Ghosting Nedir? Nasıl Baş Edilir?

“Her şey yolundaydı, neden böyle oldu?”
“Bir sebep bile belirtmeden hayatımdan uzaklaştı…”
Hayatınızda hiç bu cümleleri kullandıysanız ya da şu ara böyle bir dönemden geçiyorsanız bilin ki yaşadığınız şeyin bir adı var: Ghosting.

Ghosting Nedir?

Ghosting İngilizce kökenli bir kelime olup, hayalet anlamına gelen “ghost” sözcüğünden türetilmiştir. Ghostingin kelime anlamı ise “Hayaletlenme” anlamına geliyor. Bu tabir artık artık günümüz sosyalleşmelerinin bir gerekliliği olarak doğmuş gibi. Çünkü öyle görünüyor ki ghosting mağduru olan kişi sayısı hiç de az değil.
Elbette ki ghosting tabiri kötü giden ilişkilerin ardından gelen ayrılık ve görüşmeme süreçlerini kapsamıyor. Bu tabir yolunda giden iletişim ve ilişkilerin bir anda, sebepsizce sonlanması ve karşı taraftan haber alınamaması ya da karşı tarafın bir anda soğuk davranışlarla uzaklaşması anlamına geliyor. İzlenimler ise bu davranışa daha çok kadınların maruz kaldığı yönünde.
Ghostingin yeni sosyal düzen ile bir ilgisi var mı?

Kent yaşamının gitgide artması, nüfusun kalabalık hale gelmesi, yaşam stillerinin mahalle-dayanışma kültüründen çıkması ghosting davranışını çoğaltmış olabilir. Bundan önceki senelerde insanların birbiriyle daha sık aynı alanda bulunması, sınırlı alan içerisinde birbirlerine sorumluluk hissederek ilişkilenmesi ghosting gibi manipülatif davranışların da daha az olmasına sebep oluyordu.

Günümüzde ise ilişkilerin daha hızlı gelişmesi, sınırlı tanışıklık sonrasında kurulması, ortak çevrelerin azalması, sosyal medya üzerinden ilişki kurulması ghosting ve benzeri davranışların önünü açabiliyor. Alanlar ya da hızlı ilişki kurma gibi davranış biçimleri başlı başına bir problem olmasa da insanların birbirlerine karşı duydukları sorumluluğu azaltıyor olması savurgan davranışlara sebep olabiliyor.

Ghosting sonrası dönem

İnsan beyni, karşılaştığı durumların sebebini sorgulamaya ve belirsizlik anlarında durumu kişiselleştirmeye oldukça müsaittir. Bilhassa kişisel-özel ilişkilerde belirsizlik hissettiğimizde ya da karşımızdaki kişinin davranışlarını anlamlandıramadığımızda sorulara cevap alamadığımızda kendi varsayımlarımızla düşünmeye başlarız.
Ghostinge maruz kalan bir kişi hiçbir sebep gösterilmeksizin terk edildiğinde ya da herhangi bir sorun yaşanmamasına rağmen soğuklukla karşılaştığında kendinde suç-kabahat aramaya başlayabilir. Bu, genellikle en yaygın reflekslerden biridir.

Bir diğer refleks ise ghostinge maruz bırakan kişinin varsayımlar ile suçlanması ve itham edilmesidir. Çok farklı görünse bile aslında ikisi de düşünen kişiyi zehirli bir alana sevk eden, huzurunu kaçıran, gündelik yaşamına iyi hislerle devam etmesini engelleyen refleksler.

Ghosting sonrası dönemle başa çıkma yolları

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki hoşlanmadığımız ya da bize kendimizi kötü hissettiren davranışları kabul etmek ve onlara hayatımızda yer açmak zorunda değiliz. Fakat kötü hislere odaklanmak zorunda da değiliz.

Ve belirtmek gerekir ki ghosting gibi bir davranışa maruz kaldıysanız varsayımlarınızın ucu bucağı olmayacaktır. Kendinizi bir anda günlük yaşantınızdan kopmuş ve yaşadığınız bir olumsuzluğun anlam arayışına düşmüş olarak bulabilirsiniz. Bu süreci iyi yönetmek ise yine tamamen sizin kendinize karşı sorumluluğunuz olacaktır. Adım adım ghosting sonrası ve olumsuzluk sonrası dönemleri şu düşünce biçimleri ile rahat geçirebilirsiniz:

Anlamlandırmayın: Yaşadığımız her şeyin bir sebebi olsa da bu sebepler her zaman kişisel değildir ve sanacağımız kadar derinlikli sebepleri yoktur. Hatta birçok kez bizlere kişisel olarak yansıtılan sorunlar bile bizlerle ilgili değildir. Ghosting gibi bir davranışı anlamlandırmaya çabalamak ise tutmadığınız bir ipin düğümünü çözmeye çalışmak gibidir.

Elinizdekilere odaklanın: Bu öneri yetinmekten çok odaklanabilmek becerisi üzerine verilen bir öneridir. Mutsuzluk, yoksunluk sendromu yaşayan birçok insanın davranışlarında elinde olmayana odaklanmak olduğu görülmektedir. Gün içerisinde yapmamız gerekenleri, sorumluluklarımızı yolunda giden ilişkilerimizi bırakarak sorunlu ya da yoksunluk çektiğimiz alanlara odaklanmamız beraberinde yeni olumsuzluklar da getirebiliyor. Bu süreçte gün içindeki aktivitelerinize, güzel giden dostluklarınıza ve diğer ilişkilerinize odaklanmanız faydanıza olacaktır.

Kendinizden emin olun: Hayatta hiç kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Ömrünüzün her günü ve her anına eşlik eden tek kişi sizsiniz ve eylemlerinizin sebep ve motivasyonlarını en iyi siz biliyorsunuz. Benliğinizi, karakterinizi, aslında ne istediğinizi sizden daha iyi bilen bir insana rastlamayacaksınız. Ghosting sonrasında yapacağınız varsayımlarla bir başkasının gözünden kendinizi tanımlamak ve yargılamak ise sıklıkla bocalamanıza, özgüven eksikliğine sebep olabilir. Üstelik bunları yalnızca varsayımlarınız sonrasında yaşamış olarak kalırsınız.

Kabullenmek ve bırakmak: Kişisel hayatımıza aldığımız insanların güvenilir, içten, dürüst ve sevgi dolu olması her birimizin tercihi. Fakat karşımıza çıkan ya da hayatımıza giren her insanla bu ilişki prensiplerini sağlayamıyoruz. Güzel hisler beslediğimiz ve hoş bir yol ettiğimiz kişilerin sonrasında farklı olması hayal kırıklığı yaratması fazlasıyla insanidir üstelik. Fakat bu sancılı süreçleri kısa tutabilir, kendi fayda alanımıza dönmeyi kolaylaştırabiliriz. Bunun için en çok da kabullenmek gerekmektedir. Hayatımızdan geçen her insanın bizlere göre olmadığını, her ilişkinin kendi içinde bir ömrü olduğunu kendi içimizde kabul etmiş olmak, kötümser düşüncelerin ısrarcılığını da kıracaktır.
Bıraktığınızda ise sizi yeni serüvenler bekliyor olacaktır.

Tasarlab