Hapkido Nedir? Nasıl Yapılır?

Uzak Doğu dövüş sporlarının birbirlerinden farklı türleri bulunuyor. Hapkido’da da bu türlerden biri. Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu spor, 3 bin yıllık geçmişe sahip ve kökenleri Kore’ye dayanıyor.
Bu yazımız Hapkido hakkında detayları ele almaktadır.

Hapkido Ne Demektir? Nasıl Yapılır?

Hapkido, ana vatanı olan Kore dilinde 3 ayrı kelimenin birleşiminden oluşturulmuştur. Hap: Beden ve ruhun uyumlu birlikteliği, Ki: Yaşam ve beden enerjisi, Do: Eğitim yolu. Bizler Hapkidodan dövüş sporu olarak bahsediyor olsak da kelime anlamından da çıkarılacağı üzere kendisi dövüş ya da saldırı bilinciyle var olmuş bir spor değildir. Aksine bu sporun amacı, kişinin bedensel farkındalıklarını geliştirmesi ve ruhani gelişimini tamamlamasıdır.
Hapkidonun bir diğer yanı ise günün belli saatlerinde yapılan bir egzersizden çok yaşam stiline dönüşmesidir. Bu savunma sporu derin bir kişisel farkındalık ve bilinçle yapılır ve kişinin gündelik yaşamını da karakterize eder. Tarihte rahipler ve seçkin sınıf bireyler tarafından tercih edilen hapkido, sporcular için kişisel gelişim yolculuğuna dönüşür.

Hapkido Teknikleri Nelerdir?

Antik zamanlardan bu yana var olan Hapkido, tekniklerinde diğer savunma sporlarından esinlenmiştir. Hapkidonun tekmeleri tekvandoya benzerken, savuşturma teknikleri aikodaya benzer. Hapkidonun tekniklerinden biri de dairesel hareketlerle rakibin kafasını karıştırmaktır. Sporda özellikle ellerden yararlanılırken tekmeler oldukça güçlüdür. Akrobatik jimnastik, eğme, bükme hapkidonun yararlandığı diğer teknikler arasındadır.

Hapkido ile Aikido Arasındaki Farklar

Hapkido ve aikido arasında birçok yönden benzerlik bulunmaktadır. Fakat ikisi de aynı aileden geliyor olsalar da birbirinden farklı özellikleri de vardır. Daito-Ryu Aikijujutsu adlı dövüş sanatının dalları olan bu iki spor sık sık aynı teknikleri paylaşırlar ve ruhani- bedensel gelişime yaklaşımları da benzerlik gösterir. Aynı aileden gelen ve ortak kültürde yetişen Hapkido ve Aikidonun birbirlerinden uzaklaşmasının tarihsel bir sebebi de vardır. Bir zamanlar Japonya hakimiyetinde olan Kore, bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte Hapkido sanatını kendine özgü hale getirmek ve millîleştirmek istemiştir. Bu sayede Japon dövüş sanatı olan Aikidodan ayrılarak Kore dövüş sporunu tanıtmayı amaçlamıştır. Hapkido’ya yeni yerel teknikler kazandırılırken kimi felsefelerinde de yenilenme olmuştur.

  • Aikido en az hücum yapan dövüş sporlarından biridir ve rakibi ruhani güçle alt etmeye inanır. Oysa hapkidoda hücumlar çok daha serttir ve bu anlamda dövüş sporu tanımına daha da yaklaşır.
  • Aikidonun Tae Kwon Do’nun “yu” prensibini takip ettiğine inanılıyor, Hapkido ise Ta Kwon Do’nun hem “yu” hem “kang” prensibini takip ediyor.
  • yu: ideal esneklik biçimine ulaşmak, kang: savaş esnasında enerjinizi uygulamak.
  • Aikido Japon savaş sanatıdır, Hapkido ise Kore’ye aittir.
Tasarlab