Gençlik İksiri Kolajeni Artırma Yolları

Son zamanlarda sıklıkla dile gelen ve kozmetik uzmanlarının özenle üzerinde durduğu kolajen cilt ve eklemlerdeki yaşlanma belirtileri için hayati bir önem taşıyor. Genç kalmak için kolajenin etkisi sıklıkla dile getiriliyor ve takviyeler öneriliyor. Kolajen üretimini destekleyen doğal besinler ve kozmetik ürünler hakkında bilmeniz gerekenler aşağıdaki yazıda yer alıyor.

Kolajen nedir ne işe yarar?

Kolajen bir protein çeşididir. İnsan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturmasıyla birlikte kandaki pıhtılaşmayı sağlama, eklemler arası esnek dokuya destek olma ve damar ve cilt elastikiyetini koruma gibi birçok görevi bulunur. Kolajen proteini aynı zamanda kas, kemik, tendon ve bağların yapısını oluşturur ve onlar arasında tutkal gibi görev görür.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz, kapsülleri bulunan ve kozmetik ürünlerin içerisine katkı edilen kolajen aynı zamanda bir gençlik iksiridir. Cildimizdeki elastikiyeti kolajen sağlamaktadır.

Aslında bir nevi gençlik iksiridir; cildin genç ve pürüzsüz görünümü, elastikiyet, kemik sağlığı, diş sağlığı ve güçlü bağışıklık kolajen ile sağlanmaktadır.

Vücudun kolajen üretimi

Sağlıklı bir insan bedeninde çocuk ve gençlik yaşları kolajenin yeterli miktarda salgılandığı yaşlardır. Bu yaşlardaki cilt elastikiyetini, esnekliğimizi ve gelişim hızımızı da kolajen destekler. Fakat 30 ‘lu yaşlar itibariyle vücuttaki kolajen üretimi azalmaya başlar. Ve orta yaşlardan sonra cilt elastikiyeti yüksek oranda kaybolur. Kırışıklık, kemik erimeleri, bağışıklık sistemindeki zayıflıklar da birçok vitamin ve mineralle birlikte kolajenin de eksilmesiyle başlar.

Kolajen üretimini ve kalitesini düşüren etkiler

İlk olarak sigara ve alkolü belirtmek isteriz. Sigara ve düzenli alkol alan kişilerin kolajen kaybını diğer kişilere göre çok daha hızlı yaşadığı görülmüştür. Bununla birlikte bu iki etken üretilen kolajenin de kalitesizleşmesine sebep olmaktadır. Kirli hava, sağlıksız beslenme, bol su tüketmemek de diğer etkenler arasındadır.

D vitamini eksikliği bir problemdir bu sebeple kişilerin gün içerisinde güneşle temasa geçmesi gerekir fakat fazla güneşte kalmak hem kolajen üretimini azaltmakta hem de kanser riskini artırmaktadır.

Kolajen üretimini artıran besinler

Beslenme uzmanları tarafından önerilen ve kolajen üretimini artıran besinler şu şekilde:

Sarımsak: Sarımsağın içerisindeki kükürt eklemler arasındaki kolajen üretimini desteklemektedir. Sarımsak içerisindeki taurin ile hasarlı liflerin iyileşmesini de sağlamaktadır.

Koyu yapraklı sebzeler: C ve A vitamininden zengin olan ıspanak, pazı, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler vücudun daha fazla kolajen üretmesini sağlar. Bu besinler, lutein adı verilen bir antioksidan içerirler.

Kırmızı Meyveler: Antioksidan özellikleriyle bilinen kırmızı meyveler genç kalmak isteyenlerin hedefi halindedir. İçerisindeki likopen ile kolajen üretimini destekleyen kırmızı meyveler bu özellikleriyle kanser riskini de azaltmaktadır.

C vitaminli besinler: Çilek, ananas, portakal, mandalina biber bilinen C vitamini yani askorbik asit yuvalarıdır. Bu asit sayesinde ultraviyole ışınlarının etkisi azalır ve serbest radikal dolaşımının önüne geçilir. C vitaminin bir başka faydası ise kolajen ve elastin salınımını artırmasıdır.

Fasulye: Kozmetik sektöründe sıklıkla karşımıza çıkan, ciltteki nem ve elastikiyet için hayati olan Hyaluronik asit fasulyede bolca bulunur. Hyaluronik asit ciltteki su ve nem dengesini sağlayarak kolajen ve elastin üretilmesini sağlamaktadır.

Beyaz Çay: Beyaz çayın kolajen üzerindeki etkisi onu korumasıdır. Kolajen gibi cilt proteinlerinin hasara uğramaması için etken rol oynayan beyaz çay aynı zamanda antioksidan içeceklerden biridir.

Balık: Balık içerisindeki Omega 3 yağ asitleri kolajen üretimi için uygun ortamı sağlayan yağ asitleridir. Omega3 deri hücrelerine yerleşerek ve kolajen salınımını sağlayarak kırışıklık görünümünü azaltmakta ve cilde yumuşak bir doku sağlamaktadır.
Somon ve ton balığında bolca Omega 3 bulunmaktadır.

Kolajen takviyesi almak

Bu besinlerin yanı sıra kolajen kapsül ve kozmetik takviyelerle de alınabilir. Nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinde sıklıkla adı geçen kolajenin ne kadar yeterli olacağı bilinmese de konsantre hale getirilmiş takviyeler hem cildiniz hem de kemikleriniz için faydalı olacaktır. Bununla birlikte kolajen üretimini destekleyen Omega3, A vitamini ve C vitamini, eğer eksiklikleri görülüyorsa, takviye alınabilir.

Bir başka kozmetik tavsiyesi ise Hyaluronik asit. Yaşlanma karşıtı ürünlerinizde ve cilt bakımınızda hyaluronik asit içeren ürünleri tercih etmeniz cildinizin daha nemli, esnek ve yumuşak olmasını sağlayacaktır

Tasarlab