Hayat Kalitemizi Hemen Yükseltecek 4 Alışkanlık

Belki çok üzerinde durmuyoruz ama alışkanlıklarımız, bizi biz yapan şeylerin başında geliyor. Gündelik rutinimiz; sağlığımızı, kariyerimizi, özel ilişkilerimizi; kısacası tüm hayatımızı ve hatta geleceğimizi etkiliyor. Her gün pek de farkında olmadan yaptığımız veya yapmadığımız pek çok şey var. İşte yaşam kalitesini artırma yolları tam da bu alışkanlıkları şekillendirmekten geçiyor. Bunun için öncelikle gündelik hayatımızda neleri sürekli olarak yapıyoruz, alışkanlıklarımız neler, onu belirlemeliyiz. Elinize bir kağıt kalem alıp faydalı ve zararlı alışkanlıklarınızı listeleyin. Ardından zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmak adına neler yapabileceğinizi belirleyin. Faydalı alışkanlık edinmek ise kaliteli ve sağlıklı yaşam için attığımız bu adımların ikincisi. Evet eski alışkanlıklarımızı bir çırpıda bırakmak ve yeni alışkanlık edinmek hiç kolay değil. Ama bir kere başardınız mı yaşamınızın gözle görülür bir biçimde değiştiğini görecek ve iyi ki diyeceksiniz. Evrende her şey anbean değişiyor. Gelin bu kadim döngüye uyalım ve hemen şimdi şu mucizevi 4 alışkanlığı hayatımıza dahil edelim.

Uyku kalitenize dikkat edin

Bilim insanlarının yayınladığı makaleler hafıza ve sağlıklı uyku arasında doğru orantı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Yani uykumuza ne kadar dikkat edersek zihin sağlığımızı da o derece korumuş ve güçlendirmiş oluyoruz. Kaliteli uykunun sırrı ise erken yatıp erken kalkmak. Elbette ambiyansın uykuya uygun olması, yatak kalitesi ve beslenme rutinimiz de çok önemli. Tıpkı başka aktiviteler için yaptığınız gibi uyku için de hazırlanın. Yatma vaktinizden birkaç saat önce, bitki çayları hariç yeme-içmeyi kesin; elektronik cihazlarınızı kapatın ve yatağınızın bulunduğu ortamın karanlık olmasına özen gösterin. Zihninizi boşaltıp uykuya daha rahat dalmak için meditasyon veya uyku yogası yapabilirsiniz. Erken kalkmak sağlıklı yaşam yolunda attığınız en önemli adım olacak.

Teknoloji diyeti yapın

Siz de günümüzdeki pek çok insan gibi tableti veya cep telefonu olmadan yaşayamayanlardan mısınız? Nörologlar cep telefonsuz kalma korkusuna isim bile vermişler: Nomofobi. Eğer dijital dünyadan kısa süreliğine de olsa ayrılamıyor, elinizden telefonu düşürmüyor, bilgisayarın başından bir türlü kalkamıyorsanız ve yakınlarınız size bu konuda ciddi ciddi sitem etmeye başladıysa elinizdeki cihazı hemen yere bırakın ve yavaşça yanından uzaklaşın. Şaka bir yana; öylesine vakit öldürdüğümüz bilgisayar oyunları ve sosyal medya döngüsünden çıkmak belki başlangıçta çok zor gelecek ama eğer başarabilirseniz kendinize ve sevdiklerinize ayıracağınız bitimsiz saatleriniz olacak. Yaşam kalitesini artırma yollarından biri olan bu diyet size çok ama çok kıymetli, parayla dahi satın alamayacağınız bir şey kazandıracak: Zaman.

Hayır demeyi öğrenin

Hayatta ne kadar çok şeyi sadece başkaları için, onlar uğruna, hayır diyemediğimiz için yaptık bir düşünsenize! Şimdi bu makûs kaderi tersine çevirme vakti geldi. Yaşam kalitesini artırma yolları sadece spor rutini oluşturmak, erken kalkmak, sağlıklı yaşamak, su tüketimi ve temizlik alışkanlıklarımızı düzenlemekten ibaret değil. Ruhsal dünyamız ve düşünce yapımızda da değişikliklere gitmemiz gerekiyor. Talep kimden gelirse gelsin, gerçekten yapmak istemediğimiz şeylere hayır diyebilmek yaşam kalitemizi hemen yükseltecek alışkanlıklar arasında.

Kendinize “kaliteli” vakit ayırın

Yaşam kalitesini artırma yollarını belki saymakla bitiremeyiz ancak bu listenin başında ne olmalı derseniz elbette kendinize kaliteli vakit ayırmak deriz. Yani kendinizle baş başa kalarak canınız gerçekten ne istiyorsa sizi en çok ne dinlendiriyorsa ne huzur veriyorsa onu yapmak. Bunu alışkanlık edinmek kendinizi daha iyi tanımanızı, iç sesinizi dinleyebilmenizi, hayattan ve gelecekten neler beklediğinizi netleştirmenizi sağlayacak. Kendinizi verip tüm dünyayı unutabileceğiniz bir hobiye başlayabilir, kitap okuyabilir, yazı yazabilir veya uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kendinize vakit ayırmak kendinizle tanışmanızı, zihninizin ve bedeninizin neye ihtiyacı olduğunu belirlemenizi sağlayıp sağlıklı yaşamın altın anahtarını verecek elinize.

Tasarlab