Hayal Panosu Nedir? Evde Hayal Panosu Yapmak

Hepimizin yaşam motivasyonunu arttıran amaç ve hevesleri vardır. Gitmek istediğimiz yerler, kazanmak istediğimiz okullar , başarılı olmak istediğimiz bir kariyer, öğrenmek istediğimiz diller, edinmek istediğimiz tecrübeler, satın almak istediğimiz bir araba ve dahası…

İzole olduğumuz ve kendimizle baş başa kaldığımız bu günlerde yaşadığımız dünya için endişeleniyor ve bizleri nasıl bir geleceğin beklediği hakkında kaygıya düşüyoruz.

Hepimiz için mental bir yorgunluk haline gelen bu kaygıları bir kenara bırakıp umutlarımızı taze tutmak ve gelecek günler için kendimizi hazırlamak şu dönem yapabileceğimiz en iyi yatırımlardan biri.

Karantina sürecinde zaman ayıramadığınız, ertelediğiniz istekleri bir daha gözden geçirmek ve hedef haline getirmek hem keyifli hem de geliştirici olacaktır. Ya da kendimize yeni istek alanları oluşturmak…

Hazır isteklerimizi keşfetmiş ya da listelemişken, onları gözümüzün önünde tutmak da hedeflerimize odaklanmamızı sağlayacaktır.

Hayal panosu nedir?

Gün içerisinde “Bunu yapmalıyım.” Ya da “Bu olmalı.” dediğimiz şeyleri bir kenara bırakıp geçiştirebiliyoruz. Ya da geleceğimiz için hedefler koymaya vakit bulamıyoruz. Hayal panosu ise bu arzularımızı gerçekleştirmek için attığımız ilk adımlardan biri. İsteklerimize dair görselleri bir araya getirerek, mantar pano, not kağıtları, yapıştırıcı ve iğnelerle kolayca hazırlayabileceğimiz hoş bir pano hem eğlenceli hem de estetik olacaktır.

İlk yapmanız gereken ise isteklerinizi belirlemek.

Keşfedin


Hayal panonuzu hazırlamadan önce ilk yapmanız gereken isteklerinizi keşfetmek. Bu yaşadığınız yıl içerisinde ya da uzun bir süre sonra gerçekleştireceğiniz bir hedef olabilir.

Örneğin yıl içerisinde gitmek istediğiniz bir yer, bitirmek istediğiniz bir kurs, satın almak istedikleriniz, başarılı olmak istediğiniz alanlar üzerinde biraz düşünüp kendi arzularınızı keşfederek işe koyulabilirsiniz. Kendinize dilediğiniz kadar hedef koyabilir ya da tek bir istek üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Arzularınıza da zaman dilimine de siz karar vereceksiniz.

İnanın


Hayatta hiçbir şey imkansız değildir. Yakın yada uzak gelecekte gerçekçi taleplerde bulunduğumuz ve hedeflerimiz için çabaladığımız müddetçe birçok şeyi elde edebiliriz. Evlerimize kullandığımız, durgunlaştığımız ve hayatlarımızı tekrar sorguladığımız bu dönemde karamsarlığa kapıldığımız anlar olsa da yaşama olan inancımızdan vazgeçmemeliyiz.

Aksine bol bol vaktimizin olduğu bu günleri hedeflerimize hazırlanmak, yeni yöntemler bulmak ve farklı uğraşlar edinmek için değerlendirebiliriz.

İsteyin, inanın ve çabalayın.

Keyif aldığınız görseller toplayın


Hedeflediğiniz konuda size ilham veren ya da motive eden görseller ve semboller bularak panonuz için hazır hale getirin. Yapıştırıcı, iğne gibi materyallerin yanında panonuzu süsleyip renklendirecek alternatifler de kullanabilirsiniz. Mantar panonuz yoksa duvarınızı, herhangi bir levhayı ya da çerçeveyi de kullanabilirsiniz.

Başka bir alternatif ise görsellerinizi kendiniz hazırlamanız olabilir. Karantinada çıktı almanız imkan dahilinde görünmüyorsa, elinizdeki kağıtlara çizim yaparak ya da yazarak panonuzu tamamıyla kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Sıkça göreceğiniz bir yere yerleştirin.


Hayal panonuzu göz ardında kalan bir yerde tutmaktansa gün içerisinde sıklıkla göreceğiniz ve size enerji verecek bir alana yerleştirin. Hayallerinizi, isteklerinizi hatırlamak hem gününüzü iyi geçirmenize sebep olacak hem de hedefleriniz uğruna çabalamanız için ilk motivasyonu sağlayacaktır.

İnanmaktan ve çabalamaktan vazgeçmeyin.

Tasarlab