Her Derde Deva: Aromaterapi Yağları

Aktar ve kozmetiklerde sıklıkla karşımıza çıkan bitkisel yağlar yani aromaterapi yağları şaşırtıcı bir şekilde birçok derde deva olabiliyor. Bin bir çeşidi olan aromaterapi yağları nefes darlığına, saç dökülmesine, cilt problemlerine, strese, sindirim ve boşaltıma iyi gelebiliyor.

Hangi Aromaterapi Yağı Neye Fayda Sağlar?

Aromaterapi yağlarının onlarca çeşidi bulunmaktadır ve her biri özünü aldığı bitkinin özelliklere göre farklı etkilere sahiptir. Aşağıda 8 ayrı aromaterapi yağının faydasını okuyabilirsiniz.

Yasemin: Yasemin yağı doğal bir sakinleştirici ve afrodizyaktır. Huzursuzluk ve endişenin yerine huzur ve denge getirir. Ayrıca cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu da bilinmektedir.

Sandal ağacı: Bronşit rahatsızlıklarını yatıştırır. Solunumu rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda nefes darlığına da iyi gelir.

Rezene: Rezene yağı hem adet sancılarını büyük ölçüde rahatlatmakta hem de epilepsi krizlerini yatıştırmaktadır.

Okaliptüs: Okaliptüs yağı iyi bir dekonjestandır. Yani salgıları gidermekte etkilidir ve bu sebeple böcek ısırıkları sonrasında kullanılabilmektedir. Isırık esnasında salgılanmış olan sıvıların etkisini azaltmaktadır. Aynı zamanda yanık ve yaralar iyi gelmekte, sinüsleri de açmaktadır.

Nane: Ödem, şişkinlik ve kramplara iyi gelmektedir. Masaj esnasında kullanılabilir. Aynı zamanda tansiyon düşüklüğü esnasında tansiyonu yükseltmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Nane yağının bir diğer etkisi karaciğeri iyileştirilmesidir.

Lavanta: Sinirleri rahatlatma özelliği olan lavanta yağı aynı zamanda baş ağrısına da ve migren krizlerine iyi gelmektedir. Krampların giderilmesi için de kullanılabilmektedir.

Jojoba: Cilt ve saç bakımında önemli rol oynayan jojoba yağı hem saç hem de cilt için de iyi bir nemlendiricidir. Bu etkisi sebebiyle güneş ürünü olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda boğaz iltihaplarına da iyi gelmektedir.

Zencefil: Bitkisi gibi yağı da soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Mide bulantısını ve nezle etkilerini gidermektedir. Aynı zamanda kas ağrısı, romatizma ağrısı ve kireçlenme tedavisi için de önerilmektedir.

Aromaterapi Yağları Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi yağları çeşidine ve kullanım amacına göre; koklayarak, sürerek, duş esnasında ya da içerek kullanılabilmektedir. Bunun için alınan aktara danışılması gerekmektedir. Fakat yağlar bitki özünden elde edildiği ve organik olduğu için fazlasıyla yoğundur ve bu sebeple suyla seyreltilerek kullanılması gerekmektedir. Kullanım için verilen genel tavsiyeler ise şu şekildedir:

 • Saç için kullanılacaksa şampuan içerisine eklenebilir ya da saç maskesi olarak kullanılabilir.
 • El ayak bakımı için kullanılacaksa peeling suyunun içerisine ya da kremin içerisine eklenebilir.
 • Solunum yollarını açmak için kullanılacaksa ısıtılıp koklanabilir. Bu yöntemin adı buğudur.
 • İçilerek kullanılan yağlar kan dolaşımı ile vücuda karışmaktadır ve seyreltilerek kullanılması gerekir.
 • Bu yöntemlerin hangi yağ için uygun olup olmadığı kullanım öncesinde araştırılmalıdır.

Bununla birlikte yağ kullanımlarının öncesinde mutlaka doktora danışılmalı ve uygunluğu sorgulanmalıdır. Aromaterapi yağlarının temel tedavi aracı olmadığı, sorunları kökten çözmeyeceği ve yalnızca yardımcı olarak kullanılması gerektiği de unutulmamalı.

Aromaterapi Yağlarını Kimler Kullanmamalıdır?

 • Alerjik reaksiyonu olan kişilerin
 • Kalıcı cilt problemleri olan kişilerin
 • Böbrek, kalp ve dolaşım sisteminde kronik hastalıkları olan kişilerin
 • Hamilelerin
 • Yüksek tansiyon sahibi kişilerin
 • Kanser tedavisi gören kişilerin

Aromaterapi yağı kullanmaması, eğer tavsiye edildiyse mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Tasarlab