Girişimcilikte Kalıcı Olmak İçin 3 İpucu

Girişimcilikte başarıyı yakalamanın yolu pek çok faktörü dengeli ve doğru bir şekilde bir araya getirmekten geçiyor. Motivasyon, uzmanlık, yüksek öngörü; girişimcilikte doğru kadro ve doğru finans yönetimi ile harmanlanırsa başarı da kendiliğinden geliyor. Ancak hayalleri projeye, projeyi de girişime dönüştürmek ve geleceğe yatırım yapmak hiç kolay değil. Apple’ın CEO’su Steve Jobs’ın da dediği gibi bizim dışarıdan bir gecede kazanılmış gibi gördüğümüz başarıların ardında aslında yılların emeği ve birikimi var.

Başarılı bir girişimci olmak hele ki rekabetin böylesine yüksek olduğu bir zamanda gerçekten azim ve yetenek gerektiriyor. Ekonomiye dair veriler, pek çok girişimin ömrünün bir yıl bile olmadığını ortaya koyuyor. Girişimciler iş kurma ve geliştirme süreçlerinde farkında olmadan pek çok hata yapıyor; fizibilite eksikliği nedeniyle öngöremedikleri pek çok problemle karşı karşıya kalıyorlar. Bir sonraki adımı düşünmek, girişimcilikte doğru kadrolaşma ve girişimcilikte doğru finans yönetimi; girişimcilikte başarı ve geleceğe yatırım açısından kritik bir önem taşıyor. İş kurma ve geliştirme sürecinde, girişimcilerin farkında olması, dikkat etmesi ve kendini geliştirmesi gereken pek çok nokta var. Başarılı girişimcilerin kariyer hikayeleri ise bu anlamda gerçekten ilham verici detaylar içeriyor. İşte girişimcilikte kalıcı olmanızı sağlayacak 3 ipucu.

Uzmanı olduğunuz işi yapın

Aklınızda başarılı olup para kazanabileceğinizi düşündüğünüz pek çok iş fikri olabilir. Ancak siz gerçekten uzmanı olduğunuz, tüm üretim sürecine ve işleyişe hakim olduğunuz alanda girişim yapın. Eğer girişim yapmak istediğiniz alanda uzman değilseniz ve illa o alanda bir iş kurmak istiyorsanız öncelikle eğitimini alarak kendinizi bu yönde geliştirin. Hakim olmadığınız bir alanda iş kurmak hata yapmanıza ve hatalarınızı fark edememenize, süreçleri kontrol altında tutamamanıza ve işinizi geliştirememenize neden olabilir. Geleceğe yatırım yapan başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka bildiğiniz bir alanda iş kurun.

Duygulara değil düşüncelerinize odaklanın

Gerek özel gerekse iş yaşamında insanların yaptığı en büyük hata süreç boyunca düşüncelere değil duygulara odaklanmak. Oysa bazen doğru sonuçlar verse de duygularla hareket etmek girişimcilikte başarıyı yakalamak isteyenlerin asla düşmemesi gereken bir yanlış. Duygular gerçekliği bozar, olan biteni algılamamızı zorlaştırır, durumları manipüle eder. Elbette insanız ve duygularımız var. Ancak odaklanmanız gereken noktanın fikirler olduğunu unutmayın. Hırs, gurur, umut, hayal kırıklığı, üzüntü; bunlar başarılı bir girişimci olabilmek için kontrol altında tutmamız gereken duygular. Sizi hedeflerinize götürecek asıl rehber bilgi ve tecrübeleriniz, kısacası fikirleriniz. Ne olursa olsun soğukkanlı olun ve duygularınızla hareket etmeyin.

Hayat boyu öğrenmeyi bırakmayın

İnsanların çoğu hayatlarında belli bir noktaya geldikten sonra kendilerini geliştirmeyi bırakır ve sadece daha çok kazanmaya odaklanır. Oysa girişimcilikte başarıyı yakalamak için kendini geliştirmek, öğrenmeyi hiç bırakmamak, zamanın ruhunu kavrayabilmek oldukça önemli. Girişimcilikte doğru kadrodan tutun da girişimcilikte doğru finans yönetimine; iş kurma sürecinin her aşamasında bir sonraki adımı düşünmek için kendinizi geliştirmeniz şart. Geleceğe yatırımı sadece işinize yatırım olarak görmeyin; işletmenizin beyni olan kendinize de yatırım yapın. Eğitimlere gidin, atölye ve kurslara katılın, alanınıza dair seminerleri takip edin. Bu yaklaşım ufkunuzun ve vizyonunuzun genişlemesini ve çağı yakalamanızı sağlayacak.

Tasarlab