Hayat Sigortası Yaptırmanın Reddedemeyeceğiniz 5 Avantajı

Hayat sürprizlerle dolu uzun ve geneline bakarsak zorlu bir yol. Ve bu yolda bizi ve ailemizi iyiler kadar kötü sürprizler de bekliyor. Elbette gönlümüz hep iyi düşünmekten yana; tüm gayretimiz hayat denen hikayenin ailemize güzel şeyler getirmesi için. Ancak gerçek ne yazık ki böyle değil. İşte bu nedenle hem kendimiz hem de sevdiklerimizin hayat kalitesinin düşmemesi adına hayat sigortası nedir diye soruyor ve en doğru güvenceyi bulmak için araştırmalar yapıyoruz.
Hayat Sigortası Nedir?
Peki hayat sigortası nedir, avantajları nelerdir? İşte tüm bunların 5 maddede yanıtı:

1. İçinizi kemiren sorulara elveda!

Ya bana bir şey olursa ya kaza geçirir ve çalışamaz hale gelirsem; ya işten çıkarılırsam veya iflas edersem; ya ciddi bir hastalığa yakalanırsam ailem, sevdiklerim ne yapar? Durumun manevi tarafı bir yana maddi açıdan neler yaşarlar? Nasıl geçinirler, ne yer ne içerler? Siz de kendinize gece-gündüz bu soruları soruyor ve sevdikleriniz için –haklı olarak- endişeleniyorsanız hayat sigortası size ilaç gibi gelecek. Hayat sigortası poliçesi ile tüm bu sorulara elveda diyecek ve kendinizi kuş gibi hafiflemiş hissedeceksiniz.

2. Sevdikleriniz artık güvence altında

Hayat sigortası nedir sorusunu tek kelimeyle yanıtlayacak olursak güvencedir diyebiliriz. Hayat sigortası yaptırarak kötü ihtimallerin (vefat, işsizlik, kaza, kritik hastalık gibi) hayatınızda yapacağı sarsıcı etkiyi ortadan kaldırabilirsiniz. Böylesi bir durumda siz ve sevdiklerinizin yaşam standardı düşmez, çocuklarınız eğitimine eskisi gibi devam edebilir. Hayat sigortası poliçesi yaptırarak hem kendiniz hem de sevdiklerinizin yaşamını güvence altına almış olursunuz.

3. Yakınlarınızı düşünmek sizden, ödemesi devletten

Hayat sigortası yaptırmak sizden, ödemesi devletten; nasıl mı? Ücretli çalışanlar; kendileri, eş ve küçük çocuklarının birikimli hayat sigortası poliçeleri için ödediği primlerin %50’si ve koruma hayat sigortası poliçeleri için ödediği primlerin tamamını, aylık brüt ücretlerinin %15’ini ve brüt asgari ücretinizin toplam tutarını aşmamak kaydıyla vergi indiriminde kullanabiliyorlar. Serbest meslek sahipleri; kendileri, eş ve küçük çocuklarının birikimli hayat sigortası poliçeleri için ödediği primlerin %50’si ile koruma hayat sigortası poliçeleri için ödediği primlerin tamamını yıllık beyan ettiği gelirin %15’ini ve yıllık olarak brüt asgari ücretinin yıllık toplam tutarını aşmamak kaydıyla vergi indiriminde kullanabiliyorlar. Yani hayat sigortası çeşitleri için ödeyeceğiniz tutarın bir kısmını vergiden düşebiliyorsunuz.

4. Farklı ihtiyaçlarınız için farklı çözümler

Hayat sigortası çeşitleri şirketten şirkete farklılık gösterse de genel olarak hepsini iki başlıkta toplayabiliriz. Tam koruma amaçlı hayat sigortası riskin gerçekleşmesi durumunda geride kalanlara veya sigortalıya maddi güvence sağlayan bir sigorta türü. Birikim içermiyor ve teminat tutarları daha yüksek. Diğer bir çeşit olan birikimli hayat sigortası ise birikim yapmanızı ve kendinizin ya da sevdiklerinizin finansal geleceğini planlamanızı sağlıyor. Ayrıca tam koruma amaçlı hayat sigortasında olduğu gibi olası risklerin finansal etkilerini en aza indiriyor. Teminat tutarları diğerine göre daha düşük ve birikim yapabiliyorsunuz.

5. Her bütçeye her keseye uygun seçenekler

Sigorta şirketlerinin hayat sigortası çeşitleri arasında her bütçeye her keseye uygun pek çok seçenek bulunuyor. Böylelikle kendimiz ve sevdiklerimizin hayatını güvence altına almak konusunda hiçbir bahanemiz kalmıyor. Yapmanız gereken şey hayat sigortası çeşitlerini inceleyerek siz ve aileniz için en uygununu seçmek.

Tasarlab