Geri Dönüşüm için 6 Fikir

Geri dönüşüm insanların sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, geri dönüşüm malzemeleri olan kağıt, plastik, cam veya metalden üretilmiş her türlü ürünün kullanım süresinin dolmasının ardından doğaya zarar verecek çöpler, atıklar haline gelmeden bazı işlemlere tabi tutularak yeniden değerlendirilmesi anlamına gelmektedir.

Geri dönüşümle temelde kayakların sınırsızmışçasına kullanımının önüne geçmek, atık çöp miktarın azaltmak ve bu yolla doğayı korumaktır. Atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak oldukça önemli bir nokta, yani iş başa düşüyor. Atıklarınızı evinizde ayrıştırarak uygun çöp kutularına atarsanız;

  • Aslında sınırsız olmayan doğal kaynaklarımızın azalmasını önleyebilir,
  • Bertaraf edilmesi gereken atıkların miktarını azaltabilir,
  • Enerji tasarrufu sağlanmasına katkı sunabilir,
  • Sera gazı salınımının azalmasına yardımcı olarak geleceğe daha temiz bir çevre bırakabilirsiniz.

Geri dönüşümün faydaları ile ilgili okuduğunuzda ‘’vay be ne kadar önemliymiş!’’ diyeceğiniz enteresan pek çok bilgi paylaşılıyor. Örneğin; kağıdın geri dönüştürülmesi hava kirliğini %74-94, su kullanımını %45 azaltıyor… Her hafta Pazar gazetesini üretmek için yarım milyon ağaç kesiliyor… Teneke kutuları çöpe atarsanız büyük ihtimalle 500 yıl kadar dünyanın herhangi bir yerinde öylece duracak… Eğer cam atarsanız bu süre 4.000 yıla kadar uzayabilir… Tek bir tenekenin geri dönüşümüyle aslında televizyonunuzu 2 saat çalıştıracak enerji tasarrufunu sağlayabiliyorsunuz gibi. Ve dünyanın en kalabalık, tüketim hızı en yüksek ülkelerinden birisi olan ABD geri dönüşüm oranını %30’lardan %70’lere çıkarmış olsa 50 milyon aracın trafikten çekilmesine denk bir karbondioksit salınımı azalışı yaşanabilir uzmanlara göre.

Büyük şirketlerden bazıları çadırları seyahat çantalarına, plajlardan toplanan plastikleri saatlere, balık ağlarını kaykay, güneş gözlüğü ve mayoya, plastik soda şişelerini polara, tamamı okyanus plastiklerinden oluşan atıkları valizlere dönüştürebiliyor. Hatta Kanadalı bir girişimci olan Robert Bezeau geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için plastik şişelerden yapılma evlerden oluşan bir köy kuruyor. Geçmiş yıllarda Emma Watson bir galada su şişelerinden geri dönüştürülen kumaşlarla hazırlanmış bir kıyafetle katılıyor.

Bu geri dönüşüm örneklerinin dışında, biz kısıtlı imkanlarımızla neler yapabilir, geri dönüşüme titiz bir ayrıştırıcı olmak dışında nasıl katkı sağlayabiliriz?

Seyahat boyu ürünlere son: Zaten sahip olduğunuz, evinizde kullandığınız ürünlerin küçük boy hallerine hem ekstra para hem de plastik harcamamak adına seyahat için kullanılan ve geri dönüştürülmüş tüplerden kullanabilirsiniz. Her seyahat anında bu tüpleri tekrar tekrar kullanabilir çevreye ve cebinize katkı sağlayabilirsiniz.

Plastik içecek şişeleri: Aynı boyutlarda olan şişelerin bir araya getirilip sağlam bir malzemeyle tutturulmasından sonra kumaşla kaplıyoruz ve işte karşınızda tam istediğimiz boyutlarda ve renkte bir puf. Bu fikri beğenmediyseniz kuşlar için yemlik yapabilir, üst kısımlarını kesip geri kalan kısımlarını boyayarak saksı yapabilirsiniz. Bu plastik şişelere, yatay pozisyonda üst tarafının kesilip iki tarafından iple asılmasıyla da saksı formu verilebiliyor.

Bisiklet bir maden: Bisikletin parçaları pek çok dekoratif ürün için bulunmaz bir kaynak. Selesi, pedalları ve lastiği kullanılarak yapılan tabureler oldukça güzel görünüyor. Başka tasarımlar da var elbette. Kullanamadığınız bir bisikletiniz varsa, yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Mumlar ve porselenler: Eskiden kalma, küçük bir kısmı kırılmış fincanlar, cay bardakları, yarısı yanmış, bir kısmı kalmış mumların birleşme noktası olabilir. Mumları eritip birleştirip dekoratif mumluk fincanlarına dönüştürebilirsiniz.

Salça tenekesi mucizesi: Bir domates salçası tenekesini boyadığınız veya etrafını kapladığınız anda bütün dünyası değişiyor. İsterseniz kalemlik olur, isterseniz pamukluk, yok ben mutfakta kullanacağım derseniz kaşıklık olur, depolama ürünü olur. Buyurun dönüştürün lütfen.

Diş fırçası ile domates üretimi: Domatesin doğası gereği tozlaşmayı sağlaması için çoğu zaman yardıma ihtiyacı vardır. Polenler genelde rüzgar yardımıyla döllenmeyi gerçekleştirebilir ancak verimi arttırmak için işini bilen bir canlıya ihtiyaç vardır. Ancak sizin domateslerinizin eğer elektrikli bir diş fırçasına sahipseniz kimseye ihtiyacı yok! Domates çiçeklerinizin arka kısmına fırçayı değdirip birkaç saniye çalıştırıyorsunuz ve bir arının yapabileceği tozlaşmayı sağlamış oluyorsunuz.

Tasarlab