Hepatit A, B, C, D ve E Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hepatit en temel şekilde bir karaciğer iltihabıdır ve çoğunlukla viral bir enfeksiyon sonucunda meydana gelir. Sarılık olarak da adlandırılan hastalığın tanımlanmış A, B, C, D ve E olmak üzere beş tipi bulunmakla beraber, uzmanlar toplam hepatit olanlar içerisinde ölüme en fazla neden olan türlerin B ve C tipi hepatit olduğunu belirtiyor.

Kronik hepatit,  karaciğer kanseri ya da ciddi karaciğer hasarına neden olabileceği için oldukça önemli ve aynı zamanda bulaşıcı bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar bu hastalıkların oldukça sinsi bir gelişim gösterdiğini ve çoğu insanın uzun yıllar boyunca hastalığı fark etmeden yaşadığını ortaya koymuştur. Bu durum geri dönülemez sonuçların meydana gelmesine sebep olduğunu gösteriyor. Hastalığı taşıdığının farkında olmayan kişiler hastalığın yayılmasına neden olarak hastalığın etkisini güçlendiriyor. Bu nedenle testler yöntemiyle erken tanı ve müdahale tedavi için oldukça önem kazanıyor.

Erken tanı ve tedaviye ulaşmak için ise en önemli etkenler hastalık ile ilgili farkında olmak ve bilinçlenmek. Dünya Hepatit Günü olarak belirlenen 28 Temmuz’a doğru hepatitin türleri nelerdir, belirtileri nedir, nasıl tedavi edilir? gibi sorulara cevap vermeyi umuyoruz.

Hepatit A Nedir?

Kontemine yani virüsün bulaştığı bir yiyecek ya da içeceğin tüketilmesiyle bulaşıyor. Buna bağlı olarak güvenli su ve uygun sağlık koşullarına ulaşılamadığı durumlarda yaygınlaşıyor. Genelde akut hepatite neden oluyor ve çoğu zaman vücut kendi kendine virüsle başa çıkabiliyor. Ancak yine de riske girmemek için var olan aşısını olmakta fayda var. Temiz su ve gıdalarla haşır neşir olduğunuzdan da emin olmaya çalışmak önemli bir önleyici müdahale olarak görülüyor.

Hepatit B Nedir?

Virüse sahip bir kişinin kanı veya diğer vücut sıvıları yoluyla bulaşıyor ki örnek olarak doğum yoluyla anneden çocuğa geçmesini, jilet ya da diş fırçasını paylaşmasını, korunmasız cinsel ilişkiye girilmesini veya iğne ve şırıngaların tekrar kullanılmasını gösterebiliriz. En önemli korunma yöntemi ise aşılanmak. Hastalığın sizde olması durumda ise tamamen tedavi eden bir yöntem olmamakla beraber çeşitli ilaçlar hastalığın siroz ya da kansere dönüşmemesinde etkili oluyor. Bu nedenle tekrar belirtmek istiyoruz ki erken tanı oldukça önemlidir.

Hepatit C Nedir?

Henüz aşısı bulunmayan hastalık kan yoluyla bulaşıyor. Korunmada tıbbi ekipmanların size özel olduğundan emin olmak, diş fırçası, jilet, tırnak makası gibi ekipmanları başkalarıyla paylaşmamak önem kazanıyor. Yine de bulaş durumunda %100’e yakın oranda çeşitli ilaçlarla tedavisinin mümkün olduğunu eklemek gerekiyor.

Hepatit D Nedir?

Kan yoluyla bulaşıyor ve hepatit B virüsünün yancısı; sadece hepatit B olan kişilerde görünüyor. Bu nedenle hepatit B’den korunursanız hepatit D’den de korunmuş oluyorsunuz.

Hepatit E Nedir?

Virüs bulaşının olduğu yiyecek ve içeceklerden bulaşan hepatit E’den korunmak için de güvenilir su ve yiyecek kaynaklarına ulaşabilmek gerekiyor. Hepatit A gibi tedavisi yok. Ancak çoğu zaman kişi kendi kendine iyileşiyor. Ama bazı durumlarda ölümcül olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü 2030 yılına kadar hepatitin halk sağlığını tehdit eden bir hastalık olmaktan çıkarılması yönünde çalışmalarına devam ediyor ve ülkemizde de aşılama programları yüksek öncelikli stratejiler olarak belirlenmiş durumda.

Sağlık Bakanlığının da önerdiği üzere;

Testleri yaptırın, bilgilenin, aşılanın ve korunun!

Tasarlab