Gerçeklik Algınızla Oynayan Robotlar

Son dönemde robotların neler yapabileceğine dair fikrimizi değiştirme iddiasıyla işe başlayan bir firma, ileride robotların neler yapabileceği konusunda aslında bize ipucu sunuyor. İnsan kendisini dünya üzerindeki en zeki canlı olarak görüyor ve her geçen gün kendi eliyle akıllandırdığı bu robotları görmek bazen ürkütücü ama çoğunlukla etkileyici oluyor.

Robotlar üzerine kurulan firma aslında MIT bünyesinde ilk çalışmalarına başlıyor. Daha sonra Google tarafından satın alınıyor; ancak Google robotların satışını yapıp ticari bir gelir sağlamayı bir türlü başaramıyor ve firmayı en nihayetinde bir otomobil şirketi satın alıyor. Son dönemde yayınlanan videolar ise oldukça ilgi çekici. 

Robotların neler yapabildiğini gösterdikleri pek çok video yer alıyor; ancak bu videolar çoğu zaman sahte sanılıyor; çünkü gerçekten hayret verici işler yapabiliyorlar. Satışı yapılan köpek robot arama kurtarma, haritalama, gösterge okumaları, ısı değişiklikleri, veri depolaması gibi pek çok özelliği ile ön plana çıkıyor. En son köpeğin işlerini insan müdahalesi olmadan yapmasına yardımcı olacak bir güncelleme bile geldi. Ancak en fazla ilgiyi hem fiziksel olarak insana benzerliği ve hareketleriyle hem de yaptıklarıyla, ‘’parkurdaki partneriniz’’ sloganıyla geliştirilen ‘’Atlas’’ isimli robot çekiyor. Başlangıçta askeri kullanım amacıyla geliştirilmeye başlanan bu robotlar artık insanların yapmasının riskli olduğu nükleer reaktörler, yangınlar, petrol, gaz ya da inşaat sektörlerinde kullanılması amacına yönelmiş gibi duruyor. Diğer yandan çok bacaklı robotlar kara mayınlarının patlatılmasında kullanılarak pek çok askerin hayatının kurtulmasını sağlıyor. 

Bir yandan geliştirilen bu robotların insanlara ne kadar yardımcı olabileceği ve hayatlarını kolaylaştırabileceği fikri, bir yanda da yapay zeka aracılığıyla insan ırkının üstünde olabilme ihtimalleri… Geliştiriciler sanırım bu korkuyu hissetmiş olacak ki bilişsel bir yapay zekadan ziyade atletik zeka üzerine çalıştıklarını ifade ediyorlar. 

İnsanların bu robotlardan etkilenmesinde ve hatta dehşet duymasında ise ebette bilim kurgu filmlerinden; örneğin Terminatör filminden etkilenmesinin payı büyük. İnsan doğasının en temel özelliği neslini devam ettirmekten geçiyor ve bu bilim kurgu öğeleri bu evrimsel hassas noktamıza dokunuyor. İnsanın kendi sonunu kendi eliyle getirmesi ihtimali de ayrı bir korku konusu. Gelecekteki savaşlar düşünüldüğünde, ya insanın güçlerini robotlarla arttırmış medeniyetler arasındaki savaşlar ya da artık kontrolümüzden çıkmış robotlarla insanlar arasındaki savaşlar geliyor akla. 

Tüm bu düşünceler bazı etik çekinceleri de beraberinde getiriyor. Örneğin ev işlerinde size yardımcı olması için işe aldığınız bir kişi için belli çalışma saatleri ve yapılacak işlerin ağırlık dereceleri mevcut. Peki bu kişi için ayırmayı planladığınız yıllık ücret karşılığında 24 saat çalışabilecek bir yardımcınız olsa… İşin içinde duyguların, etik kuralların olmadığı bir dünya ahlaki bir yozlaşmaya doğru gidebilir mi? 

Diğer taraftan 2018 yılında ABD’nin Arizona eyaletinde sürücüsüz, otomatik pilotta kullanılan bir aracın bir yayaya çarparak ölümüne sebebiyet verdiği biliniyor. Sürücünün direksiyon başında olduğu ancak araç otomatik pilotta olduğundan başka bir şeylerle ilgilendiği görülüyor. Bu gibi bir durumda nasıl bir yaptırım uygulanacak ve sorumlusu kim olacak?

Tüm bu sorular, çekinceler, korkular ve meraklar arasında bilim ve teknoloji gelişmeye devam ediyor. Bakalım gelecekte bizi neler bekliyor…

Tasarlab