Her Girişimde Olması Gereken 5 Özellik

Girişimcilik, engellerle dolu uzun bir yol. Diğer yandan her girişimde mutlaka olması gereken özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir girişim için öncelikle hedef belirlemek ve sonrasında yapılacak işlere dair adımlar atmak önerilir. Türkiye’de son yıllarda başarılı olan girişimler arasında yer alan online market/yemek uygulaması Getir ve kolaylıkla dilediğiniz yere taksi çağırabileceğiniz BiTaksi uygulaması aşağıdaki özelliklerin her birini taşıyor.

İyi Bir Network Çalışması

Girşimi hayata geçirmeden önce mutlaka detaylı bir çalışma yapılması gerekir. Bunun başında ise network çalışması yapmak vardır. Network çalışması yaparken girişimle alakalı detayları ele almak ve verilecek hizmet ya da ürüne dayalı çıkarımlar yapmak gerekir. Yapacağınız işten para kazanmak istiyorsanız onu mükemmel hale getirmek için yapmanız gereken ilk şey iyi bir network çalışması yapmaktır.

İstekli ve Yaratıcı bir Girişimci

Başarılı bir girişimci, ürünleri müşterilere satmak ve çalışanları motive etmek için mükemmel iletişim becerilerine sahip bir kişidir. Çalışanlarını motive etme gücüne sahip çoğu girişimci, işlerinin zaman içinde büyüdüğünü görebilir. Bu girişimciler aynı zamanda diğerlerine başarılı olmayı öğretme ve herhangi bir durumun avantajlarını vurgulamada harikadırlar. Diğer yandan hem becerikli hem de yaratıcı bir girişimci olmak 1-0 önde başlamak anlamına gelir. Yaratıcılığın ana yönlerinden biri, ilgisiz iki durum veya olay arasında bir ilişki bulma yeteneğidir.

Alanında Uzman bir Ekip

Girişimin başarılı olmasını sağlayan ana unsurlardan biri de uzman bir ekiple çalışmaktır. İşinizin sektörüne bağlı olarak alanında uzman çalışanlar bulmak atacağınız en önemli adımlardan olacaktır. Uzman bir ekip sadece girişiminize yardımcı olmakla kalmaz, sizi başarıya ulaştırır.

Detaylı Bir İş Planı

Planlamanızı yaptınız, uzman bir ekip buldunuz ve hedefinizi belirlediniz. Geriye detaylı bir iş planı yaparak somut bir adım atmak kalıyor. İş planınızı hazırlarken her detayı düşünmeniz önemlidir. Vereceğiniz hizmet ya da satacağınız ürün ne olursa olsun plan yapmadan bu aşama geçmek beklenmedik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle öncelikle iş planınızı hazırlamalısınız.

Risk Almak

Risk almak, yeni bir işe başlarken çok önemlidir. Ancak risk almak sizi korkutmamalıdır. Hedeflerinize ulaşmanız için bunun gerekli olduğunu anlamanız önemlidir. Yeni bir girişimde en çok yapmaktan korktuğunuz şeyin genellikle en çok yapmanız gereken şey olduğunu unutmamak önemlidir.

Tasarlab