Gereksiz Harcama Yapmaktan Kurtulma Yolları

Sıklıkla tasarrufa geçmek istiyor fakat günün sonunda kendinizi gereksiz ürünler almış ya da bir anlık istekle para harcamış olarak buluyorsanız bu yazı sizin için.

Paranızı daha doğru değerlendirmek ve gereksiz harcamalardan uzak durmak için edinebileceğiniz basit yöntemler bulunuyor. Böylece tasarrufa geçebilir hatta kendinizi para biriktirirken bulabilirsiniz.

Gün içi harcamalarınızı planlayın

Eğer çalışan bir kişiyseniz öğle yemeğinizi nerede yiyeceğinizi, ortalama ne kadar masraf edeceğinizi önceden hesaplayabilirsiniz. Eve dönüşte almanız gereken malzemeleri ya da ürünleri listelemek ise başka bir avantaj olacaktır. Böylece ne almanız, ne yapmanız gerektiğini bilerek diğer alışverişlerden kaçınmış olursunuz.

Üzerinizde gerekli miktarda para bulundurun

Reklamlar, kampanyalar, cazibeli reyonlar bizleri daha çok alışveriş yapmaya sevk ediyor. Hatta su almak için girdiğimiz bir markette bile, bir anlık isteklerle, onlarca ürün alıp çıkabiliyoruz. Bunun için yanınızda kısıtlı para bulundurmak, kredi kartlarını her gün üzerinizde bulundurmamak avantaj olacaktır. Böylece kendinize günlük bütçe belirlemiş ve üzerine çıkmamış olacaksınız.

Alışveriş günlerinizde kendinizi sınırlayın

Alışveriş yapmaktan,  alışverişe çıkmaktan hoşlanıyor ama kontrolü kaybediyorsanız yukarıdaki iki öneriyi alışveriş günleriniz için de uygulayabilirsiniz.

Almanız gereken ürünlerin fiyatlarını internetten araştırabilir, ortalama bir meblağ hesaplayabilirsiniz. Almanız gereken ürünleri öncelik sırasına dizerek içlerinden acil olmayanları çıkarabilir ya da erteleyebilirsiniz. Böylece alışveriş gününüzde kendinizi sınırlandırarak daha az harcama yapmış olacaksınız.

Kendinize harcama sınırı koymak ise bir diğer olumlu sınırlandırma olacaktır. Alışverişinizi nakit ile yapacaksanız yanınıza gerektiği kadar para almanızda, kart ile yapacaksanız miktarı önceden belirleyip kısıtlamakta fayda var.

Maaşınızın bir kısmını birikime yatırın

Birikim yapmak, gereksiz harcama yapmaktan kaçınmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Maaşınız yattığında bir kısmı ile birikim hesabınıza, emeklilik fonuna, birikimli hayat sigortasına yatırım yapabilirsiniz. Ayın kalanında ise bütçenize göre bir hesaplama yapmanız faydalı olacaktır. Ay içerisindeki ödemelerinizi, alacaklarınızı hesaplayarak harekete geçmek her zaman avantajlıdır. Çünkü plansız hareket etmek bize daha çok harcama sebebi sunmaktadır.

Odağınızı değiştirin

Kendinizi sıklıkla alışveriş sayfalarında gezinirken buluyorsanız harcama yapmanız normaldir. İnternet ortamında önümüze çıkan reklamlar takip ettiğimiz sayfalar bizleri sıklıkla alışveriş yapmaya yönlendirdiği gibi bu sayfalarda vakit geçirdikçe aklımızda da alışveriş fikri yer etmeye başlar. O an almasa bile başka bir gün için yeni bir alışveriş planımız olur. Bu sayfalarda ne kadar çok vakit geçiriyorsak o kadar çok alışveriş planı yapmaya başlarız.

Bu halde odağınızı ya da ilgi alanlarınızı değiştirmek faydalı olacaktır. Gün içerisindeki boş zamanlarınızı verimli aktivitelerle geçirmek, takip ettiğiniz sayfaları değiştirmek faydalıdır.

Yeni zevkler ve ilgi alanları

Gereksiz harcamalar kimi zaman anlık istekle ya da ilk coşkuyla yaptığımız alışverişlerdir. Kimi zaman ise bu davranış alışkanlık haline gelmektedir. Bunun sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi alışveriş sayfalarında ve alanlarında sıklıkla vakit geçirmemizdir. Bu vakti başka alanlarda değerlendirmek ise hem daha farklı zevkler ve birikimler elde etmemizi hem de alışverişten ve alışveriş fikrinden uzak kalmamızı sağlayabilir. Bunun için kendinize yeni bir ilgi alanı bulabilir ve bunun üzerine gidebilirsiniz.

Yeni bir kursa başlayabilir, ekonomiyi ya da sporu takip edebilir, klasik sanatçıları araştırabilirsiniz ya da kitap, müzik, film, belgesel gibi derlemeler yapabilirsiniz.

Tasarlab