Haşerelerle Mücadelede Doğal Yöntemler

İçinde bulunduğumuz mevsim sebebiyle evlerimizde karşımıza çıkmaya başlayan minik ve sevimli böcek dostlarımıza bir merhaba diyelim. Aramızda bahar temizliğine girişmiş olanlar, belki yazlığına gidenler ya da sayfiyede bir tatil ayarlamış olanlar olabilir. Tahtakurusunun sesinden uyuyamamanızı ya da mutfağınızın uçan karıncalar tarafından istila edilmesini istemeyiz. Bu nedenle, güzel bir merhabalaşmadan sonra sağlığımızı da tehdit eden bu dostlarımıza hoş bir güle güle diyebilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamanızı öneriyor, mücadelenizde muvaffak olmanızı diliyoruz!

  • LAVANTA

Aile büyüklerimizden öğrendiğimiz kadarıyla dolabımızın, kullanmadığımız kıyafetlerin içine koyduğumuz lavanta keseleri, lavantalı sabunların elbette bir anlamı vardı. Özellikle güvelere karşı oldukça etkili olan lavanta kokusu pire, sinek ve hamam böceklerine karşı da inanılmaz bir savaşçı. Bizim bayıldığımız, adına köyler kurduğumuz (Lavanta Kokulu Köy) lavanta kokusundan haşereler neyse ki nefret ediyor. Bu doğal koruyucuyu saksıda yetiştirmek de mümkün. Hem görüntüsü hem kokusuyla bizleri pişman etmeyecek bir yandaş.  

  • NANE

Güzel bir taze nane kokusunu sevmeyen var mıdır acaba? Evet vardır; karıncalar, özellikle uçanları, sinekler ve hatta fareler. Bu haşerelerin çıktıkları yere bir dal taze nane koyup sonucu lütfen test edin. Biz denedik, oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bahsedeceğimiz tüm bitkiler gibi naneyi de balkon ve cam kenarlarına koyacağınız saksılarda yetiştirebilir ve ‘’Evde böcek olmaması için ne yapmalı?’’ sorusunun cevabını bulabilirsiniz. 

  • BİBERİYE

Evinizi haşerelerden koruyacak bir diğer güzel kokulu bitki ise biberiye.  Evde biberiye yetiştirmenin haşereleri uzak tutmasının yanında birkaç yararı daha bulunuyor. Özellikle et yemeklerinde harika oluyor, çayı demlenebiliyor; eğer evde başka bitkiler de yetiştiriyorsanız onları da siniklerden koruyor. Tam bir takım çalışması elemanı. Haşere türleri ile mücadelede yanınızda olmasını isteyeceğinizi düşünüyoruz. 

  • FESLEĞEN

Neredeyse her çiçekçide ve artık marketlerde bile saksılarca bulunan fesleğenden birkaç tane edinmenizi öneriyoruz. Arada elinizi üzerinde gezdirip elinize bulaşan kokuda mest olmak bile yeter aslında ama haşereler neyse ki bizim gibi düşünmüyor. Fesleğenin olduğu yerlere pek yaklaşmıyorlar. 

  • OĞUL OTU

Belki de pek duymadığımız bu ot görsel olarak naneye, koku olarak ise limona benziyor. Böceklerle başa çıkmada yardımcı olmasının yanında sinek ve böcek ısırıklarının kaşıntı ve kızarıklığını da aldığı söyleniyor. Bunun için demleyip cildinize sürmeniz gerekiyor. Ancak alerjik reaksiyonları göz önünde bulundurarak öncelikle küçük bir alanda denemeyi ihmal etmeyin. 

Yukarıda çoğunlukla evimizde de yetiştirebileceğimiz bitkilerden bahsettik; ancak ‘’Aman bitki falan yetiştiremem…’’ diyenlerin de olacağını düşünerek bu bitkilerin yağından hazırlanacak; yani doğal haşere ilacı ya da doğal böcek ilacı olarak adlandırabileceğimiz bir karışımın haşerelerde mücadelede işinize yaracağı müjdesini vermek isteriz. Bir tarif paylaşmak gerekirse:

-1 su bardağı elme sirkesi

-1 su bardağı su

-5 damla nane yağı

-5 damla lavanta yağı

-5 damla okaliptüs yağını karıştırarak sprey olarak kullanabileceğimiz bir şişenin içine koyuyoruz ve haşerelerin giriş çıkış noktalarına sıkıyoruz.  Ancak kokuların uçucu olduğunu unutmuyoruz ve düzenli aralıklarla fıs fıslama işlemini sürdürüyoruz. 

Tabi ki haşerelerle mücadele olayının kontrolden çıktığını düşünüyorsanız lütfen yağlarla, bitkilerle, doğal yöntemlerle uğraşmayın; profesyonel bir yardım alın. Aksi takdirde durum giderek kötüleşecektir. 

Tasarlab