Hem Eğlenceli Hem Nostaljik Bir Egzersiz: Paten

Bu aralar etrafınızda paten kayan ve keyifle yol alan birilerini gördünüz mü?

Nostaljik bir eğlence ve egzersiz tipi olan patenler son zamanlarda tekrar popüler oldu ve sokaklarda paten kayan kişiler görmeye başladık. Çocukluğun ve gençliğin enerjik, özgür ruhunu anımsatan bu enfes eylemin iyi bir kondisyon egzersizi olduğu da bilinmekte.

Paten kaymayı düşünüyor ya da patenin vücuda ne gibi olumlu etkileri olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı okuyun.

Tarihte İlk Paten Denemeleri

Paten kullanımı hakkında bilinen ilk deneyimin büyük bi sakarlıkla sonuçlandığı da söylenir. İlk paten denemesi 1760 yılında Belçikalı bir müzik aletleri yapımcısı tarafından oldukça yanlış bir zaman ve mekanda denenmiştir. Aynı zamanda bir keman virtüözü olan Joseph Merlin İngiltere’de Carlisle House’da düzenlenen bir maskeli baloya paten üzerinde keman çalarak giriş yaptı. Bu egzantrik şovla zümrenin ilgisini çekmek ve beğenisini toplamak isteyen Joseph Merlin patenin hareket kabiliyetini kullanamadı ve duramadı. Bu girişiminin sonunda ise kendini ederi 600 Sterlin olan bir camı parçalamış, kemiklerini ve kemanını da kırmış olarak buldu. 1823 yılına kadar ise patenden tekrar bahsedildiği ya da paten deneyen birinin olduğu görülmedi.

1823 yılında pateni tekrar deneyen ve göz önüne taşıyan kişi ise aslında bir manav olan Robert John Tyers’tı. O da kendi adını verdiği patenleri ayakkabısının altına takarak Londra’nın Windmul caddesinde bir gösteri yaptı ve bu gösteri 63 yıl öncesinin aksine oldukça başarılıydı. Aynı yılın 22 Nisan günü Tyers patenin patentini aldı.

Paten Türleri

Günümüzde kullanılan 5 ayrı paten türü bulunmaktadır ve bunlar kullanıcıların amacına ve seviyesine göre tasarlanmaktadır.

Quad Paten: Retro tasarımlarıyla ve özellikleriyle anılan Quad paten başlangıç seviyesindeki kişilerin kullanımına uygundur. Manevra kabiliyeti zayıf bir paten türüdür; düz zeminde risksiz bir paten bir sürüşü için idealdir.

Fitness Paten: Başlangıç için ideal olan fitness paten büyük tekerleri bulunan ve bot şeklinde tasarlanmış bir paten türüdür. Düz zeminde spor amaçlı sürüşe uygundur.

Salom Paten: Salom yapmak yani engeller arasında zigzag çizmek için tasarlanmış paten türüdür. Fitness paten türüne benzese de onun gibi düz alanlarda kullanım sınırı bulunmaz. Engelli ve pürüzlü alanlarda kullanılabilir. Salom patenin bir başka özelliği ise topuk frenlerinin olmamasıdır.

Urban Paten: Fitness patenin ileri seviye türüdür. Engebeli zeminlerin yanı sıra kavisli zeminlerde de yol alabilmek için tasarlanmıştır. Bu yönüyle Salom patene de fazlasıyla benzemektedir.

Hız Pateni: Tekerleri diğer patenlere göre daha ince ve büyük olan hız pateni ileri seviye kullanıcılar için önerilmektedir. Kullanan kişinin paten üzerinde daha hızlı yol kat etmesini sağlar fakat iyi bir kondisyon da gerektirir.

Agresif Paten: Paten ustası denildiğinde aklınıza ekstrem figürler, atlamalar yapan trabzan üstünde kişileri hayrete düşüren patenciler geliyor değil mi? Agresif paten trabzan üstünde şov yapabilen bu kişilerin kullandığı paten türüdür. Küçük tekerleri sayesinde çabuk hızlanır, darbe ve düşüşlerden minimum oranda etkilenir ve tasarımı gereği manevra kabiliyeti gelişkindir.

Patenin Faydaları

Paten kaymak dışarıdan keyifli ve eğlenceli bir eylem gibi gözükür ve gerçekten de öyledir. Bununla birlikte patenin beden ve zihin üzerinde de fazlasıyla olumlu etkileri bulunmaktadır.

Beden zihin koordinasyonunu geliştirir: Paten sürerken, manevra yaparken beden ve zihnin koordinasyonu güçlenmekte. Kişinin kas ve beden farkındalığı gelişmektedir.

Kondisyon ve dayanıklılığı artırır: Paten süren bir kişinin vücut kondisyonu gelişirken  sarf ettiği enerji ve ritimle dayanıklılığı da artar. Aynı zamanda esneklik de kazanır.

Kalori yakmayı kolaylaştırır: Paten üzerinde ilerlerken koşu yaptığınız kadar kalori yakarsınız. Dışarıdan teker üzerinde ilerliyor gibi dursanız da paten sürdüğünüz anlarda kaslarını kullanır ve kontrol için enerji harcarsınız. Paten sürdüğünüz bir yarım saatte 425 kalori yakarsınız.

Eklemleri daha az yorar: Koşu, ip atlama gibi kalori yakımında fazlasıyla etkili sporlar korunaklı davranılmadığında eklemlerin darbe görmesine sebep olur ve uzun vadede eklem ağrısı, eklem deformasyonuna sebep olabilir. Paten ise onlar kadar kalori yakmanızı sağlarken eklemlerimizin en az hasar gördüğü egzersiz türüdür.

Denge ve esneklik: Paten kayan bir kişi hareketli cisim üzerinde kontrolü sağlar ve bu cisim üzerinde manevra yapar. Bunları sağlarken bedeni günden güne esneklik ve manevra kabiliyeti kazanır.

Sosyal ve manevi bir kazanım da olur: Bir etkinlik içinde olmak, eylemde kalmak kişilere her zaman sosyal kazanım sağlamaktadır. Paten de bunun bir parçasıdır, paten sürerken yeni arkadaşlar edinebilir, etkinlik üzerine sohbet edebilirsiniz.

Manevi olarak, psikolojik olarak ise ciddi bir kazanımdır. Kişinin bedensel ve zihinsel farkındalığını artırırken ona özgüven ve cesaret de kazandırır. 

Tasarlab