Gerilimi Yüksek: İklim Değişikliğini Çok İyi Anlatan 4 Film

İklim değişikliği yada iklim krizi son zamanlarda tüm insanlık için bir korku-gerilim senaryosu gibi. Aslında çok gerçek bir probleme dayanan ve dünyanın geleceği için birçok sıkıntılı süreci doğurabilecek bu olay uzun zamandır sinemanın da gündeminde.

Bu yazımızda seyir zevki çok yüksek olan ve iklim değişikliği temasını çok iyi şekillerde işlemiş olan filmleri sizin için derledik. İyi seyirler.

The Day After Tomorrow (Yarından Sonra) -2004

En popüler iklim değişikliği filmlerinden biri olan The Day After Tomorrow’u henüz izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeyin. Senaryosu, yapımcılığı ve oyuncu kadrosuyla şahane bir film olan The Day After Tomorrow hala en iyi iklim değişikliği filmlerinden biri olarak sayılabilir.

Film iki bilim insanının Antartikada bir buzul kütlenin kopuşunu keşfetmesiyle başlar. Fakat bu kütle dünyanın karşılaşacağı diğer felaketlerin tetikleyicisidir ve kuzey yarım kürede donma tehlikesi başlar. Filmde Newyork’ta mahsur kalan kişilerin yaşayacağı macera ve aksiyonlar göz önüne serilmektedir.

Snowpiercer (Kar Küreyici) – 2013

İklim değişikliğini konu alan birçok film bulunsa da Snowpiercer en iyi diyebileceklerimizden biridir. Bir trenin içerisinde insanlığın hayatta kalma mücadelesini anlatan film, insanlığın politik ve kültürel sorunlarını da konu almaktadır. Dünyanın donması üzerin, Mr. Wilford’ın trenine sığınan yüzlerce insan yıllar içinde kendisini bir karmaşanın içinde bulur. Bu filmde yandan hayatta kalmaya çalışan bir yandan dünyanın eski haline gelmesi için gün sayan insanlığı izlerken günümüz dünya düzeninin konsantre biçimde önümüze sunulduğunu da görüyoruz.

Tilda Swinton’ın eşsiz oyunculuğunu da bu yazı vesilesiyle anmak gerekir. Oyuncu kategorisinde kendine ait bir tahtı olan Tilda Swinton Snowpiercer’da alışık olmadığımız bir tipleme ile karşımıza çıkarak, üstün performansıyla oyunculuğun hakkını nasıl verdiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Yayınlandığı yıl itibariyle sinemaya damgasını vuran ve seyircilerin ufkunu açan Snowpiercer 2020 yılında diziye uyarlanarak yeni bir soluk kazandı. Snowpiercer’ı hem film hem dizi olarak seyredebilirsiniz.

Interstellar (Yıldızlararası)- 2014

Nasa’daki işine ara veren ve tarımla uğraşarak ailesine ve 2 çocuğuna güvenli bir hayat sağlamak için uğraşan Cooper aynı zamanda basit bir yaşam sürmenin peşindedir. Çocuklarına babası bakarken kendisi de mısır tarlalarında çalışan Cooper’ın eski işine tekrar dönmesi için yeni sebepler doğar. Tarım ürünlerinin günden güne azalması ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması; aynı zamanda Cooper’ın kızının şaşırtıcı bir zekaya sahip olması onu yeni bir maceranın içine sürüklemektedir.

İklim değişikliğini ve insanlığın yeni bir yaşam alanı arayışını Cooper ailesi üzerinden ele alan ve insani değerlerimizi de göz önüne süren Interstellar filmi yıldız oyuncularıyla da öne çıkmaktadır. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, David Gyasi, Wes Bentley gibi sevilen Hollywood yıldızları filmin kastında yer alıyor.

Beasts of the Southern (Düşler Diyarı)-2012

Juicy and Delicious adlı tiyatro oyunundan uyarlanan 2012 yapımı film Cannes ve Sundance festivallerinde önemli kategorilerde ödül almış bir filmdir. Film 6 yaşındaki Hushpuppy adlı kız çocuğunun hayatta kalma mücadelesini konu almaktadır.

Babasının esrarengiz ve tanımlanamayan bir hastalığa yakalanmasıyla dünyası değişen küçük çocuk bu hastalığa bağlı olarak dünyadaki dengelerin değiştiğini de görmektedir. Tüm bunlar olurken Hushpuppy’nin annesini bulması, babasını ve sular altında kalan evini de kurtarması gerekmektedir.

İklim değişikliğini alışılmadık bir senaryoyla ele alan Beasts of the Southern’ ü (Düşler Diyarı) izlerken kendinizi fantastik bir maceranın içinde bulacaksınız.

Tasarlab