Giyilebilir Teknoloji Hayat Kurtarıyor

E-postanız, e-devlet hesabınız, e-nabız üyeliğiniz var; peki e-giysiniz var mı? E-giysi de neymiş dediğinizi duyar gibiyiz. 20. yüzyılın uzay çağı, 21 yüzyılın ise bilişim çağı olarak adlandırılması boşuna değil. Nüfus kütüğümüzden sağlık geçmişimize her şeyimiz bilgisayar ortamında kayıtlı. TV’den telefonumuza ve evimize kadar her şeyimiz akıllı; neden giysilerimiz olmasın ki?

Giyilebilir Teknoloji Ne Anlama Geliyor?

E-giysi (elektronik giysi) ya da daha geniş bir ifadeyle giyilebilir teknoloji hayatımıza konfor, sağlık ve güvenlik katmak için geliştirildi. Bilişim çağının bilgisayar destekli dijital teknolojileri tüm sektörleri olduğu gibi moda ve hazır giyim sektörünü de derinden etkiledi. Dünya moda devleri, bilim insanlarıyla yaptıkları ortak projelerle insan hayatını kolaylaştıracak giyilebilir teknolojiyle donatılmış kıyafetler üretiyor. Bu giyilebilir teknoloji ürünleri; kullanıcıların tansiyon, nabız, yakılan kalori miktarı gibi temel sağlık verilerini anında ölçümleyebiliyor, hava durumuna göre vücut ısısını dengeleyebilir ve bebeklerin mama, uyku, bez gibi temel ihtiyaçlarını ölçümleyip ebeveynlere anlık olarak bildirebiliyor.

Giyilebilir Teknolojinin Nasıl Faydaları Vardır?

Giyilebilir teknoloji ürünü olan akıllı giysiler kalp atışını ve solunumu kontrol altında tutuyor, zayıflatıyor, iyileştiriyor. Örneğin akıllı tişörtler, üzerindeki nano sensörler sayesinde kalp atışlarımızı, vücut ısımızı ve kan şekerimizi düzenli olarak kontrol ediyor. Acil bir durumda ise bizleri ya da internet üzerinden doktorumuzu uyarıyor. Gerektiğinde ilaç veren, mikroorganizmalardan ve zehirli gazlardan koruyan, güzel koku yayan ve yaraları tedavi etmeye yardımcı olan tekstil ürünleri piyasaya sürüldü bile. Yani uzak bir gelecekten değil, bugünden bahsediyoruz. Biz belki henüz bu teknolojilerle tanışmadık. Ancak moda, bilim, sağlık ve özellikle de askeriye son 20 yıldır giyilebilir teknoloji ile oldukça haşır neşir durumda. İnsanoğlu artık satın aldığı her şeyde estetik ve konfor kadar, fayda ve şifa da arıyor. Bu da moda markalarıyla teknoloji devlerini aynı masada buluşturuyor.

Şu anda E-Giysi Satın Alabilir miyiz?

Intel ve Opening Ceremony kadınlar için tasarladıkları hem şık hem akıllı bileklik MICA ile modayla teknolojiyi tek üründe birleştirdi. Moda devi Ralph Lauren’in iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı tişörtü sporcuların kalp ritmini, nefes alışverişini ve eforunu ölçümleyen bir uyarı teknolojisine sahip.
Giyilebilir teknoloji sektörünün lideri ise bilişimin pek çok alanında olduğu gibi, Çin. Çinli bilim insanları geliştirdikleri mikrokapsüllere istedikleri maddeyi koyup tekstile uygulayabiliyor. Bu akıllı giysiler cilde nem veriyor ya da zayıflamayı sağlıyor. Normal ürünlerden yüzde 30-50 daha pahalı olan giyilebilir teknoloji ürünü akıllı giysiler yakın gelecekte; selülitten alerjiye, eklem ağrısından cilt hastalıklarına pek çok sağlık sorununa çözüm olmaya aday.

Tasarlab