Göz Kapağı İltihabı Nedir?

Göz kapakları, gözleri bakterilere ve yabancı maddelere karşı koruyan cilt yapılanmalarıdır. Bu yapılanmaların diplerinde bulunan kirpikler, dış etkenler tarafından maruz kalınan toz taneciklerinin göze girmesine engel olur. Foliküller yani kirpik diplerinde bulunan yağ bezleri nadiren tıkanabilir. Bu durum göz kapağı rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Bu rahatsızlıklardan en yaygın olanı ise tıpta geçen adıyla Blefarit yani göz kapağı iltihabıdır.

Göz Kapağı İltihabı Nedir?

Tıpta bilinen adıyla Blefarit yani göz kapaklarının kenarında kirpik diplerinin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kirpik dibi iltihabı olarak da bilinen bu hastalık göz kapağının hem alt hem de üst kısmında ortaya çıkabilmektedir. Genellikle her yaş grubunda görülen bu hastalığın kronikleşme ihtimalini de bulunmaktadır. Göz kuruluğu ya da kirpik batması gibi belirtilerle karşılaştığımızda hastalığın başlangıç aşamasında olduğunu anlayabiliriz. Hastalığa yakalananların muayene olmaması ya da tedavi sürecini aksatmaları durumunda kalıcı hasar meydana gelebilir. Ayrıca tedavi için en önemli nokta göz hijyenine önem göstermektir. Tedavinin zamanında başlaması ve hastalığın ilerlememesini durumunda kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Böylece Blefarit hastalığa yakalansanız dahi kronikleşmeyi önleyebilirsiniz.

Blefarit ( Göz Kapağı İltihabı) Nasıl Geçer?

Göz kapağı iltihaplanmalarının tedavisinde ilk olarak hijyen çok önemlidir. İltihaplı olan bölge temiz tutmadığınız takdirde hastalık ilerler ve gözde kalıcı zarar meydana gelebilir. Eğer rahatsızlık başlangıç seviyesindeyse ilerlememesi için muhakkak profesyonel yardım almak gereklidir. Doktor muayenesi olduktan sonra uygulanan ilaç tedavisinde o bölgeye sürülecek krem ya da merhem etkili bir çözümdür. Ayrıca antibiyotikler, göz kapağının iç kısmını dezenfekte etmek ve iltihabın göz kapağı harici farklı yerlere ulaşmasını önlemek için tavsiye edilen ilaçlardır. Bu sayede gözünüzün zarar görmesi ihtimali azalır. Diğer bir ilaç tedavisi olarak da steroid içeren göz damlaları önerilmektedir. Göz kuruluğu şikayeti ile gelen hastalara suni gözyaşı damlalarının verilmesi de enfeksiyon tedavilerinde etkilidir. Düzenli ilaç tedavisi ve hijyenik bir ortamda hastalığın geçmesi hatta tekrarlanmaması bile söz konusu olabilir.

Göz Kapağı İltihabına Ne İyi Gelir?

Bu tür rahatsızlıklarda göz hijyenine dikkat etmek gerekir. Özellikle kadınlar için göz makyajını temizlemeden uyumak oldukça olumsuz bir etki yaratmaktadır. Göz kapaklarında biriken iltihabın dağıtılması için ılık ve ıslak kompres uygulanması iyi sonuç verebilir. Temiz bir havlu ya da pamuğu ılık suya bandırıp 5-10 dakika göz kapaklarının üstünde bekletmek de faydalı bir yoldur. Uygulanan sıcak tedavinin ardından göz şampuanı ile masaj yaparak göz bölgesini temizlemek gerekir. Bu işlemin günde en az 2 kez uygulanması tedaviye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda soğuk çay demini iltihabın bulunduğu bölgeye uygulamanız da işe yarayabilir. Tüm bunları uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Göz Kapağı İltihabı Kaç Günde Geçer?

Göz kapağı iltihabı tedavisinde ilaçlar ve aynı zamanda evde uygulayacağınız yöntemler mevcuttur. Eğer rahatsızlığınız için doktora başvurduysanız ilaçlarını verilen saatte düzenli bir şekilde kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca evde uygulayacağınız yöntemlerden biri olan göz masajı ve sıcak tedavisini günde 2 ya da 3 kez tekrarlamanız gerekir. Bu tedaviler ile 7-10 gün arasında iyileşme sürecine girmiş olursunuz. Ancak hastalığın kronikleşmemesi için göz temizliğine önem göstermeniz gerekmektedir.

Tasarlab