanları bir süreliğine erteleyin. Eğer bütçeniz elveriyorsa geleceğiniz için kenara biraz para koymayı da ihmal etmeyin. Az veya çok fark etmez; birikim birikimdir.

Giderlerinizi azaltın

Harcama kalemlerini belirledik; şimdi sıra bu kalemlerden biraz kısmaya geldi. Mutfak, akaryakıt, kişisel bakım ve gezi-eğlence gibi alanlarda yaptığınız harcamalara göz atın. Gider hesaplaması yaparak hangi alanda gereğinden çok harcama yaptığınıza bakın. Konforunuzdan ve gündelik hayat alışkanlıklarınızdan biraz fedakarlık ederek bazı gider kalemlerinden tasarruf edebilirsiniz. Örneğin pandemi sürecinde erkekler evde tıraş olmaya, kadınlar da saçını evde boyamaya epey alıştı. Alışveriş sitesinde gördüğümüz o tişörtü çok beğenmemize karşın, dolapta bizi bekleyen onlarca güzel tişörtümüz olduğunun artık farkındayız.

Kişisel finans takibi yapın

Eğer günümüzde pek çok insan gibi siz de paranızın nereye gittiğini anlayamıyorsanız kişisel finans takibi emin olun çok ama çok işinize yarayacak. Gün içinde, göze göze batmayan ama alt alta topladığınızda şaşırtıcı rakamlara ulaşan pek çok harcama yaptığınızı fark edeceksiniz. Kişisel finans takibi sayesinde harcamalarınız arasında nelerin bütçenizin altını oyduğunu görecek, yaşam alışkanlıklarınızı değiştirerek bütçenizin kontrolünü elinize alacaksınız. Öncelik belirleme, kişisel finans takibi ve gider hesaplaması; finansal hedeflere ulaşma konusunda daha elle tutulur, daha gerçekçi adımlar atmanızı sağlayacak.

Ek gelir olanakları yaratın

Bugün pek çok insan tam zamanlı mesaisinin dışında 2. bir işte de çalışıp ek gelir olanaklarıyla bütçesini biraz olsun rahatlatıyor. Bilginizi, birikiminizi, yeteneklerinizi gözden geçirin. Ek iş olarak neler yapabilirsiniz? Hobileriniz ve yapmayı sevdiğiniz şeyler çerçevesinde kendinize ek gelir olanakları yaratın. Bu hem kendinizi daha az yorgun hissetmenizi hem de eğlenirken para kazanmanızı sağlayacak.

Tasarlab